Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Кой от заместник-кметовете на Красно село да бъде избран от СОС за временно изпълняващ до местните избори?
  • Николай Веселинов (23%, 90 Гласове)
  • Веселин Кирев (13%, 49 Гласове)
  • Албена Белянова (64%, 252 Гласове)
Общо гласували: 391 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 1835
Колоната от чакащи да отдадт почит на Васил Левски стигна до "Раковски"

Колоната от чакащи да отдадат почит на Васил Левски стигна до "Раковски" (СНИМКИ)

Хиляди столичани и гости на София се подредиха в безкрайна колона, за да чакат да стигнат до Паметника на Васил Левски в центъра на столицата. България днес отбелязва 150 години от обесването на Апостола на свободата. От рано сутринта хората не спираха да се редят, за да стигнат до Паметника, за да поднесат цветя. Около 15 часа колоната бе по цялата ул. Московска и стигна до ул. Раковски. От 17 часа достъпът ще е ограничен е ще става само през трите пропускателни пункта в зоната около монумента на Васил Левски. Търпеливо чакаха и много млади семейства с малки деца, довели ги, за да почитат паметта и помнят делото на Апостола. Три пункта за проверка за поклонението пред Паметника на Васил Левски в София От 18 часа започва официалната церемония по честването на годишнината от смъртта на Апостола на свободата. Слово ще произнесе държавният глава Румен Радев.  В 17 часа с панихида в храм "Света София" Столичната община ще възпомене годишнината от гибелта на Апостола.

comment 0
visibility 1887
Три пункта за проверка за поклонението пред Паметника на Васил Левски в Соф

Три пункта за проверка за поклонението пред Паметника на Васил Левски в София

Три пропускателни пункта ще има за официалното поклонение пред Паметника на Васил Левски в центъра на София тази вечер. Днес се отбелязва 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата. Възпоменателната церемония-поклонение пред Паметника на Апостола на свободата в столицата е с начало 18.00 часа. За сигурността на присъстващите на събитието ще се извършва проверка от служителите на Националната служба за охрана (НСО) за общоопасни предмети и вещества. Желаещите да присъстват ще влизат през три пункта за проверка. Единият е на кръстовището на бул. "Васил Левски“ и ул. "Оборище“, вторият при бул. "Дондуков“ и бул. "Васил Левски“ и третият е при бул. "Янко Сакъзов“ и ул. "Панайот Волов“. Проверките ще са сметалдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, пиротехнически изделия. Няма да се допускат граждани с обемисти багажи и ще бъде ограничен достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван. Цветя могат да бъдат поднасяни пред Паметника днес до 15.00 часа и след приключване на официалната церемония.  Пропускането за граждани започва в 17 часа.

comment 0
visibility 992
Столичанин ще лежи в затвора за това, че е шофирал пиян

Столичанин ще лежи в затвора за шофиране с алкохол

29-годишен столичанин е осъден на затвор за това, че е шофирал след употреба на алкохол. Мъжът вече е бил осъждан за идентично престъпление, съобщават от Софийска районна прокуратура. На 18 април 2022 г. около 4:10 часа обвиняемият И.С. шофирал лек автомобил по булевард „Княз Александър Дондуков” в София, когато бил спрян за проверка. Мъжът миришел силно на алкохол и полицаите му направили тест с „Дрегер 7510“, който отчел положителен резултат. След това обвиняемият е бил придружен до болница, където дал проби за изследване. Резултатите показали, че И.С. е шофирал с концентрация на алкохол в кръвта си 2,59 на хиляда. По случая е образувано досъдебно производство за престъпление. В хода на разследването са разпитани свидетели и са направени експертизи. И.С. е признал вината си и Софийски районен съд му наложи наказание от 1 година и 4 месеца „лишаване от свобода“, при първоначален „строг“ режим и 2 години и 6 месеца лишаване от право за управление на МПС. Решението е окончателно, като присъдата е на база споразумение.

