Вили Лилков: Ще предложа намаляване на районите на столицата и финансова децентрализация

Вили Лилков: Ще предложа намаляване на районите на столицата и финансова де

Снимка: Фейсбук,

Това управление не се зае с дългосрочната визия на София, не работи в старите, деградиращи производствени зони в северната част на града, казва кандидатът на "Синя София" за кмет

Коалицията "Синя София" издигна кандидатурата на бившия общински съветник в СОС професор Вили Лилков. Това е вторият му опит да се върне на Московска 33, но като кмет. За разлика от другите кандидати за столицата той има опит в управлението на София и е наясно с решаването на проблеми - вече го е правил. като съветник 4 мандата и един път е зам. председател на СОС.  В политиката влиза през 1989, а 1994 г. вече е член на СДС. Десните избиратели трябва да подкрепят десни кандидати, категоричен е и до ден - днешен и не изневерява на "сините" си убеждения. През октомври 2014 г. е депутат от Реформаторския блок в 25-и столичен МИР, а през 2015 г. се кандидатира за кмет на София от Реформаторския блок.

Пред Столица.bg Вили Лилков споделя визията си за развитието на София, отправя критика към досегашното управление и има предложения за инвестиции и развитие на "деградиралите промишлени зони" в северната част на София.

 

- Здравейте, господин Лилков, поздравления, че имате смелостта отново да се кандидатирате за кмет на София, каква е вашата мотивация този път?

- Основно три неща. На първо място подкрепата на синята общност, тъй като много хора свързани с дясното, свързани с антикомунизма, свързани със София персонално, издигнаха кандидатурата ми и ме насърчиха да се явя, като кандидат на десните хора, които помнят и които знаят за какво излязохме на улицата през 1989 година. На второ място - експертизата ми, която притежавам за София и е тя е много важна за един кмет. И на трето - позициите, които съм заемал винаги  по отношение на обществените въпроси.

- Мотивацията ви по-различна ли е от 2015 година?

- В известен смисъл, да, защото тогава бях мотивиран от партиите в Реформаторскяи блок, които единодушно ме номинираха, тогава бях народен представител.

- Призовахте, през 2019 г., на балотажа да се гласува за Йорданка Фандъкова, а сега се изправяте срещу кандидата на ГЕРБ?

- Причината да подкрепя г-жа Фандъкова на балотажа е, че тогава трябваше да се избира между кандидат на комунистическата партия и на десните избиратели. Смятам, че дадох важен знак тогава, а от гледна точка и на днешния ден, смятам, че бях прав. Същото нещо направих и по отношение на кандидатурата на президента Радев, като дадох ясен знак, че десните трябва да подкрепят десен кандидат Герджиков.

- Къде виждате слабости в управлението през изминалите 4 години?

- По отношение на управлението аз имам много критични бележки. Това че съм подкрепил г-жа Фандъкова не означава, че нямам правото като избирател и  гражданин да имам забележки към управлението. Това управление не се зае изобщо с дългосрочната визия на София и дългосрочните проблеми, действаше мандатно. Особено по отношение на слабия контрол върху качеството на ремонтите  и изграждането на инфраструктурата от всякакъв вид. Забележки имам много и те са градивни. Това, което предлагам е една разумна промяна в София, а не радикална.

- Какво имате предвид под "не изпълняваха визията за развитие на София и мислеха мандатно"?

- София има ясно разписани цели дългосрочни цели да се превърне в европейски център по отношение на транспорта, културата, образованието, туризма, спорта и др. Засега градът е далеч от постигането им. Затова аз предлагам ускоряване на развитието на града именно в тази посока. В София много малко се работи по отношение на т. нар. старите и запуснати производствени зони. Много малко е направено в някои от деградиращите кварталите  в столицата. Малко се работи по модернизацията на северните квартали.

- Кои са тези квартали?

- Малашевци, Орландовци, Военна рампа, районите под жп ареала,  изобщо северната част на София е занемарена в сравнение с южната част, където се постига обратния ефект - преуплътняване, презастрояване и съсипване на модерни квартали. Това е едно от направленията, в които ще работя - успокояване на строителството в южната част на столицата и насочване на общинските инвестиции към северните територии с цел да се премахнат дисбалансите, постигнати от неправилно управление на града в последните 20 - 30 години.

- В едно от интервютата ви говорите за преструктуриране на администрацията на Московска 33, ще създадете 3 нови контролни звена, не мислите ли, че това ще увеличи администрацията и ще стане още по-тромаво  функционирането на Столична община?

- Едно преструктуриране  не означава задължително увеличаване на администрацията. Ако то е насочено към повишаване на нейната ефективност - това е добро. Освен това, ще предложа на НС и правителството ново районно деление на София и нов политически модел на управление на столицата. Имам предвид  намаляване на броя на административните райони. В момента са много на брой, много са различни и се управляват от администрация, която няма достатъчно правомощия.

-За 24-те общински района ли говорите?

- Да за нов модел на административно деление на София - намаляване на броя на районите.

- Колко трябва да бъдат?

