Отбелязваме Благовещение - един от най-големите празници на пролетта

Отбелязваме Благовещение - един от най-големите празници на пролетта

Снимка: Фейсбук

Християнският свят отбелязва днес Благовещение – един от най-големите пролетни празници. Според евангелието на Лука на този ден Архангел Гаврил се явил на Дева Мария в Назарет, за да ѝ съобщи, че именно тя е избрана да роди Божия син, който ще спаси човечеството.

Пресвета Дева Мария била дъщеря на благочестивите старци Йоаким и Ана. Още от раждането ѝ те я посветили на Бога. Едва тригодишна Мария загубила родителите си и заживяла в храма, където нейни настойници станал свещенослужителите.

Когато навършила годините, в които според юдейския закон девойките встъпват в брак, тя трябвало също да избере своя съпруг. Въпреки силното желание на девицата да се посвети единствено на Господ, тя все пак избрала за свой годеник добродетелния старец Йосиф от Назарет, от рода на Давидов. Така Мария споделила живота си с него и децата му. Но Девата продължила усърдно да чете свещените книги. След като изучила пророчествата за Месията, който трябвало да се роди от девица, тя силно пожелала да стане нейна робиня.

Един ден ангел се явил пред пресветата Дева с благодатната вест за скорошното раждане на Спасителя. А тя самата трябвало да бъде Майка на Сина Божий. Мария със смирение и неописуема радост приела тази блага вест. Това станало шест месеца след като архангел Гавраил известил на свещеника Захария за раждането на Йоан Предтеча.

В календара на православната църква празникът е утвърден през 7 в. Този ден се свързва още с възкръсването на природата, със събуждането ѝ от зимен сън, с чистотата и любовта, почитат се майката и жената.

Благовещение и българската традиция

Някъде Благовещение се нарича още „половин Великден” и затова днес не се работи. Според народните вярвания именно на 25-ти март започват да идват прелетните птици. Поради тази причина всеки трябва да излиза от дома си сит и с пари в джоба, та ако чуе кукувица, да бъде през цялата година материално подсигурен.

Нашите прадеди са вярвали, че именно днес пристигат самодивите и започват игрите си. На този ден се пробивали ушите на малките момиченца и се белязвали агнетата, защото се вярвало, че няма да ги боли.

Освен това градинарите садели зеленчуци и овошки, за да се раждат вкусни плодове.
Иманярите чакат с нетърпение 25-ти март, защото поверието гласи, че именно днес се намират големите съкровища. Пчеларите отварят кошерите си и пускат пчелите, за да събират сладък мед.

Нашите баби са вярвали, че на Благовещение всички отрови губят силата си, а отрязана глава на змия е лековита. Въпреки че празникът се пада по време на Великия пост, днес църковният канон разрешава да се яде риба.

Имен ден днес празнуват Благо, Благовеста, Благой и техните производни.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

След Великден започва Светлата седмица...

Седмицата след Великден се нарича Светла, защото всеки от дните е свързан с надеждата за изкупуване на греховете и за ве...

Прочети още keyboard_arrow_right