Коледната звезда - цветето на Святата нощ

Коледната звезда - цветето на Святата нощ

Снимка: Столица.bg

С подходящите грижи Коледните звезди могат да цъфтят и през новата година

Как цвете, отглеждано от древните ацтеки, се превръща в най-популярното растение в света. Коледната звезда е най-обичаното празнично цвете в цяла Европа, но корените ѝ са от другата страна на океана, в земята на ацтеките - Северна и Централна Америка. Там коледната звезда е била на особена почит от кралете Нецауалкойотл и Монтесума.

Известна в Чили и Перу като „короната на Андите“, коледната звезда всъщност е малко тропическо дърво (Euphorbia pulcherrima) и в дивата природа може да достигне височина до 3,5 м с листа с размери от 15 до 20 см в диаметър.

Родената в Мексико коледна звезда (поинсетиа) е сред най-популярните растения в света, а в Европа тя се радва на особено голям интерес и всяка година се продават десетки милиони от това красиво цвете. Правилната грижа за него е от първостепенно значение за любителите на домашните растения на Стария континент според водещите експерти, Stars for Europe.

Не бихте рискували да изведете малко кученце на разходка по заснежените улици, без да го облечете в топли дрешки – на същия принцип би трябвало да се базира и отношението ви към поинсетиата, която ненавижда зимните температури. Златното правило за нея да не я оставяте да изстива на студа. Необходимо е да ѝ осигурите минимум 15-22 градусови температури, както и да я пазите еднакво от измръзване и силна пряка светлина, директно насочена към нея. За предпочитане е да я настаните в отоплявано помещение с умерена осветеност.

Това чувствително растение може лесно да бъде увредено по време на транспортирането от градинския център или магазина за цветя до дома ви, така че е важно да се уверите, че е правилно опаковано в хартия, без да оставяте листата му изложени на атмосферните влияния. Експертите препоръчват да го поставите в чанта, за да го предпазите по-добре. Дори няколко минути излагане на суша или студен въздух през зимата могат окончателно да увредят листата, затова те трябва да бъдат защитени през цялото време.

Не наказвайте растението да стои в сенчестия ъгъл на стаята. Коледните звезди предпочитат светлите места, а не пълна сянка. Обичайният съвет е да ги пазите от пряка слънчева светлина, за да предпазите листата им от изгаряне, но конкретно през зимата такъв риск няма.

Оптималният ph диапазон на почвата, от която се нуждаят коледните звезди, е от 5,8 до 6,2, като се използват три части почва към една част субстрат. Така до корените може да достига повече кислород. Повечето коледни звезди не се нуждаят от презасаждане през зимата, така че можете спокойно да оставите своята в саксията, в която сте я закупили.

Не бива да се поливат прекомерно и да се оставят във влажна и размекната почва. Това е пагубно за коледните звезди почти колкото излагането им на студа. Трябва да оставите почвата да започне да изсъхва, преди да полеете отново растението си, като внимавате да не прекалите с количеството вода. Прекомерното поливане може да доведе до появата на сива плесен и дори да ги направи уязвими за вредители като брашнени червеи и люспести насекоми.

Коледните звезди обичат влажните условия, така че ги поддържайте умерено овлажнени, ако са разположени в помещения, където централното отопление е на пълна мощност.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 152 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Артисти от цял свят преобразяват София за "Лунар", какво ще видим...

Третото издание на Фестивала на светлините LUNAR стартира довечера в 21:00 часа. Локациите ще бъдат достъпни напълно без...

Прочети още keyboard_arrow_right