Водещи лекари от България и изтъкнати международни специалисти ще обменят опит в съвременната диагностика и терапевтични възможности за ретинопатията при недоносените деца. Това ще се случи в рамките на симпозиума „Ретинопатия на недоносеността – за бъдещето на нашите недоносени деца". Събитието се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.
Форумът ще се проведе на 12 ноември в Гранд Хотел София. Той е под патронажа на президента на Република България Румен Радев и в партньорство с Български лекарски съюз и Столична община.
Ретинопатията на недоносеността е водеща причина за тежко зрително увреждане и слепота при децата не само в България, но и по света. Благодарение на съвместните усилия на неонатолозите и офталмолозите у нас днес е „една от водещите", а не „водещата" причина за детска зрителна инвалидизция.
Конгресът ще разгледа основните акцети на темата в 360-градусова рамка и е разделен на тематични панели: Ретинопатия на недоносеността през погледа на неонатолога, епидемиология, патогенеза, скрининг и терапевтични възможности.
През последните 10 години познанията и опитът на лекарите се обогатиха значително във всеки един аспект на болестта. Затова и форумът си поставя за цел да събере на едно място всички специалисти, ангажирани с темата, както и да се представят всеобхватно причините за развитието ѝ, ранното ѝ диагностициране и навременното лечение, дългосрочното проследяване и предотвратяването на очните усложнения, които могат да се наблюдават при деца, родени преждевременно.
Към момента специалистите успяват да осигурят на най-малките пациенти високо ниво на медицинска помощ с надеждата тази тенденция да се запази, но целта им е в бъдеще все по-малко деца да губят зрението си в резултат на ретинопатията на недоносеността.
Поставяйки темите за предотвратяване на проблема още в неонатологичното отделение, сроковете и препоръките за скрининг и лечение Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика се стреми статистическите данни за България да съответстват на тези в страните с най-високо ниво на неонатологична и офталмологична грижа.
Българският опит за високоспециализирано проследяване и лечение на ретинопатията на недоносеността и съхраняване на качеството на живот при тези деца ще бъде представен от проф. д-р Александър Оскар, дм, доц. д-р Невяна Велева, дм, доц. д-р Ралица Георгиева, дм, проф. д-р Мая Кръстева, дм, проф. д-р Боряна Слънчева, дм, доц. д-р Галина Димитрова, дм, д-р Огнян Младенов, дм, д-р Лиляна Димитрова, д-р Галатея Цветкова, д-р Светла Николова, д-р Васил Маринов, дм, проф. д-р Ива Петкова, дм. Чуждестранните лектори са представени от проф. д-р Андреас Щаал и д-р Йохана Пфайл.
Коментари
Последни
Иван Таков: Дългът на "Топлофикация - София" наближава 1,5 млрд. лв.
Дългът на "Топлофикация - София" наближава 1,5 млрд. лв., от Столична община продължават да мълчат и... Прочети още...
Фандъкова: Увеличават се домакинствата, които се включват в програмата ни за безплатна под...
„Над 9500 са домакинствата, подали заявления за безплатна подмяна на старите им отоплителни ур... Прочети още...
Националната библиотека представя издание на Аджарското четириевангелие
Фототипното пълноцветно издание на Аджарското четириевангелие от 1652 г. ще бъде представено в столи... Прочети още...
Паркирана в кръстовище кола препречи пътя на пожарна на Шеста служба в Карпузица
Неправилно паркиран автомобил на кръстовище в столичния кв. Карпузица препречи преминаването на пожа... Прочети още...
Виж също
closeАГ "Шейново" няма дададе 300 000 лв. за разменените бебета, ще из......
Исканата сума е висока и това показва анализ на 600 дела от областта на медицинските грешки и други дела за неимуществен...
Прочети още keyboard_arrow_right