20 години Московска 33 не може да спаси къщата на Гешов в София

20 години Московска 33 не може да спаси къщата на Гешов в София

Снимка: Столица.bg

Решението е Столична община да придобие сградата, смята кметът на „Средец“ Трайчо Трайков

Повече от 20 години Столична община не може да реши проблема със сграда в центъра на града, известна сред столичани като къщата на Иван Гешов. Вчера в почти разрушената постройка, която е паметник на културата, имаше пожар. По данни на полицията пожарът не е умишлен.

Пожар в стара къща на бул. Патриарх Евтимий в София

"Обичайно е, както в София, така и в страната, да горят подобни знакови сгради. Просто защото очевидно оставени на произвола на съдбата, без охрана, или при предумишлени сценарии с хора, които вътре палят огньове, при всички случаи резултатът е, че къщите страдат", заяви историкът Тодор Чобанов, който е и бивш зам.-кмет по културата в СО, в ефира на БНТ.

Той уточни, че къщата се свързва с Иван Евстатиев Гешов, но всъщност тя е на един негов първи братовчед.

„Те са много богат род и макар къщата на самия министър-председател да не е оцеляла, тази е на негов близък роднина, който се е занимавал с дипломатическа работа. Те са или богати преди да влязат в политиката, подчертавам", обясни историкът.

Припомняме, че от 2004 ч. сградата е обект на различни процедури. Тогава се предвижда на мястото да бъде изграден 7-етажен хотел.

„Точно преди 20 години тогавашният директор на НИПК разреши нейното разрушаване, процедирайки един план, който водеше до нейното пряко премахване", заяви още Чобанов.

По думите му пожарът в къщата поставя под огромен риск успешно процедираната от главния архитект Здравко Здравков документация, която дойде чак след трите глоби, наложени от бившият кметът Йорданка Фандъкова на собственика за реставрацията.

„Тази документация сега е в риск, тъй като може да се окаже, че тя вече е неприложима. Обектът в резултата на пожара може да се е променил. Събитието за мен е неслучайно, че сега настъпва, сезонът е с постоянни дъждове, влажно време. Очевидно някой там се е настанил и нека разследващите органи да кажат за какво става въпрос", призова историкът.

Чобанов каза, че три пъти собственикът на къщата е бил глобяван.

"Представете си сега три дела, които отиват до Върховен съд, защото собственикът си наема чудесни юристи, които обжалват активно. Това е забавяне, за къщата това е рушене, рушене т.е. процедурата, която е предвидена, е изключително тромава и непрактична", беше категоричен той.

Кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков обясни, че Общината води дела, за да може да бъде утвърден план от архитекта на Столична община за застрояване, който предвижда сградата да се запази, без да е надстроявана.

„За мен решението е Столична община да придобие сградата по един или друг начин – чрез разговори със собственика или отчуждаване. Когато има такава сграда и притежателя покаже, че не може или не иска да се справи с проблемите Общината да може да се намеси, да учреди ипотека в негова тежест и тя да извърши необходимите дейности.“, коментира Трайков.

Той поясни, че сградата на паметник на културата и за нея отговарят споделено Столична община и Инспектората на Министерство на културата.  

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 41 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (12%, 18 Гласове)
Общо гласували: 155 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Трайчо Трайков: Решението не е мое, а на Столична община...

Движението в района на столичния булевард "Фритьоф Нансен" беше освободено след живата верига и протеста на живущите в о...

Прочети още keyboard_arrow_right