Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 553
-

Столичната ИСУЛ ще е домакин на обучение по ставно протезиране

Клиниката по ортопедия и травматология на столичната УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще бъде домакин на едно от най-важните ортопедични събития в България за тази година, съобщават от болницата. AO Recon  - Complex Total Hip and Knee Arthroplasty Course ще се проведе на 15 и 16 март 2024 в София. Става въпрос за курс за ставно протезиране, част от програмата от събития на международно признатата Фондация АО, създадена да обучава ортопеди от цял свят в съвременните техники за лечение на фрактури. За четвърти път Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще бъде домакин на събитието, като предишните курсове бяха оценени много високо от представителите на фондацията и предизвикаха огромен интерес от страна на българските специалисти.Председател на тазгодишния курс е световноизвестният ортопед Проф. д-р Майкъл Хуо (Michael Huo), Далас, САЩ - водеш ортопед, члена на научния борд AO Recon. От българска страна курсът се организира от проф. д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и завеждащ Катедрата по ортопедия и травматология на МУ-София. Сред чуждите лектори са едни от най-известните артропластични хирурзи в света: Проф. Д-р Филип фон Рот (Philipp von Roth), проф. Майкъл Лесли (Michael Leslie), проф. Майкъл Мюлер (Michael Muller). Ортопедите с опит и интереси в протезирането от България ще бъдат запознати с най-новите тенденции в оперативното лечение на комплексните и ревизионни случаи на тазобедрено и колянно ендопротезиране. Основен акцент на събитието е практическа част, където ще се разглеждат различни техники за ендопротезиране. Участниците ще имат възможност да зададат своите въпроси и да коментират с известните лектори свои случаи от практиката. Те ще получат ноу хау как да вземат най-правилните решения преди и по време на операция.

comment 0
visibility 457
-

Бъдещи военни лекари в топ 10 на най-добрите спортисти

Бъдещи военни лекари се наредиха сред десетте най-добри спортисти за 2023 година на Националната военна спортна федерация, съобщават от ВМА.Старшина I степен Филотея Димитрова, главен старшина Георги Георгиев, старшина I степен Самуил Стоянов и офицерски кандидат Мария Ангелова получиха своите награди от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който е и председател на Националната военна спортна федерация.Курсантите-военни лекари са призьори в класацията за поредна година. Те се обучават по тристранния проект между ВМА, Висшето военноморско училище и Медицински университет-Варна, като едновременно с отличията в областта на медицината, печелят и десетки битки на спортното поле.

comment 0
visibility 616
Два дни ВМА-София ще прави безплатни прегледи за глаукома

Два дни ВМА-София ще прави безплатни прегледи за глаукома

Специалисти от Клиниката по очни болести на Военномедицинска академия (ВМА) ще преглеждат безплатно по повод Световната седмица за борба с глаукомата, съобщиха от Военна болница. Консултациите ще се извършват на 14 и 15 март 2024 г., от 14:00 до 17:00 часа, в кабинет № 207 в Поликлиниката на ВМА. За целта трябва да бъде направено предварително записване на тел.: 02/ 92 25 555, до изчерпване на предварително обявените часове. Не се изисква направление от личния лекар. На 14 март, от 13.00 часа, в Аулата на ВМА проф. д-р Лъчезар Войнов ще изнесе и лекция, посветена на новостите в диагностиката и лечението на глаукомата. Вярваме, че по този начин ще покажем, че сме отворени за всички граждани и ще подчертаем значимостта на профилактичните прегледи по отношение на ранната диагностика на заболяванията, което впоследствие се отразява и на лечението, коментира полковник доцент Атанас Калайджиев, началник на Клиника по очни болести на ВМА.

