"Софияплан": Алейната мрежа по парковете в столицата има нужда от преосмисляне

Анализ на "Софияплан": Алейната мрежа по парковете в столицата има нужда от

Снимка: Столица.bg

Пред парковете в София стоят немалко предизвикателства. Съществуващите фонтани, чешми, водни огледала и изкуствени езера често не функционират по предназначение и не се поддържат. Алейната мрежа също има нужда от преосмисляне по отношение на потоците на движение, тяхната интензивност и потенциален риск за природата. Някои растителни видове не успяват да се приспособят към климатичните промени, а други не се развиват оптимално. Това сочат данни от проучване на общинското предприятие „Софияплан“, което изследва състоянието на зелената система, климата, въздуха, водите, почвите и отпадъците в Столична община. Анализът е част от подготовката на Програма за София - новият план за интегрирано развитие на СО за периода 2021-2027 година.  
От "Софияплан"  обясниха обаче и, че в сравнение с много европейски градове Столична община разполага със значителен ресурс под формата на зелени площи. През последните години бяха направени немалко инвестиции в развитието на парковата среда – пейки, осветление, косене, засаждане на нови дървета, зацветяване, изграждане на поливни системи и други. 
 
Общият устройствен план (ОУП) на СО предвижда реализацията на двойно повече градски паркове и градини спрямо наличните в момента. Повечето от тях попадат в широкия обхват на нереализираните зелени клинове. В по-голямата си част собствеността на земята в зелените клинове е частна. Необходимо е да се намерят нови модели за реализация на тези територии, които да балансират между интересите на обществото и частните собственици.    
 
Устройствените планове и разрешителните за строеж поставят изисквания към озеленяването в индивидуалните имоти. Контролът по тяхното изпълнение се осъществява до момента на подписването на акт 16, тоест до края на строителния процес. Практиката показва, че има случаи, в които инвеститорите използват временни, преместваеми елементи на озеленяването, с цел добиване на строителни книжа. В немалко случаи озеленени “на хартия” вътрешни дворове се използват за паркиране или пристройки. Необходимо е увеличаването на административния капацитет за контрол на предвиденото озеленяване дори след приключването на строителния процес. 
 
 
 
 
 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Мобилен пункт за опасни отпадъци ще работи в столичните Лозенец и......

Мобилен събирателен пункт ще приема опасни отпадъци от домакинствата в район „Лозенец“ на 27 април и в район...

Прочети още keyboard_arrow_right