Оставането в затвора на Полфрийман е неоправдано според магистратите

Полфрийман, затвор

Снимка: bTV

"Конкретните доказателства по делото установяват данни за поправянето на осъдения, които определят по-нататъшния му престой в затвора като неоправдан от гледна точка на легитимната потребност от постигане на целите на наказанието, доколкото по отношение на него те вече следва да се приемат за успешно реализирани", са мотивите на съдиите на Софийския апелативен съд за взетото вчера решение за предсрочно освобождаване на осъдения за убийство австралиец Джок Полфрийман.

В мотивите на съда се посочва още, че законът не изключва определен кръг престъпления от тези, за които може да се допусне условно предсрочно освобождаване. Няма прояви на осъдения или данни за негови нагласи, от които да е изводим среден риск от вреди за обществото, посочват магистратите. Според тях австралиецът е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание - 20 години затвор. Към датата на делото той е изтърпял 11 години 8 месеца и 21 дни, отделно от работа е изтърпял 1 година 8 месеца и 14 дни, като остатъкът от неизтърпяното наказание възлиза на 6 години 6 месеца и 25 дни.

От всички данни, които се съдържат в досието на осъдения било видно, че през целия си престой в затвора той се е посветил на това да осмисли със съдържание изпълнението на наказанието, което му е наложено, като включително е регистрирал и сдружение, развило и развиващо понастоящем активна дейност в обществена полза, посочват още в мотивите си магистратите.

На 28 декември 2007 г. на площад "Св. Неделя" австралиецът намушка смъртоносно студента Андрей Монов и получи присъда от 20 г. Полфрийман твърдеше, че видял как група младежи бият човек от ромски произход и тръгнал да го спасява. При последвалата борба извадил нож при самозащитяа. Според оцевидци на трагедията австралиецът е нападнал групата, в която е бил Монов.

Полфрийман бе осъден окончателно от Върховния касационен съд на 27 юли 2011 година, като освен 20-годишната присъда той трябваше да изплати и 450 000 лв. обезщетение. Той бе осъден и за опит за убийство на приятеля на Монов - Авнтоан Захариев.

След като бе пратен в затвора Полфрийман стана председател на първото по рода си в България затворническо сдружение, което се бори за правата на лишените от свобода. Уникалното е, че през 2015 г. той дори бе номиниран от Българския хелзинкски комитет за наградата „Човек на годината”, което предизвика бура от недоволство в българското общество. По тази причина номинацията бе оттеглена.

Преди три години Полфрийман осъди България в Европейския съд по правата на човека за 3500 евро заради „нарушаване на правото на свобода на изразяването”.

Близки и приятели на Монов определиха решението като скандално и гавра с българското семейство предсрочното освобождаване на австралиеца.

Полфрийман може да не излезе от затвора защото няма валиден паспорт и трябав да бъде предаден на Дирекция "Миграция" към МВР.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Над 1100 са децата, които извършват престъпления в София...

1173 са малолетните и непълнолетните лица, които се водят на отчет в Детските педагогически стаи в столицата за 2023 г. ...

Прочети още keyboard_arrow_right