Реклама
comment 0
visibility 690
Болница "Лозенец" обяви седмица за безплатни прегледи за рак на дебелото че

Болница "Лозенец" обяви седмица за безплатни прегледи за рак на дебелото черво

Болница "Лозенец" отбелязва Международния месец за превенция на рака на дебелото черво с безплатни медицински прегледи и научно-практически симпозиум, съобщиха от болницата. По случай Международния месец за превенция на рака на дебелото черво болница „Лозенец“ организира седмица за безплатна профилактика на колоректалния карцином. ПРегледите ще са от 25.03. до 28.03. от 09.00 ч. до 16.00 ч. в сградата на болница „Лозенец, ул. „Козяк“, № 1. Висококвалифицирани гастроентеролози от Центъра за превенция и лечение на рака на дебелото черво и Клиниката по хирургия ще консултират пациенти с диагностициран колоректален карцином, с фамилна обремененост, както и всички желаещи да проведат скрининг за ранно установяване на заболявания на дебелото черво. Заявките за медицинските прегледи ще се осъществяват чрез контактната ни форма, както и на тел. 02 96 07 682. По време на консултацията е желателно пациентите да представят медицинска документацияеди. Кампанията ще завърши на 29.03.24 г.(петък) с Клинични дни на тема „Новости в диагностиката и лечението на колоректалния карцином“, съвместна инициатива с Българското дружество по колопроктология. Симпозиумът се организира с цел повишаване на квалификацията на практикуващите лекари от всички специалности, имащи досег с колоректалния карцином. Форумът ще бъде изключително полезен за специализантите и студентите. В научното събитие ще вземат участие доказани специалисти Центъра за превенция и лечение на рака на дебелото черво, от Клиниката по хирургия, Отделението по образна диагностика и психолози от Центъра за психологична помощ, които ще изнесат презентации, посветени на различни теми. Поканени са и гост-лектори от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Специален гост на събитието ще бъде известният хирург д-р Ставрос Антониу, член на Научния комитет на Европейското дружество по ендоскопска хирургия.

comment 0
visibility 439
Медици от Хърватия черпят от опита на ВМА-София

Медици от Хърватия черпят от опита на ВМА-София

Клиниката по ендопротезиране и реконструктивна хирургия на Военномедицинска академия (ВМА) – София беше домакин на еднодневен курс с участието на медици от болница „Света Екатерина” в Загреб, Хърватия, съобщават от здравното заведение. „Направихме няколко операции, като демонстрирахме пред чуждестранните колеги хирургически техники и тънкости при поставяне на уникондилна става. Наблюдаваха и поставянето на безциментна колянна става. При тази техника фиксацията е биологична и не се използва цимент, като благодарение на порьозното покритие на имплантите, организмът го интегрира към костта“, коментира д-р Владимир Стефанов, началник на клиниката. Той подчерта, че не е изненадан от интереса на колеги от чужбина за обучения във ВМА, тъй като ръководената от него структура е една от водещите в областтa на ендопротезирането, с повече от 30-годишен опит. В работата си специалистите използват висококачествени техники и импланти на водещи световни производители, като прилагат индивидуален подход към всеки пациент. „Използването на новите щадящи техники и ранна рехабилитация дават възможност на пациентите да се върнат в кратки срокове към пълноценен начин на живот“, каза още д-р Стефанов. Постиженията на школата по хирургия на ВМА отдавна са известни извън пределите на България. През 2018 г., с партньорството на „Джонсън и Джонсън България”, в Академията беше изграден единствен по рода си в региона Международен референтен център за Югоизточна Европа, в който лекари имат възможността да усвоят всички иновативни техники, преминавайки курсове във водещите хирургични клиники на ВМА. „Това е голям успех за нас – разширяваме нашия обзор както в национален, така и в европейски мащаб“, коментира професор Неделчо Цачев, ръководител на Катедрата по ортопедия, травматология, реконструктивна хирургия и физиотерапия. Той подчерта, че вече няколко години с колегите си от ВМА провеждат курсове за обучение на български хирурзи, на които предават своя опит в колянно, тазобедрено ендопротезиране и артроскопска травматология.

comment 0
visibility 546
-

Безплатни консултации за хернии на предна коремна стена в столичната ВМА

Във Военномедицинската академия в София ще се проведе второто издание на хирургичния форум „Sofia Hernia Days“. Събитието ще се проведе на 12 и 13 април 2024 г.В рамките на инициативата и във връзка с превенцията на едно от социалнозначимите заболявания – хернията, медицински специалисти от Клиника по ендоскопска, ендокринна хирургия и колопроктология на болницата  ще извършват безплатни профилактични прегледи, съобщават от ВМА.За разлика от предходни кампании, когато фокусът бе върху ингвиналните хернии, тази година прегледите ще са посветени на пациенти с хернии на предна коремна стена (умбиликални и следоперативни).За да се консултирате с хирурзите от ВМА, е необходимо да направите предварително записване на тел.: 02/ 92 25 910, всеки работен ден от 09.00 до 14.00 часа, до изчерпване на предварително обявените часове.Прегледите ще са на следните дати: 12, 14, 19 и 21 март 2024 година, от 15.00 до 17.00 часа, в кабинет № 219, намиращ се на 2-рия етаж в Поликлиника-ВМА.

