Инвестиционни намерения застрашават минералната вода в Княжево

-

Снимка: Facebook, "Княжевецъ"

Две сериозни опасности поставят под въпрос съществуването на най-старата обществена баня в София - Княжевската минерална баня. За сериозният проблем разказаха пред БНР Любо Стефанов и Лили Чолакова от гражданско сдружение "Княжевецъ".

Общият устройствен план на София предвижда разширението на бул. "Цар Борис III" да обхване и сградата на някогашната баня. Към момента по една или друга причина тези намерения не се реализират и има вероятност плановете да бъдат преразгледани и преработени така, че минералната баня да бъде запазена, каквото е и желанието на хората от Княжево.

По- сериозен обаче се оказва друг, актуален проблем. През 2009 година, когато в ОУП е заложено булевардът да бъде разширен, всъщност е сменена и функционалността на зоната - тя вече става с високи показатели на застрояване, плътност, височина – обясни юристката Лили Чолакова. За обикновените граждани това означава, че на терените може да има високо строителство, да се проектират и изграждат плътно високи сгради, отбеляза тя.

"В последните години собствениците на тези имоти започнаха да реализират сериозни инвестиционни намерения. Това би попречило на намерението да запазим водата. Говорили сме с експерти-хидрогеолози, според които при дълбока изкопна дейност е твърде вероятно водата да си намери друг път и да изчезне завинаги. В София вече има такива примери - в Овча купел на ул. Народно хоро имаше извор, който се изгуби заради високото строителство", припомни Чолакова.

В непосредствена близост до находището вече има изграден голям търговски център, за който още не е установено дали е дал някакво отражение на качеството и дебита на минералната вода в района. Вече е планирана и една сграда с височина 26 метра на отстояние 8,5 метра от сондажа. Предвиден е и завод за бутилиране.

Всяка година на минералните извори би трябвало да се прави мониторинг за определяне качеството и дебите на водата, но по информация на гражданското сдружение през миналата година на изворът в Княжево не е правен такъв мониторинг. Гражданите настояват да бъде направен мониторинг, за да се знае дали строителството в близост е дало някакво отражение върху минералната вода.

В Княжево няма човек, който да не се вълнува от този казус, заявиха двамата активисти. По думите им хората  оценяват качествата на водата и значението ѝ за облика на Княжево и на София, и са готови да отстояват нейното съхраняване.

През януари 2024 г. на среща със зам.кмета на Столична община в направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм" г-н Никола Барбутов беше взето решение да се предприемат спешни действия за искане на статут на защита от Министерството на културата за минерална баня "Княжево". Обсъдени бяха и конкретни постъпки за придобиване на собствеността върху нея от СО. В момента банята все още е собственост на Специализирани болници за рехабилитация, въпреки, че от там видимо нямат интерес от възстановяването на сградата, която от години тъне в разруха.

За нас най-важно сега е институциите да си свършат работата, защото всички тези инвестиционни намерения подлежат на съгласуване от Басейнова дирекция, както и от НИНКН, отбеляза Лили Чолакова. По думите ѝ от тези две институции зависи дали банята и минералната вода в Княжево ще бъдат съхранени.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

Преградиха пътеките към Витоша в столичния Княжево...

Възмутени граждани показаха във Фейсбук, че пътеките към Витоша, които се ползват от поколения софиянци, са преградени с...

Прочети още keyboard_arrow_right