Картина на Джаксън Полък, открита в България при операция на ГДБОП преди дни, е била предназначена за продажба на таен търг, съобщиха от Софийска градска прокуратура. (СГП). На гърба е открит надпис "на моята скъпа и талантлива приятелка Лорън Бекол за рождения ѝ ден" с посвещение на известна холивудска звезда и е посочена датата - 16-и март, 1949 година.
И подпис на румънския диктатор Николае Чаушеско също е открит на гърба на картината, което по неофициална информация показва, че му е била подарък от дипломат. има и подпис на бившия румънски диктатор Чаушеску. По неофициална информация тя му е била подарена от дипломат.
Картина на Джаксън Полък бе открита в Националната художествена галерия при съвместна операция на ГДБОП с гръцките служби за борба с органиираната престъпност. За участие в трафик на културни ценности до момента са задържани трима гръцки и един български гражданин.
Акцията бе под ръководството на Европол. Експерти доказаха, че творбата е оригинал и според разследващите, преди да бъде намерена, за нея се е организирала незаконна продажба чрез таен търг.
Картината не е каталогизирана, но в долния десен ъгъл се чете подписа на известния представител на абстрактния експресионизъм. Оценката от експерти сочи, че стойността на платното, създадено вероятно през 1949 г.,е над 50 милиона евро.
Картините на Джаксън Полък, използвал уникалната “капкова техника” (дрипинг), по думите на самия художник, са това, което е той самият - хармоничен хаос. Оказва влияние на изкуството от втората половина на XX век не само като лидер на абстрактния експресионизъм и усъвършенстваната от него техника, но и с личните трагедии и собствени демони, с които се бори до смъртта си в автомобилна катастрофа (1956).
Абстрактният екпресионизъм се свързва с Кандински , характерен е за търсенията на модернистите като отношения към цветове и форми. Значително е влиянието на психоаналитичните идеи на Фройд и Юнг, които се забелязват и в картините на Полък, особено в периода на лечението му от алкохолизъм.
Бунтар, склонен към депресии и усамотение,,често мрачен и необщителен, в най-продуктивните си години Полак създава “Номер 5 “ (1948), “ Есенен ритъм “ (1950), “ Номер 1 “- (1950). Някои от ранните му картини са под влиянието на Томас Харт Бентън- значим за американската живопис художник, а по-късно и на Диего Ривера и Хосе Клементе Ороско. Първата изложба (1948) на Полък е отбелязана с финасов успех и благосклонността на публиката .
Полък е женен е за американската художничка Лий Краснер, с която са част от авангардните кръгове на Ню Йорк и стремежът им през 40-те години е именно той да е град-център на изкуството, а не Париж. На Лий Креснър се дължи до голяма степен и популяризирането на творбите на Полък.През 2011 ,платното на Полък “ Номер 28 “ (1951)бе продадено за 20,5 млн долара, през 2021 “Номер 17 “ (1951) за 61,2 млн долара.
Друга версия е, че според написаното на гърба на платното, картината е била подарък за жена, която я е продала през 1958.
Людмила Ташукова
Коментари
Последни
Затварят поетапно централни улици в столицата за миене
Започва поетапно измиване на централни улици под формата на „карета“ в столицата. Дейнос... Прочети още...
Пет белошипи ветрушки, излюпени в Софийския зоопарк, ще бъдат пуснати в природата
За четвърта поредна година в сектор “Птици„ на Зоологическа градина – София успешн... Прочети още...
Ива и Борислав са големите победители в хакатона InnoAir & Europeana в София
Ива и Борислав са големите победители в хакатона “InnoAir & Europeana: Устойчивост и социа... Прочети още...
Наградиха две момчета, върнали намерена в Люлин чанта с пари и документи
С плакети на столичната полиция бяха наградени двама младежи, намерили и върнали дамска чанта н... Прочети още...
Виж също
closeШест фотографии на Яна Лозева в къщата-музей „Вера Недкова“ в Соф......
Шест фотографии на Яна Лозева са изложени в Къщата- музей „Вера Недкова“ на ул. „11-ти август“ 2...
Прочети още keyboard_arrow_right