comment 0
visibility 581
Уролози с операции на живо във ВМА - София

Уролози с операции на живо във ВМА - София

Конгресният център на Военномедицинска академия (ВМА) в София ще бъде домакин на 14-ия Симпозиум „Ендоурология и минимално инвазивна хирургия” – ежегодно научно събитие, съобщават от здравното заведение. Форумът ще се проведе на 26 и 27 април и се организира от ВМА и Катедра „Урология и нефрология, с подкрепата на Секцията по уролитиаза на Европейската асоциация по урология (EULIS), Онлайн платформата за обучение „Академия по Ендоурология” (EA), Научната организация Експерти в уролитиазата (ESD), Международния алианс по уролитиаза (IAU), Югоизточната група за изследвания в областта на уролитиазата (SEGUR) и научната организация Урология в развиващите се страни (U-Merge). Симпозиумът, който е под почетното председателство на генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, има за цел да предложи актуална информация за съвременните диагностични и терапевтични техники в ендоурологията и минимално инвазивната хирургия, коментира проф. Илия Салтиров, ръководител на Катедра „Урология и нефрология” и председател на Организационния комитет. Научният комитет на 14th MEMIS се състои от 22 университетски преподаватели и опитни хирурзи от 10 държави – Австрия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Испания, Италия, Китай, Сингапур и Турция. Те ще представят научна програма, която включва шест State-of-the-Art лекции, шест лекции посветени на новите технологии в урологията, шест лекции с тематика в метаболитните изследвания и консервативното лечение на уролитиазата. В двата дни на симпозиума участниците ще имат възможност да наблюдават и 14 операции. В сесиите с live surgery - 8 операции и в сесиите с prerecorded surgeries – 6 операции. По време на хирургичните сесии ще бъдат представени най-съвремениите хирургични техники, апаратура, енергийни източници и инструментариум, в областта на хирургията на горния и долния уринаен тракт. Цялата информация и подробности за организацията на симпозиума и начина за регистрация са достъпни на сайта на симпозиума с адрес: www.memis-bg.com. Регистрацията за участие в симпозиума за състава на ВМА е безплатна.  

comment 0
visibility 556
type-photo.svg
Столичани почетоха паметта на загиналите медици в Руско-турската война

Столичани почетоха паметта на загиналите медици в Руско-турската война

С военни почести и с поднасянето на венци и цветя пред Докторския паметник в София беше почетена паметта на медиците, загинали по време на Руско-турската освободителна война. Традиционно по повод националния празник 3-ти март членове на БЧК, представители на различни институции и признателни граждани отдават почит към подвига на загиналите „ангели в бели престилки“. Над 530 са имената на медицинските чинове, изписани върху Докторския паметник в столицата. „Официалната церемония е скромен акт на признателност към подвига и паметта на загиналите за Освобождението на България лекари, фармацевти, фелдшери, милосърдни сестри, самарянки и санитари“, посочват от ВМА-София. На събитието днес присъстваха още курсанти-военни лекари, на които им предстои да се дипломират в края на настоящата година.

comment 0
visibility 900
Десетки цветни балони полетяха над София в подкрепа на хората с редки болес

