Кметът на Средец се обяви против надстрояването на сградата на "Шипка" 6

Кметът на Средец се обяви против надстрояването на сградата на "Шипка" 6

Снимка: Столица.bg

Възражението на Трайчо Трайков е изпратено в НАГ

Кметът на район Средец-Столична община Трайчо Трайков се обяви против надсторяването на емблематичната сграда на ул. Шипка 6 в София. Тя е собственост на Съюза на българските художници и вече има заповед на главния архитект на София Здравко Здравков за изработване на ПУП и за работен усторйствен план.

Все още строителните намерения могат да бъдат обжалвани и да не се случи плануваното надсторяване. Сградата е 5-етажна, а според проекта ще се надстрои още един - шести етаж.

Трайков публикува совето становище на сайта на район Средец и днес то бе изпратено в НАГ като възражение на реализирането на проекта. Най-сериозният аргумент на кмета на Средец е, че такива сгради от периода на Модернизма в българия не са поручени и не са защитети. Именно затова е разрушен кино и хотел Сердика при паметника Левски, а вече има амбиции същата съдба да сполети и хотел Рила.

"Сградата на СБХ е характерен обект за архитектурата на българския модернизъм, течение, което започва през 1910 г. в Европа, а в България по-късно. Все още периодът Модернизъм не е оценен и сградите от този период не са обявени или декларирани като НКЦ (национална културна ценност). Закъсняващата оценка на сградите от този период ги прави застрастрашени за културното наследство. Поради липса на защита образци на тези сгради бяха съборени - хотел и кино "Сердика", е сатновището на Трайчо Трайков.

Според него тези сгради губят своята автентичност като се надстрояват и променят преди да са били проучени, както това може да се случи и със сградата на СБХ.

Другият му сериозен аргумент да не се съгласи с надсторяването на "Шипка" 6 е, че сградата на СБХ попада в охранителната зона на комплекс от сгради с категория "национално значение" - Комплекс СУ "Св. Климент Охридски" и Университетска библиотека, защото разстоянието между застроителните линии от двете сгради през ул. "Св. Климент Охридски" е по-малко от 12 м. Сградата на СБХ попада и в контактната зона на още една емблематична сграда - Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

Всяка надстройка ,независимо от архитектурното решение, ще компроментира автентичния модернистичен силует, състоящ се от семпла , ритмина фасада, просък покрив с инсталационна кула. Тя е проектирана от арх. иванко Кавалов и участват арх. Венцислав Чилев, конструкции - инж. георги Атанасов и инж. Иван Николов, пише до НАГ Трайчо Трайков.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 152 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Жива верига блокира кръстовището на булевардите "Фр. Нансен" и "П......

С жива верига започна Страстната седмица в централната чат на София. Живеещите в района на бул. "Патриарх Евтимий" блоки...

Прочети още keyboard_arrow_right