Реклама
comment 0
visibility 1213
-

Служебният министър-председател Гълъб Донев е претърпял операция в столична болница

Служебният министър-председател Гълъб Донев е претърпял операция на коляното, съобщиха от правителствената пресслужба. Операцията е извършена успешно от доц. д-р Антони Георгиев в УМБАЛ "Софиямед" в столицата. Очакванията са за бързо и пълно възстановяване на премиера Донев в рамките на няколко дни, допълват от Министерски съвет. От днес до 19 февруари 2023 г. включително функциите на министър-председател ще бъдат изпълнявани от вицепремиера и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Гълъб Донев не планира публични изяви до края на седмицата по здравословни причини.

comment 0
visibility 646
Военният "Спартан" лети от София до Ливан с хуманитарна помощ

Военният "Спартан" лети от София до Ливан с хуманитарна помощ

Пореден полет с хуманитарна помощ ще направи военният "Спартан" за разрушиелното земетресение в Турция и Сирия. България праща хуманитарна помощ на Сирия, реши вчера на заседание Министерския съвет. С полет от София до Ливан страната ни изпраща на пострадалите в Сирия палатки, одеяла и спално бельо. Хуманитарната помощ е в отговор на поисканото от засегната държава съдействие, изпратено до Европейския съюз. Помощите са подготвени от Главна Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението и БЧК, съобщи нова телевизия. Със същия полет на връщане към София ще бъдат прибрани медицинските екипи от ВМА, които в продължение на десет дни оказваха помощ на пострадалите в Турция.

comment 0
visibility 712
-

До 2 месеца пускат участъка от АМ „Европа“ между ГКПП „Калотина“ и Драгоман

„До около 2 месеца участъкът между граничния контролно-пропускателен пункт „Калотина“ и Драгоман на автомагистрала „Европа“ може да бъде въведен в експлоатация“. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков на брифинг след днешното правителствено заседание. Министърът напомни, че трасето на инфраструктурния обект между Сливница и Драгоман вече е изградено. „С решение на Министерския съвет от днес започваме процедурата по отчуждаване на последния участък от магистралата – от Сливница до Северната скоростна тангента на София“, съобщи още той. Надявам се до няколко месеца да можем да кажем, че строителство на последния участък ще стартира, за да може вратата на България към Европа да бъде наистина европейска“, посочи министърът. И подчерта, че за да се строят законно едни обекти, първо трябва да има подробни устройствени планове, проектиране и разрешения за строеж. „Изключително важно е да започнем строителство и да изпълним 50% от него, за да не загубим европейското финансиране. Затова работим интензивно, за да спасим парите, които държавата би могла да загуби“, каза още министърът на регионалното развитие и благоустройството.

comment 0
visibility 3357
Земетресението в Румъния е усетено и в София

Земетресението в Румъния е усетено и в София

Земетресение с магнитуд 5,7 по скалата на Рихтер е регистриран в Румъния. То е усетено на много места у нас, включително и в София, съобщи Нова телевизия. В социалната мрежа съобщават, че люллеенето е усетено в Овча купел в сгради на 7-ия етаж, а също и в други столични квартали на по-високите етажи - Триадица, Люлин и др. Европейския сеизмологичен център съобщава, че трусът е регистриран в 15.16 ч., а епицентърът му бил на 7 км североизточно от град Рунчу, на дълбочина 10 км. Земетресението беше последвано от два вторични труса със сила 3.4 и 3.5 по Рихтер. "По данни на Националния Сеизмологичен Център към НИГГГ-БАН, на 14.02.2023 г., е регистрирано земетресение с магнитуд М=5.8 в района на град Търгу Жиу, Румъния. Събитието от 15:16 часа българско време е с епицентър, близко до земетресението от вчера, което беше слабо усетено в северозападната част на страната. Днешното събитие е усетено на по-голяма територия, включително в голяма част от кварталите на гр. София и района западна и централна северна България", съобщиха от Национален Институт по Геофизика, Геодезия и География - БАН във фейсбук.

comment 0
visibility 631
Яна Маринова от София е сред победителита в „Прокурор за един ден“