Десетки цветни балони полетяха над София в подкрепа на хората с редки болести

Десетки цветни балони полетяха над небето на София днес в знак на съпричастност към хората с редки болести, съобщават от пресцентъра на столичната болница „Александровска“. „В днешният ден показваме необходимостта от разпространяване на информация за редките болести. Те засягат малък кръг от хора, но за да бъдат разпознати, трябва да има повече информация за тях и повече експертни центрове, които да работят в колаборация и да обгрижват пациентите от всички региони на страната“, обясни председателят на Националния алианс на хората с редки болести Владимир Томов.   Той допълни, че у нас има 29 регистрирани експертни центъра по редки болести и около 260 регистрирани редки заболявания. „В развитите страни обикновено се регистрират около 400-500 редки заболявания. Неонаталният скрининг у нас е слабо развит, като има само три заболявания, които се наблюдават по този начин“, каза още специалистът. По думите му при по-сериозен скрининг, ще се създаде възможност да се наблюдават 20-30 заболявания. „Пациентите ни принудително мигрират в чужбина, защото там терапиите за редки болести са достъпни“, заяви от своя страна проф. д-р Ивайло Търнев, дмн - ръководител на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания (ЕЦНММБ) и началник на Клиниката по нервни болести. Експертният център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания в УМБАЛ „Александровска“ е първият по рода си, създаден преди осем години. „Той изпълнява огромна по обем профилактична, диагностично-лечебна, регистрационна, рехабилитационна, консултативна и научно-изследователска дейност на доброволни начала“, подчерта проф. Ивайло Търнев. И допълни, че до този момент екипът му не е получил никаква методична, финансова, техническа или административна помощ нито от държавните, нито от европейските институции. Водещият невролог припомни, че на базата на изводите в  миналогодишния одитен доклад на ЕК днес е налице сериозна заплаха за самото съществуване на експертните центрове по редки болести в България поради неизпълнени условия за въведени телемедицина и електронно здравеопазване. Той изрази надежда, че тази заплаха скоро може да отпадне с включването на експертните центрове по редки болести в европейска програма за безплатно осигуряване на телемедицина, което ще им позволи да продължат дейността и членството си в европейските референтни мрежи.

comment 0
visibility 686
Светила в ортопедията се събират на международен форум в София

Безплатни прегледи за глаукома в столичната ИСУЛ

Клиниката по офталмология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ организира безплатни очни прегледи за глаукома, съобщават от болницата. Прегледите ще се провеждат от 11 до 15 март 2024 г., от 13:00 до 15:00 часа на втория етаж в Клиниката по очни болести. Задължително е предварително записване на тел. 02/ 94 32 262 (в делнични дни между 13:00 и 15:00 часа).Прегледите ще включват измерване на вътреочно налягане с въздушен тонометър и оглед на очното дъно. Рецепти за очила не се планира да се изписват. При необходимост от по-задълбочени инструментални изследвания /компютърна периметрия или оптична кохерентна томография/, пациентите могат да се хоспитализират по клинична пътека в планов порядък.Прегледите ще се извършват от опитни специалисти от Клиниката по офталмология:11.03.2024 д-р Нора Великова12.03.2024 д-р Наталия Боцевска13.03.2024 д-р Мая Карагеоргиева14.03.2024 д-р Гергана Иванова15.03.2024 д-р Мирела Петрова - СиляновскаОт 11 до 16 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно  и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле. Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за възникването й е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си.Един на всеки 200 човека над 40-годишна възраст и всеки 8-ми над 70 години развива глаукома. Тя може да засегне и двете очи и води до необратим слепота. Съвременната медицина може да спре или забави процеса, но не и да го върне обратно. В повечето случаи болестта протича безсимптомно – половината от засегнатите изобщо не подозират, че имат такова заболяване. Засяга по-често жени.Лечението включва редовни медицински прегледи, за да се следи нивото на вътреочното налягане, дефектите в зрителното поле и промените в диска на зрителния нерв. При начална глаукома вътреочното налягане се контролира с локални медикаменти /очни капки/, а в по-тежките случаи се прилага лазерна, миниинвазивна или конвенционална хирургия, които се извършва успешно в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

comment 0
visibility 554
-

Терапиите за редки болести се прилагат със закъснение в България

Има закъснение в прилагането на новите терапии за лечение на хора с редки болести. За това алармира проф. Ивайло Търнев от Клиниката по Неврология на Александровска болница пред БНР. Днес, в допълнителният 29-и февруари, отбелязваме световния ден в подкрепа на пациентите с редки заболявания. Има терапии, които в другите европейски страни са одобрени преди 4 години, а у нас не се предлагат на пациентите, посочи проф. Търнев. "След като Евро Медицинска агенция одобри дадена терапия, тя започва да се осигурява на пациентите, започва оценка на здравните технологии, след това медикаментът трябва да се включи в наредби на министерство, на каса, което се прави един път в годината и това отнема години. Например болестта на Нюман-Пик над 30% чакат тази нова терапия, която в света е одобрена, но не и в България. От 7000 редки болести, само 5-6% се лекуват, но дори и при тях понякога е трудно да се осигури терапия", поясни специалистът.Национален регистър на хората с редки заболявания в България няма, каза за БТА Моника Маринова, председател на Сдружението на пациентите с кисти на Тарлов.  “Toва означава, че държавата няма никаква представа колко са пациентите с редки заболявания и какви са те“, допълни тя. По думите ѝ  у нас има 29 експертни центъра, като всеки е за различно заболяване. От тях 26 от тях се намират на територията на столицата. В България са приети 260 заболявания като редки, а експертните центрове са само 29, подчерта тя. Маринова отбеляза още, че лекарите, които се занимават с диагностика и лечение на редки заболявания в България, са изключително малко. „Всеки един лекар, който работи с рядко заболяване, приема работата си като кауза, добави тя.

