район „Витоша“, СО
Последни Най-четени Най-коментирани-
access_time 19/05/2023comment 0visibility 548
-
access_time 18/05/2023comment 0visibility 990
-
access_time 13/05/2023comment 0visibility 1612
-
access_time 05/05/2023comment 0visibility 564
-
access_time 04/05/2023comment 0visibility 1005
-
access_time 26/04/2023comment 0visibility 1788
- Рали "Classic Vitosha Trophy" предстои в столичния район "Ви...
- Любо Стефанов, създател на ФБ групата Княжевецъ: Ще се борим...
- Конкурс за рисунка на тема "Пролетни празници и обичаи" за д...
- Столичната улица "Райска градина" вече ще има и тротоар
- Спират водата в НПЗ Дианабад и в част от кв. Витоша
- От септември още 4 групи деца влизат в нова детска градина ...
-
access_time 06/03/2023comment 0visibility 2668
-
access_time 27/02/2023comment 0visibility 1046
-
access_time 25/02/2023comment 0visibility 2642
-
access_time 27/02/2023comment 0visibility 1046
-
access_time 25/02/2023comment 0visibility 2642
-
access_time 24/02/2023comment 0visibility 895
-
access_time 20/02/2023comment 0visibility 2311
-
access_time 18/02/2023comment 0visibility 1172
-
access_time 15/02/2023comment 0visibility 539
-
access_time 13/02/2023comment 0visibility 559
-
access_time 12/02/2023comment 0visibility 1099
-
access_time 10/02/2023comment 0visibility 626
- Вятърът наклони стълб с елтабло на ул. Вихрен в Павлово (СНИ...
- Жителите на Княжево искат по-добра настилка
- Ремонтът на трасето на трамвай 5 в кв. „Княжево“ върви с пъл...
- Електрически табла изникват по средата на тротоара в "Манаст...
- В столичния "Бъкстон": Три пътни знаци и тоалетна чиния укра...
- Кой наряза дърветата в частен имот в столичния Драгалевци (В...
- И тази година коледари обиколиха квартал Княжево (СНИМКИ)
- Част от „Карпузица“ е без улично осветление три поредни вече...
- Коледен Витоша Фест пред Националния исторически музей в Боя...
- В Княжево поставиха надпис с името на квартала (СНИМКИ)
- Деца от Княжево ще правят коледни играчки в читалище "Братя ...
- След сигнал: Почистиха половината клони, оставени в Павлово ...
Район Витоша

Територия на район Витоша
Столичният район Витоша е разположен на 123 кв.км. в лоното на Витоша. Познат е още като „зеленият“ район на столицата. Границите на района се определят от бул. Тодор Каблешков, бул. България, Околовръстнен път, границата между квартал Симеоново и с. Бистрица, границата със Софийска област до и по землищната граница на с. Владая и границата между квартал Княжево и квартал Горна баня до ул. Букет, ул. Букет, бул. Никола Петков, бул. Цар Борис ІІІ и включва селата Владая и Мърчаево и кварталите Бояна, Княжево, Драгалевци и Симеоново.
В район Витоша влизат 2 села / Владая и Мърчаево/ и 5 квартала /кв. Павлово – Бъкстон, м. Манастирски ливади - запад, кв. Княжево, кв. Бояна, кв. Симеоново, кв. Драгалевци/. Към някои от кварталите и селата има и прилежащи вилни зони, които също влизат в рамките на район Витоша.
Населението на район Витоша е повече от 70 000 души.

История на район Витоша
През 1987 г. са закрити столичните райони и са обособени общини, една от които е сегашния район Витоша. През 1995 г. отново се въвежда района като административна териториална единица и в София отново се появява район Витоша.
Съществуват редица интерсни исторически факти, свързани със селищата, включени в пределите на район Витоша. До 1881 г. Княжево е носило името на толерантен към българите ислямски духовник – Бали Ефенди. През 1958 г. Княжево става квартал на столицата. Княжево е първото населено място в страната след София, в което има поща. През 1917 г. се прекарва електричество там. На практика това е първото населено място с електричество в страната. В Княжево се появява и първият кабинков лифт в Бълагрия през 1962 г.
Преди да стане квартал в район Витоша, Драгалевци е било наричано „Драга лефча”, което мнозина тълкуват като драги лъвове – смелите защитници на София. Като отделно селище Драгалевци, сега в район Витоша, съществува от 1961г.
От същата година – 1961 г. – Бояна става квартала на столицата в район Витоша. В древността селището е било защитено с високи крепостни стени. През 13 век Бояна е била управлявана от севастократор Калоян. През 10-11 век в Бояна се издига Боянската църква, чиято втора половина от стенописи се правят по поръчка на севастократор Калоян през 1259 г.
В с. Влдая, което в момента е в пределите на район Витоша, са функционирали пет кариери. В тях са правели повечето от паветата на София.