Яна Маринова от София е сред победителита в „Прокурор за един ден“ (ВИДЕО)

  „Реформа е разрешаването на реални проблеми“, така главният прокурор на Иван Гешев отговори на въпрос на победител в конкурса „Прокурор за един ден“ как си представя съдебната реформа. „Принципът на законосъобразност не може да се заменя с принципа на целесъобразност, защото това е много опасно за гражданското общество и правата на гражданите“, подчерта Иван Гешев. Главният прокурор поздрави лауреатите в надпреварата за ученическо есе, организирана за втора поредна година от Асоциация на прокурорите в България, съвместно с Британското посолство в София, Центъра за етнически диалог и толерантност “Амалипе” и Младежка фондация „Арете“. На срещата присъства и заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов. Победителите в тазгодишния конкурс - Дочка Атанасова и Юри Стоянов от Ямбол, Жасмина Цветанова от Видин, Яна Маринова от София, Аксения Ракова от Шумен и Красимира Михайлова от Пазарджик, посетиха Съдебната палата в гр. София, придружени от председателя на Асоциацията на прокурорите Владимир Николов. Иван Гешев приветства учениците за ентусиазма им да участват в конкурса и ги призова в днешното време на дезинформация и фалшиви новини да не се ограничават в търсенето на истината и на различните гледни точки. „Силно се надявам някои от вас да поемат по нашия път, професията ни е много интересна, защото нито един ден не си прилича с другия“, обърна се към учениците заместник-главният прокурор Борислав Сарафов. Той подробно разказа в какво се състои професията на следователя, нейната динамика и предизвикателства. Според председателя на Асоциацията на прокурорите Владимир Николов да си прокурор е кауза. „Прокурорът е щит за слабите и пострадалите, но той е и меч, за да може виновните да получат справедливо възмездие“, обясни Николов. Програмата „Прокурор за един ден“ е насочена към момичета и момчета от ромски произход на възраст между 16 и 18 години и цели да ги насърчи да обмислят бъдеща роля или професионална кариера в системата на наказателното правосъдие, като им се даде възможност да разберат какво е да бъдеш прокурор и се постави акцент върху важността на върховенството на закона сред младите хора. Асоциация на прокурорите в България

comment 0
visibility 751
-

Столичани събират дарения в помощ на пострадалите от земетресенията в Турция

Районните администрации на 7 столични района организират дарителски кампании в помощ на пострадалите от разрушителните земетресения в Турция. Доброволците на Столична община ще Ви очакват на следните адреси:- Пазар „Иван Вазов”, павилион В9 на бул. „Петко Тодоров“; - Пазар „Ситняково”, павилион 31 на централен сектор; - „Софийски Имоти”, бул. „Черни връх“ 23Б, при североизточния изход на метростанция Европейски съюз; - „Женски пазар”, ул. „Цар Самуил“ 90 -Б, сграда №10, павилион 1;- Пазари „Запад“ - на пазар „Люлин 4” и пазар „Красна поляна” в административните офиси;- „Надежда 4”, фермерски пазар, кръстовището на ул. „Хр. Силянов“ и ул. „Търговска,“ Павилион 2.1. Пунктовете ще работят от 9 до 18 часа. Столичният общински съвет се включва в тази мисия заедно със Столичната община и Посолството на Република Турция у нас, което организира транспорта и логистиката до засегнатите места. Ето и от какво най-вече се нуждаят пострадалите: 1. Палатки за ниски температури2. Нови одеала 3. Генератори за ток4. Печки за отопление на газ5. Външни батерии за мобилни телефони6. Нови зимни якета Пунктът за дарения в столичният кв. Надежда 4 вече работи, съобщиха от районната администрация. Към този момент дарителите са 28 човека. От днес, 13 февруари, стартира и кампанията в столичният район "Изгрев". Може да се включите в инициативата всеки работен ден до 17 февруари от 8,30 до 17,00 часа като донесете одеала и палатки (не е задължително да са нови) в сградата на ул. „Атанас Далчев“ 12.        