comment 0
visibility 1893
-

Родителите на малката Амая ще съдят фирмата, отговаряща за медицинския транспорт

След като малката Амая, за която се събираха средства за спешна операция, не дочака ново сърце, родителите на детето смятат да съдят екипът, нает да транспортира семейството до Индия, където трябваше да се извърши сърдечна трансплантация. Това съобщава btv.Оказа се, че сме наели компания „убиец“, пише бащата Калоян Абрашев в профила си във Фейсбук. По думите му са направени два опита Амая да излети за Индия, но и двата са били неуспешни заради фирмата за транспортиране на пациенти, а детето е било връщано в Националната кардиологична болница в София.„Вторник е, към 10:00 и тръгваме от Националната кардиологична болница с линейка. В линейката сме аз, Амая, двама доктори от Националната кардиологична болница и двамата медици, които ще бъдат с нас на полета. Пристигаме всички на летище София и се започва организиране на преместване на Амая от линейката във самолета и получаваме въпрос от чуждестранните медици : „Къде е оборудването?”. Тези хора въобще не бяха на ясно къде е оборудването, с което щяха да работят. Настана паника и всички започнахме да звъним да намерим оборудването. Цялото летище беше организирано да търси животоспасяващото оборудване. След може би15, се установи, че същото е доставено в понеделник вечерта…на Централна жп гара в София. Компанията е наела някакъв младеж по бяла тениска с грейка, без абсолютно никакъв говорим английски да закара оборудването и той е объркал „летище” с „гара”, разказва Калоян Абрашев.Принудени са да се върнат с линейката обратно в болницата. Д-р Печилков, ръководещ организацията от българска страна ни каза, че това местене като парцалена кукла от системи в болницата към линейка, е изключително опасно и за пръв път става свидетел пациент да се връща обратно, пише още опечаленият баща.След около 5-6 часа следва втори опит, вече с оборудването при тях в болницата. При свързване на апарата за обдишване, който е абсолютно жизненоважен, турските медици установяват, че накрайникът свързващ апарата и самолета, не съвпадат. "Турските медици въобще не бяха на ясно какъв е необходимият накрайник и от къде да го вземат за да се свърже към самолета. Въпреки усилията на няколко служби на летището въпросният накрайник така и не успя да се намери. За втори път трябваше да се връщаме в болницата", пише още бащата. В 19:50 се връщат отново в Националната Кардиологична болница. По думите на Абрашев медиците заявили, че не знаят откъде да се вземе съответният накрайник и не могат да кажат кога ще се лети. "Попитах ги: „Добре де, вие сте медиците отговорни за апаратурата и за грижите за Амая , докато летим. Нито сте си направили труда да се позаинтересувате къде е оборудването ви, което също като вас пристигна от Истанбул, нито сте се заинтересували дали същото това оборудване ще работи във самолета, Защо?". Отговорът беше „Съжалявам“, разказва опечаленият родител. Малко след второто връщане в болницата момиченцето е починало. Семейството благодари на лекарите от Детското отделение на Националната Кардиологична болница в София. Хиляди българи се обединиха и дадоха надежда на Амая да оздравее. След последния апел за помощ за по-малко от ден бяха събрани над 700 000 лв., за да може момиченцето да лети до Индия за спешна трансплантация на сърце. Средствата, събрани за лечението на Амая ще бъдат дарени за други деца в нужда и за медицинска апаратура, обявиха родителите.

comment 0
visibility 582
Светила в ортопедията се събират на международен форум в София