Образование в район Витоша
В район Витоша функционират една детска ясла и осем детски учебни заведения.
В район Витоша се намира и Департаментът за информация и усъвършенстване на учители към Софийския университет.
Училищата в район Витоша са пет основни, три средни и две специализирани.

Културата в район Витоша
На територията на район Витоша функционират осем читалища, които ревностно пазят просвещението и народните традиции. Интересното е, че жителите на район Витоша от всички поколения са активни участници във всички културни дейности на тези читалища. Забележителни са инициативите на читалищата в район Витоша: Международният фолклорен фестивал „Витоша”, Фестивалът на семейната приемственост във фолклора, Конкурсът за поезия и проза „Витошко лале”, Фестивалът на младежкото театрално изкуство.
В район Витоша се намира Националният исторически музей. Не случайно го наричат съкровищницата на България. В него място са намерили безценни реликви, повече от 650 000 паметници на културата и богат археологически и исторически архив. В НИМ, район Витоша, се намира и уникалното Панагюрско златно съкровище. То представлява комплект от тракийски златни съдове. Историците смятат, че е от 4 – 3 век пр.н.е. и е принадлежало на одриски владетел.
В район Витоша е разположена и резиденция Бояна. Този комплекс е изграден, за да служи за резиденциа на правителството, президента и вицепрезидента на страната. Създадена през 1974 г. резиденцията е разположена в полите на Витоша в район Витоша.
В пределите на район Витоша се намира и емблематичната Боянска църква. Разположена е в лоното на Витоша, в квартал Бояна, район Витоша. Църквата е в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО от 1979 г. . Образите на севастократор Калоян и съпругата му Десислава омайват с реализма си и днес.
Интересен е факта, че след Освобождението жителите на Бояна искали да разрушат старата църква, за да построят нова на нейно място. Царица Елеонора, съпруга на княз Фердинанд I успява да разубеди селяните и да им предостави друг терен за църква. Около църквата царицата прави униклаен парк, засажда североамерикански секвои и още редки видове растителност. Когато през 1917 г. царица Елеонора умира, я погребват при южната страната на Боянската църква.
В район Витоша интерес представлява Боянският водопад. Той е висок 25 метра. Когато през зимата водите на водопада замръжнат, гледката е несравнима. За него пише и патрисрхът на българската литература Иван Вазов.
Драгалевският манастир е друга любопитна точка в район Витоша. Той се намира до Драгалевската река във Витоша. От „Витошката златопечатна грамота“ на цар Иван Шишман, се рабира, че манастирът е съграден от цар Иван Александър и е бил най-влиятелният манастир в региона. Наричан е „Царски манастир“.
Както на много места в София, така и в район Витоша има минерални извори. Водата, която извира от тях е лечебна и слабо минерализирна с температура до 37 градуса. Водата в район Витоша помага за лечението на горните дихателни пътища и функционални заболявания на нервната система, а пиенето на минералната вода помага срущу хроничен гастрит, колит, камъни в бъбреците, диабет.

Спорт в район Витоша
Логично е ски спортовете да са най-развити в район Витоша, поради близостта на планината. В район Витоша се намира най-старият ски център в страната – Алеко. Тук има 1 кабинков и 3 седалкови лифта, няколко портативни и шест стсционсрни ски-влека.
Два портативни ски влека работят на втория ски-център Конярника, район Витоша.
На територията на район Витоша се намират Спортен комплекс квартал Драгалевци, Спортен комплекс – Владая иСпортно игрище – Бояна.
Тъй като парк Витоша в район Витоша е любим за туризъм по всяко време на годината, достъпът до него от града е максимално улеснен. В Посетителският център на Парк Витоша, район Витоша, има специална наблюдателна кула, от която може да се наблюдава уникална панорамна гледка към София.
Между двата квартала Бояна и Драгалевци, район Витоша има невероятна Ботаническа градина. Тя е изградена през 1882 г. и съществува с името Княжевска ботаническа градина.
Район Витоша е наистина близо до природата и този факт се оценява от жителите му.