comment 0
visibility 1686
-

Протест пред президентството затруднява движението в центъра на София

Протест затруднява движението в "Триъгълника на властта" тази вечер. Множество граждани се събраха пред президентството и блокираха ул. "Леге" между президентството и Археологическия музей.  Движението по бул. Цар Освободител е затруднено. В района на президентството полицейското присъствие е засилено. Протестът е във връзка с изявлението на президента Румен Радев, че от българска страна ще бъде наложено вето, ако има европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика.

comment 0
visibility 2256
Сигнали за бомба в София

Сигнали за бомба в София

Няколко анонимни сигнала за бомби в различни учреждения са подадени днес в столицата.  Най-напред заради постъпилите сигнали екипи на полицията евакуираха сградите на Софийския районен съд и Съдебната палата. По-късно учениците от първа смяна от 81 СУ "Виктор Юго" бяха освободени от часове след получен сигнал за бомба тази сутрин. Децата от втора смяна,  ще се обучават в електронна среда през виртуалните класни стаи, съобщиха от ръководството на учебното заведение. По информация на БНР общо шест столични училища са получили бомбени заплахи днес преди обяд. Всички те се намират на територията на 7-мо РПУ, част от тях са в столичния квартал "Младост". Заплахите са отправени в писмо, изпратено по електронна поща.  IP адресът, от който е изпратен имейлът, е в чужбина. По случая се води разследване.  

comment 0
visibility 2289
Газова бомба гръмна в Националната галерия в София

Газова бомба гръмна в Националната галерия в София

Газ гръмна в Националната галерия в частта за съвременно изкуство „Квадрат 500“, съобщиха от Министерството на културата. Пострадали са шедьоври на ХХ век. Аварията е станала в едно от депата на Националната галерия. Пострадали са три картини от колекцията от ХХ век. Понеже в галерия пожар не се гаси с вода, се съхраняват бидони с инертни газове. Един от тези съдове е дал фира и се е случил инцидентът. Паднали са картини, като три са пострадали. Увреден е също и таванът на помещението. Министерството на културата назначи спешна проверка, която трябва да направи Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ със съдействието на представители на „Противопожарна безопасност“. „Част от контейнерите са изпуснали инертен газ, което е задействало алармата на охранителната система“. Има щети, пострадали са въздуховодите на инсталацията и фрагменти от окачения таван. Аварията се е случила в едно от депата, съдържащо произведения от началото на XX век. Няколко картини са паднали от стелажите и екип от реставратори изследва състоянието им. Министерството на културата ще изчака окончателния доклад, като заявява готовността си да покрие евентуалните разходи, причинени от инцидента, обясняват от Министерство на културата. Източник: telegraph.bg

comment 0
visibility 1022
-

Турският посланик в София благодари на България

Посланикът на Република Турция в София Н. Пр. г-жа Айлин Секизкьок отправи благодарност към българските граждани от различните етноси за съпричастността и помощта за пострадалите от земетресенията в нейната родина. Тя публикува емоционален пост във Фейсбук, в който отбелязва: "В 30-годишната си професионална кариера за пръв път съм свидетел на такава силна съпричастност и желание за помощ, каквито проявяват в България към моята прекрасна Турция, която бе поразена от земетресенията. Създадоха се 29 координационни центъра, мобилизираха се над 1000 наши братя и сестри, помощи пътуват към Турция", отбелязва тя. Посланик Секизкьок отбелязва още, че помощите, получени за сметка на главния мюфтия на България, надхвърлиха 130 хиляди лева. "Трудно е, много е трудно през тези дни в моята страна. Но в България навсякъде срещаме съчувствие и получаваме помощ. Непременно ще излекуваме раните си, с вашата безценна помощ и съпричастност. Добре е, че ви има, добре е, че сте с нас!", завършва постът във Фейсбук на турската посланичка в София Айлин Секизкьок.