Светила в ортопедията се събират на международен форум в София

Водещи български и чуждестранни ортопеди се събират на Международна конференция по ревизионно протезиране на тазобедрената става. Целта на форума е да се намали честотата на усложненията, като се повиши квалификацията на специалистите, съобщават от столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Събитието ще се проведе на 5 и 6 април 2024 г. Организатор е Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Катедрата по ортопедия и травматология на Медицински университет София и Фондация за ортопедични изследвания и обучение под егидата на БОТА (Българска ортопедична и травматологична асоциация). По време на конференцията водещи български и европейски хирурзи ще споделят своя опит в лечението на комплексните случаи на ревизионно протезиране. В България се повишават случаите на усложнения след ендопротезиране на колянна или тазобедрена става, особено инфекции, които могат да бъдат и фатални, лечението им е много трудно и сложно, а успехът не е гарантиран на 100%. За това алармира проф. д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и ръководител на Катедрата по ортопедия и травматология на МУ-София. Според него, за да се намали честотата на усложненията и да се подобрят резултатите след лечение е необходимо да се повишава квалификацията на специалистите, а болните да се лекуват в специализирани центрове за такава хирургия с подходяща организация и компетенция. „Доказано е – центровете с голям обем дейност имат по-малко усложнения“, категоричен е проф. д-р Кинов. Форумът ще е интерактивен, с акцент на дискусиите и обмяната на опит. Ще бъдат представени най-новите концепции при реконструкция на неуспешната тазобедрена артропластика. Предвидени са и практически занятия - workshop hands-on. Първото от тях ще се проведе още на 5 април преди обед в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, под ръководството на проф. Д-р Пламен Кинов, който ще проведе курс по миниинвазивно ендопротезиране с директен преден достъп. „Ревизионното протезиране е най-сложната ортопедична интервенция, честотата й нараства поради големия обем на първично протезиране. Темата е социално значима, тъй като в България лечението на тези пациенти не е оптимално и се извършва в центрове без достатъчно опит и квалификация. А лечението на болните с неуспешна тазобедрена протеза е сложно, скъпо и продължително“, обяснява проф. д-р Кинов. Той се надява повече ортопеди, които имат интереси в ендопротезирането, да се включат в конференцията и по този начин да повишат квалификацията си. 

comment 0
visibility 963
Александровска болница извършва безплатни прегледи за глаукома

Александровска болница извършва безплатни прегледи за глаукома

"Александровска Болница" организира безплатни, скринингови и консултативни прегледи за глаукома на пациенти над 45 години и без направление оп здравна каса, съобщиха от лечебното заведение. Кампанията е традиционна и е по повод Световната седмица за превенция на глаукомата. Прегледите ще се извършват от 5 март 2024 г., в очните кабинети на ДКЦ ,"Александровска", входът откъм бул. „Пенчо Славейков”, до бариерата, в делничните дни от 14.00 до 17.00 ч. Пациентите могат да се запишат на тел.: 02/9230 295, всеки делничен ден от 13.00 до 15.00 ч.  Иновативно лечение спира прогеса на глаукомата При необходимост пациентите ще бъдат изследвани безплатно с очен скенер от най-ново поколение (ОСТ-А). Апаратурата предоставя възможност за комплексна оценка на кръвоносните съдове в ретината и състоянието на нервните влакна и представлява един от най-новите подходи за диагностика и проследяване на широк кръг на очни заболявания, включително и на глаукомата. Глаукомата е хронично, прогресиращо, дегенеративно заболяване, което настъпва безсимптомно и уврежда зрителния нерв и нервните клетки в ретината. С напредване на болестта настъпва необратима загуба на периферно зрение, а на по-късен етап и на централното зрение. Към рисковите фактори спадат повишено вътреочно налягане, съдови промени, хипертония, захарен диабет, напредване на възрастта, заболявания на щитовидната жлеза, наличието на късогледство и др. Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина заболяването да се установява късно във фаза на напреднало увреждане, когато голяма част от зрението е загубено необратимо. Безплатни прегледи за глаукома в столичната Александровска болница В резултата на заболяването, сравнително високата честота, се получава тежката инвалидизация на пациентите поради трайната загуба на периферно и централно зрение. Глаукомата се определя като социално значимо заболяване. Правилното и навременно диагностициране, адекватното и своевременно лечение е ключово за съхранението на зрението на пациентите. В Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Александровска" функционира най-старото в страната и единствено в България отделение, обособено като индивидуална структура, специализирано в диагностика, проследяване на прогресията, консервативно, лазерно и хирургично лечение на различните видове глаукома. Клиниката разполага с богат арсенал от ново и модерно оборудване за диагностика, проследяване и лечение на глаукомата.

