На днешния ден: Витоша е обявена за Природен парк

-

Снимка: Столица.bg

През 1934 г. на днешния 27 октомври Витоша е обявена за Природен парк. Така тя става първият защитен обект в България и на Балканския полуостров.

По времето на обявяването на Витоша за парк, общата площ е 6 410 хектара. На 8 февруари 1991 г. със заповед на МОС площта на парка е увеличена до днешните 27 079,114 хектара.

На територията на планината са разположени два резервата - биосферен резерват "Бистришко бранище" и резерват "Торфено бранище", както и една природна забележителност - пещерата Духлата, която до скоро се считаше за най-дългата пещера у нас.

На Витоша се намират още Драгалевският манастир „Света Богородица Витошка” (ХІV в.) и Кладнишкият манастир „Свети Николай Мирликийски Чудотворец” (изграден през ХІХ в. върху стари основи). Боянската църква „Св. св. Никола и Панталеймон” (Х в.) е разположена на границата на парка и е включена в листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

През различните сезони на Витоша могат да се наблюдават близо 200 вида птици, 13 вида прилепи, характерните каменни реки (морени) и сипеи, едри и дребни бозайници, сред които мечка, благороден елен, вълк, сърна и др. Десет от витошките върхове са с надморска височина над 2000 метра, като най-висок сред тях е Черни връх (2290 м). От Витоша извира и река Струма – най-дългата в Югозападна България.

Паркът е любимо място за разходка на столичани през всички сезони. На особена популярност се радва той през зимата, когато става гостоприемен домакин за любителите на зимните спортове. Въпреки, че в планината има изградени ски писти и съоръжения, голяма част от тях се нуждаят от обновяване и поддръжка, което столичани оценяват. В последните години беше подобрен достъпът до планината, като бяха пуснати допълнителни автобуси по линии 63 и 66 на градския транспорт, но и в тази посока има какво да се желае, за да е достъпна планината за всеки софиянец и гост на столицата.

За съжаление, и в момента няма приет нов план за управление на Витоша, а само проект за такъв. Координацията на интересите на природозащитници, собственици на туристически обекти и ползватели, се оказва един сложен и продължителен процес, който поражда противоречия в обществото. Надеждите са скоро такъв план да бъде приет, за да се регламентира както строителството на сгради и съоръжения, така и сечта в горите. И не на последно място, рехабилитацията на пътища и лифтове. 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 40 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (12%, 18 Гласове)
Общо гласували: 154 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Съдът: Да се прекрати промяната на движението в центъра на София...

Софийският административен съд постанови да бъдат „безусловно прекратени действията на Столична община“ по п...

Прочети още keyboard_arrow_right