comment 0
visibility 663
„Паяк“ помога за сметопочистването в кв. Дружба 2

„Паяк“ помога за сметопочистването в кв. Дружба 2

Паркирани автомобили пред контейнери за битови отпадъци в софийския  квартал "Дружба" 2 затрудняват сметосъбирането и извозването на отпадъците, съобщават от Столичния инспекторат. Нарушението най-често е в района на блокове №209 и №266. „Това не е единичен случай, в който се ограничава достъпът, а честа практика на водачи на моторни превозни средства, без да се съобразят с това обстоятелство.“, посочват от Инспектората. Такъв е и днешният случай, при който инспектори от района търсят съдействие от паяк, за да може да се извърши дейността по почистване в район "Искър". „Апелираме гражданите да не паркират по тази начин, за да не възпрепятстват работата на фирмата по чистота“, казват още от Столичен инспекторат.

comment 0
visibility 4282
Сградите в София са проектирани така, че да издържат на магнитуд до 7.3

Сградите в София са проектирани така, че да издържат на магнитуд до 7.3

Сградите в София са проектирани така, че да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3. Това заяви проф. Петър Павлов, ръководител на Националния център по сеизмично инженерство, в ефира на БНР. "Максималното, което се очаква, че би могло да има в София е около 7. България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите“, посочи още експертът. Той уточни, че проектирането се извършва от проектанти, които спазват съответните норми. „Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение. Преустройствените дейности също се одобряват. Въпросът е дали всичко се спазва, както при проектирането на нови сгради, така и при преустройства", допълни проф. Павлов. Той каза още, че България има сеизмична карта и колкото по-застрашени са местата, толкова по-големи са изискванията при проектиране.

София

София – административен център на 

страната

София – административен център на страната

София е не само административен център на България, столица, но е и градът с най-голяма площ и население в страната. Според статистиките, в края на 2018 г. столицата ни се нарежда на 14-то място по големина сред градовете в Европейския съюз. Населението на столицата е 1 241 675 души към края на 2018 г.

София е позиционирана в централната част на Западна България. Тя е обградена от красиви планини. На юг се намира Витоша. На запад е Люлин, а в северната част достига Стара планина. В Европа се нарежда на четвърто място по височина столица. София се намира върху четирите Искърски речни тераси. Нейните притоци също са в пределите на столицата: Перловска и Владайска река. Минералните извори, разположени на софийска територия са впечатлявали още древните римляни.

Като главен административен, транспортен, технологичен, индустриален, университетски и културен център на държавата, в София е концентрирано 1/6 от промишленото производството на страната. Тук е съсредоточена интелектуалната мощ на страната - БАН, водещите български университети, множество кина и театри, Националната галерия, както и всякакви научни и исторически ценни музеи. Целия център на София е изпълнен със уникални археологически паметници и артефакти още от римско време.

История 

на столицата София

История на столицата София

София е провъзгласена за столица на страната през 1879 г. на 3 април. Предложение прави проф. Марин Дринов, а Учредителното народно събрание го приема. Основание за това решение е факта, че това е стар български град, разположен далеч от турската граница и почти в средата на родните земи по това време.

Девизът, който има столицата, „Расте, но не старее“, определено ѝ приляга.

Местоположение на София

Местоположение на София

Софийският исторически център е на юг от центъра на Софийското поле. Днешна София се разпростира върху по-голямата част Софийското поле, предимно на югоизток и югозапад от историческия център като докосва ниските части на планината Витоша, а най- североизточните квартали са буквално по склоновете на Стара планина.

Въздухът на 

София

Въздухът на София

До голяма степен виновна за честото замърсяване на въздуха в София е местоположението в Софийската котловина. Тя е заобиколена от планини, а това възпрепятства способността за самопочистване на столичния въздух. Замърсяването се генерира главно от фини прахови частици и азотни оксиди. „Кремиковци“ вече не работи, така че те идват главно от трафика, отоплението с печки, работещи с твърдо гориво, мръсните настилки и ТЕЦ-овете.

Според статистиките, София се нарежда на тридесет и трето място сред 157 града по замърсяване на въздуха през 2015 г.