- Това е вече експертен въпрос и ще покаже анализът. Но сегашният модел на управление не е ефективен. Затова ще предложа:

- намаляване на броя на административните райони

- повишаване на правомощия на районните кметове

- финансова децентрализация, която дава възможност на районите да управляват собствени бюджети.

- намаляване на броя на общинските съветници в СОС и превръщането му в постоянно действащ политически орган.

- прилагане на финансова политика относно данъците, наречена условно "2/3 на 2 преки", което означава по-голямата част от данъците, които се събират от дадена територия да се използват за същата територия. Така хората, които плащат ще могат лесно да виждат ефекта от техните данъци.

- Какво липсва в правомощията на районните кметове и как да се увеличат?

- В момента те имат ограничени правомощия и за всяко нещо трябва да питат СОС. На първо място, те нямат собствени бюджети, а работят  с делегиран бюджет от Столична община, който се изразходва целево. Те нямат оперативна свобода за ползване на бюджета и да решават какво и къде да насочват в своята територия като  инвестиции. Районните кметове могат да правят само предложения и за да се повиши техния капацитет и техните възможности те трябва да имат собствени бюджети и сами да решават какво да правят на своята територия. Столична община, като централна администрация и централна власт, трябва да запази управлението и ръководството на най-важните системи на града, а управлението на територията на по-ниско ниво да се остави на районния кмет. Например Столична община да отговаря за сигурността, поддръжката на Топлофикация София, Софийска вода, а "малките" кметове - за чистенето на територията, поддръжката на училищата и др., за да се степенуват отговорността, а не всичко да е централизирано на „Московска“ 33.

- Говорите за общинските дружества, какъв е вариантът да се стабилизира една Топлофикация, да се реши проблемът - около 900 милиона лв. задължения?

- Над милиард е. По отношение на Топлофикация трябва да започне една оздравителна програма, която да стане ангажимент и на държавата, и общината, и да се инвестира в това дружество по отношение на когенерацията. Трябва да се засили капацитетът на Топлофикация за производство на електроенергия. Защото в момента се произвежда топлоенергия, над 5 пъти повече отколкото електроенергия, а това носи непрекъснати загуби на общинското дружество.

- Това не е ли свързано с проекта за създаване на инсталация за RDF, като последна фаза от преработването на отпадъци и производството на електроенергия?

- Да, но за съжаление пропадна. Ако трябва с едно изречение да обобщя, се налага смяна на политиката от държавни субсидии за топлоенергия към държавни и общински  инвестиции за електроенергия.

- Господин Лилков, по ваш доклад за подаръците на "Софийски имоти" - апорта на Къпалня "Мария Луиза", Летен театър", заменки и т. нар. прокуратурата започна разследване срещу тогавашния управител на общинското дружество, не се ли страхувахте?

- Тези, големи сделки с общински имоти стават през 1996 г. и тогава се създават смесени дружества. Внесох доклада в СОС за Софийски имоти след обследване на 928 сделки, въз основа, на които прокуратурата се сезира и започна следствие за безобразията на Софийски имоти. По отношение на далаверата, която се направи със София Сити къмпани и заграбването на 54 декара от Южния парк аз сигнализирах през 2003 г. за тази схема. Трето когато стана известно, научих един от първите, че Общинска банка вече е преминала под контрола на частни лица, сезирах прокуратурата. Четвърто - аз съм автор на наредбата от 2007 г. за управление на търговските дружества, след приемането на която,  огромна част от възможностите за далавери бяха прекратени.  Дълго време, почти две години, тогавашният СОС не искаше да я приеме, но в крайна сметка „клекна“ пред упоритостта ми и до ден днешен тя е в сила.

- Какво имаше в доклада ви за Софийски имоти?

- Докладът беше 38 страници и написах до СОС какво се е случило през годините. Тогава ми отказаха да се обсъжда на сесия, дадоха го само за сведение на общинските съветници. Но докладът стигна до прокуратурата и повдигнаха обвиненията, защото  действително бяха извършени безобразия, които много хора не са и знаели, както стана и с прехвърлянето на акциите на Общинска банк - зад гърба на СОС. В навечерието на Нова година една група от представители на търговските дружества на общината се събраха, прехвърлиха акциите на един собственик и изведнъж Столична община загуби управлението на банката и съответно много пари.

- От всички кандидати вие сте най-опитният и най-добре запознат с функционирането на Столична община и СОС, и управлението на София, кого смятате за най-сериозния опонент и ще стигнете ли до балотаж?

- Към всички кандидати се отнасям с уважение и внимание. Не мога да правя прогнози, вероятно най-добре подготвените да решават проблемите на София, ще стигнат на балотаж. Иначе другото е работа на социолозите и в крайна сметка на избирателите.

Александра Никова

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Обърнете повече внимание на вътрешната красота днес – кожен салон, затоплящи се седалки, климатроник …

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Бившият председател на СОС Георги Георгиев оглави листата на ГЕРБ......

Изпълнителната комисия на ГЕРБ утвърди имената на водачите и състава на листите с кандидати за народни представители на ...

Прочети още keyboard_arrow_right