comment 0
visibility 935
-

Спешно: Малката Амая се нуждае от помощ за ново сърце

Малката Амая Абрашева от София се нуждае спешно от помощ. Детето е диагностицирано с тежко сърдечно-съдово заболяване и спешно се нуждае от трансплантация на сърце.В момента детето е в реанимация в столична болница. Родителите, които са полицаи от ГПУ-София, очакват оферта от индийска клиника, която може да извърши животоспасяващата операция. Сумата, която трябва да бъде събрана до 25 февруари, неделя, обаче е непосилна за семейството. Тя е в размер на 750 000 лева. Остава да се съберат още около 250 000 лева, които не достигат, съобщават близките на детето. Желаещите да помогнат на детето могат да го направят по следната сметка: Банка: Алианц Банк БългарияIBAN: BG41BUIN95611000707352,както и в платформата: https://pavelandreev.bg/campaign/novo-sarchice-za-bebe-amaya

Здраве

София събира в себе си едни от най-елитните здравни заведения. В тях всеки български гражданин може да получи качествено, ефективно и модерно лечение, за да се наслаждава на добро здраве дълго време. Темата за здравето е особено чувствителна тема за мнозина. Логично е всеки да иска да е в добро здраве през целия си живот, но малцина могат да се похвалят с това. В здравните заведения на територията на столицата за здравето на болните се грижи истинска елитна армия от лекари и здравни работници. 

Университетска многопрофилна болница „Александровска“ за здравето на пациентите

Университетска многопрофилна болница „Александровска“ за здравето на пациентите

Това е една от най-големите държавни болници, грижеща се за здравето на населението не само в София, но и в цялата страна.  Още от самото си начало, 1879 г, българите са се доверявали на елитната болница за здравето си. През 1884 г. се разполага в пет сгради и получава името си – Александровска. Още от началото болницата е многопрофилна и лекарите са се грижели за здравето на пациенти от цялата страна. Днес болницата поддържа здравето на пациентите си 24 в денонощието. Те е университетска база и в нея се извършват уникални изследвания и пациенти със сложни проблеми възвръщат здравето си под грижите на висококвалифицирани лекари. Тук медицинските кадри провеждат специализацията си и следдипломната си квалификация. 

МБАЛ „Национална кардиологична болница“ за здравето на пациентите

МБАЛ „Национална кардиологична болница“ за здравето на пациентите

Болницата започва дейността си през 1961 г. Основното направление, в което се развива от началото до сега е кардиологичното здраве на пациентите. Лекарите тук са специализирани в три основни области: кардиология за възрастни и деца, сърдечна и съдова хирургия. Националната кардиологична болница за сърдечно здраве е най-голямото заведение за лечение на сърдечно-съдови заболявания в страната. Болницата има водещо значение в цялата страна по отношение на лечението на периферните съдови заболявания. За да гарантира максимална грижа за здравето на пациентите, клиниката приема спешни случаи от цялата страна денонощно. Тук се намира и единствената в страната клиника по детска кардиология, кардиохирургия и сърдечно здраве.

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за здравето

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за здравето

Друго елитно лечебно заведение с национално значение в София, което се грижи безрезервно за здравето на пациентите, е УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. В болницата се правят редица сложни и високотехнологични интервенции на световно ниво. Заведението разполага с модерна медицинска техника и отлични специалисти в услуга на нашето здраве

Лечебното заведение разполага с една от най-големите клиника по неврохирургия в цялата страна. Според фактите, първото неврохирургично лечебно заведение е основано през 1952 г.. Над 2000 сложни операции се извършват в клиниката. Тук се намира и клиниката по ревматология. Специалистите в нея се грижат за здравето на пациентите от 1976 г насам. Разполага със 75 легла.

Уникална и особено ценна за здравето на хората е Клиниката по гастроентерология. Тук се прави пълна диагностика на болни с хроничен вирусен хепатит B, C и D, както и с порфирия.