Население на 

София

Население на София

Столицата София към днешна дата е градът с най- голямо население на територията на страната. София от 1870 г. може да се похвали само с 19 000 жители, а след Руско-турската война оцеляват 11 684. През 1880 г. се извършва първото официално преброяване на българското население. То установява, че София разполага с 20 501 души население. Етническото разделение е следното: 56% българско население, 30% еврейско, 7% турско и 6% циганско население.

Известно време след Освобождението София бавно започва да увеличава броя на жителите си. Идват преселници от всички части на страната. Най-значителен ръст населението на София претърпява между 1900 до 1946 г. Приблизително 68 000 души през 1900 г. достига повече от половин милион през 1946 г.

Икономика на 

София

Икономика на София

София има огромен потенциал заради голямата територия, голям брой население и огромната наситеност на инвестиционната дейност. В последните години все повече чужди инвеститори и модерни технологии намират почва в София.

Разрастването на строителството в София е пряко подчинено на потребностите на града и неговите мащаби.

Столичани са доста чувствителни на тема презастрояване. Все повече жилищни сгради се проектират и издигат на мястото на квартални градинки и междублокови пространства. Строителството на различни предприятия и на сгради за обществени нужди е снижено до минимум. Много от старите и ценни сгради в София се реконструират, за да оцелеят за поколенията. Много усилия се хвърлят за поддръжката на градската инфраструктура с използване на бюджетното финансиране и финансиране по редица европейски проекти. София разполага със 17 обособени индустриални зони, които независимо от промените, продължават да изпълняват своето предназначение. Изключително важно е плавното повишаване на чуждестранните инвестиции в икономиката в София, а това е логичен резултат от стартиралите радикални промени.

Управление в 

София

Управление в София

Районен кмет стои начело на всеки район в София. Той бива назначаван от Столичен общински съвет и се ангажира с решаването на всички въпроси, проблеми, които са следствие от ежедневните нужди на населението в съответния район. Той е отговорен за административното обслужване на хората, благоустрояването, хигиенизирането и всичко, касаещо нормалния живот в района. Общински съвет, който се избира на всеки 4 години, управлява Столична община.

Административно деление на София

Административно деление на София

София има 24 района, три от тях - Панчарево, Нови Искър и Банкя – са подчинени на СОС и на столичния кмет, но всъщност са извън територията на град София.

Образование и здравеопазване в София

Образование и здравеопазване в София

София разполага с голям брой общообразователни, специализирани, средни професионални училища, гимназии, техникуми, колежи и университети. Статистиката сочи, че приблизително 37,5% от българското население, имащо висше образование, живее в София област. През последните години почти всички учебни заведения и забавачки бяха ремонтирани, преобзаведени, разширени за нуждите на нарастващото население на София. Строят се нови детски градини и ясли, тъй като в момента има огромен недостиг на места за децата. Все още се налага родителите да подават молби за прием в детските градини докато децата са все още в бебешка възраст. В последната година се изградиха редица спортни игрища в училищните дворове. Много училища получиха своя толкова жадуван спортен салон. Така се осигурява възможността всички деца да спортуват свободно и да се занимават с наистина здравословна дейност. София разполага с 45 болници и 102 поликлиники. Столицата е обект на изключителен интерес от страна на туристи от цял свят заради огромното си историческо наследство. Навсякъде в София има следи и останки от древна Сердика. Ясно е, че София е една необятна тема. В категорията с това наименование в медията ни присъстват новини, свързани с всичко, изброено по-горе и още повече. София непрекъснато се развива, а това води до взимането на редица решения, осъществяване на грандиозни проекти. Всичко ново и голямо е съпроводено неминуемо и с грешки, но и с много положителни емоции. Затова новините в тази медийна категория са многобройни.

София – административен център на страната

История на столицата София

Местоположение на София

Въздухът на София

Население на София

Икономика на София

Управление в София

Административно деление на София

Образование и здравеопазване в София

Прочетете още