Достъп до най-модерните и ефективни методи за лечение имат пациентите на Клиниката по хематология и онкология. Изключително модерно и ценно за здравето на пациентите е оборудването на Отделението по лъчелечение с център по радиохирургия. 

Болницата разполага с 405 легла, а всяка болнична стая има собствен санитарен възел. Леглата разполагат със Смарт модул, който свързва болните с болничната информационна система, за да се следи здравето на всеки пациент. 

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ за здравето на пациентите

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ за здравето на пациентите

Това е университетска болница с изключително висок капацитет за обслужване пациенти с проблеми със здравето. Тя започва дейността си през 20-те години на миналия век. Тук, освен диагностична и лечебна дейност, се осъществява и преподавателска и научна дейност, касаеща здравето на човека. 

УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД за здравето на хората

УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" ЕАД за здравето на хората

Няма българин, който да не знае за това лечебно заведение. То поема най-сложните и спешни случаи от цялата страна. Тук пациентите могат да разчитат на квалифицирана медицинска помощ и лечение с модерна апаратура. Здравето на пациента е най-важното за медицинските работници. Лечебното заведение е създадено в средата на миналия век с идеята да бъде център за спешна помощ за цяла България. С годините базата на заведението се разширява значително, за да отговори на нуждите на населението и да се пази здравето на нуждаещите се от специализирана помощ. 

СБАЛАГ „Майчин дом“ за здравето на хората

СБАЛАГ „Майчин дом“ за здравето на хората 

Още през 1883 г. възниква идеята да бъде обособена специализирана болница. Тя е на Княгиня Мария-Луиза. Строежът стартира през 1896 г., а откриването е през 1903 г. От този момент насам болничното заведение се грижи отговорно за здравето на българските жени. 

На практика, това е най-старата АГ болница в България, но и най-голямата и модерната. Тук се осъществяват приблизително 4000 раждания годишно. Гинекологичните операции, направени в трите клиники на болницата, достигат 8000, повече от които тежки. „Майчин дом“ е лидер в цялата страна с възможността за правене на оценка на перинаталния риск и възможностите на Националната генетична лаборатория и опазване на здравето.

Специализирана болница за активно лечение по сърдечно-съдови заболявания „Св. Екатерина“ за здравето на хората

Специализирана болница за активно лечение по сърдечно-съдови заболявания „Св. Екатерина“ за здравето на хората

Лечебното заведение стартира в началото като клиника Клиниката по сърдечно-съдовата хирургия към Медицинската академия в края на 70-те години на миналия век с грижа за сърдечното здраве на българина. През 1984 г. проф. д-р Александър Чирков се заема с изграждането на съвременна кардиохирургия в страната, а база става специализираната клиника. Монтира се модерно медицинско оборудване и през 1986 г първата сърдечна трансплантация на Балканския полуостров е факт. Днес болничното заведение е едно от водещите не само в страната, но и в Европа в специализираната грижа за сърдечното здраве на населението.

Военномедицинска академия за здравето на хората

Военномедицинска академия  за здравето на хората

 През 1891 г. в столицата се създава Софийската обща гарнизонна болница, която по-късно прераства в Народното военномедицинско училище, след това във Висш военномедицински институт и накрая във Военномедицинска академия. Прилагайки всички модерни методи за лечение през всичките години, болничното заведение се грижи за здравето на населението. Тук работят едни от най-добрите специалисти в медицината и се използва най-модерното медицинско оборудване, за да се прилага качествено лечение и опазване здравето на пациентите. 

Това е една малка част от здравните заведения на територията на София. Те са с национално значение и обслужват пациенти от цялата страна. Лекарите се стремят да прилагат най-модерните и напредничави методи за лечение, познати в световен мащаб. Те се стремят да пазят здравето на всички ни като прилагат и редица методи за профилактика на различни заболяваниВсеки иска да се радва на отлично здраве. Добре управялваните лечебни заведения ще могат ефективно да се грижат за нашето здраве.

Университетска многопрофилна болница „Александровска“ за здравето на пациентите

МБАЛ „Национална кардиологична болница“ за здравето на пациентите

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за здравето

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ за здравето на пациентите

УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД за здравето на хората

СБАЛАГ „Майчин дом“ за здравето на хората

Специализирана болница за активно лечение по сърдечно-съдови заболявания „Св. Екатерина“ за здравето на хората

Военномедицинска академия за здравето на хората

Прочетете още