Кметът на район „Изгрев“: Време е за истинска промяна в кварталите и повече средства за районите

Кметът на район „Изгрев“: Време е за истинска промяна в кварталите и повече

Снимка: Район "Изгрев"

Епидемичната обстановка ни затрудни, но въпреки това успяхме да направим много обекти, които не бяха пипани с години, призна д-р Делян Георгиев

Д-р Делян Георгиев е лекар и е работил в Спешна помощ в София. През есента на 2019 г. печели на местните избори и става кмет на район "Изгрев" - Столична община. Промяната в района е очевидна, но недостатъчна, е мнението на жителите. С какво трябва да се справи районният кмет на "Изгрев" разказва д-р Георгиев пред Столица.bg.

- Д-р Георгиев, започна третата година от мандата Ви, каква е равносметката до тук?

- За първи път станах част от местната, а и от която и да е власт, в края на 2019 година, когато се заклех като кмет на един от най-хубавите и елитни райони в София – „Изгрев“. Аз не съм политик от кариерата, така да го кажем, аз съм лекар. Свикнал съм нещата да се случват изключително оперативно. В Спешна помощ, където работех, решенията се взимат буквално за секунди. Първият ми сблъсък с работата на администрацията беше малко шокиращ, защото тук нещата не се случват така. Има много ясно разписани процедури, които често ми се струват излишно бюрократични, но законодателят и Столичният общински съвет така са преценили.

- Кое беше най-голямото изпитание за Вас?

- Голяма част от мандата ми мина под знака на коронакризата. Надявам се това да е зад гърба ни, защото забави работата по проекти. Епидемичната обстановка ни затрудни, но въпреки това успяхме да направим много – паркинги, започнахме ремонти на тротоари, които не са „пипани“ с десетки години.

- Кой е най-големият проект, който успяхте да осъществите?

- Най-голямата ми гордост е, че в този мандат се преборихме за една нова детска градина и една нова ясла. Трябва съвсем скоро да започне строителството на детска градина в квартал „Изгрев“. Тя ще бъде точно до Ловния парк. Нова ясла пък ще има в „Изток“. През 2021 година получихме от Министерство на външните работи имот на ул. „Вълко Радински“. Имаме уверения от Столична община, че финансиране ще бъде осигурено. През 2021 година приключихме и ремонта на Детска градина „Радецки“ в „Дианабад“. До края на мандата ще работя активно да бъдат обновени и разширени и другите детски заведения в района. Трите квартала, които са на наша територия са много атрактивни за семейства с малки деца и тук проблемът с местата е голям и трябва да намерим решение. Това е един от приоритетите ми и смятам, че за момента се справяме добре.

- Има ли нещо, което обещахте, но не успяхте да изпълните?

- Още по време на предизборната кампания посочих, че за мен най-големият проблем в нашия район е презастрояването. Откакто започна мандатът през 2019 година с администрацията направихме много, за да го спрем. Статистиката ни подкрепя. Рекорден спад се отчита в броя на издадените разрешителни за строеж през 2020 г - със 77%, ние сме рекордьори в тази статистика.
За съжаление, понякога гражданите и районната администрация оставаме сами в тази битка. Пример мога да дам с разрешителното, което НАГ даде за строеж на нова сграда над колектора на река „Новачица“. Опитахме и по съдебен път да спрем тази сграда, но не успяхме. В момента водим още няколко подобни битки. Надявам се този път Столична община да застане на страната на гражданите. Частният интерес е важен, но най-важен е общественият. Време е да се помисли за отчуждителни процедури, забрана за строеж в междублокови пространства и т.н. Това са стъпки, които изискват сериозен финансов ресурс и не можем да ги направим сами.

- Кой е приоритетът ви за 2022 година?

- Време е за цялостна промяна в кварталите. София не е само жълтите павета. Хората имат нужда да видят как местата, където се прибират след работа се променят към по-добро. Не може да си позволим повече тротоари с разклатени плочки и счупени пейки. Не може да слизаме от ремонтирания Околовръстен път и да попадаме на лунен пейзаж. Надявам се тази година най-накрая да бъде изпълнен слогана „Влизаме в кварталите“. Той беше издигнат от управляващите София през 2019 година, но дотук остава само на думи, време е за реално действие. 200 000 лева са отпуснати на нашия район за инфраструктурни проекти миналата година. Кое по-напред да направим с тук. 25 000 пък получихме за ремонт и поддръжка на детски площадки, в „Изгрев“ те са 91.
Целта ни тази година е да преобразим градинката при КАТ. За съжаление ако се запази бюджетът ни от миналата година, трудно ще имаме средства за повече.
Предстои Столичния общински съвет да приеме бюджета на София за тази година.

- На какви средства се надявате?

- Имаме информация, че средствата, които ще получи „Изгрев“ от Столична община няма да са много различни миналата година. Това е крайно несправедливо за район като нашия. Районните администрации сме второстепенни бюджетни разпоредители – разполагаме само със средствата, които ни отпусне Столичния общински съвет. Данъците, които жителите на „Изток“, „Изгрев“ и „Дианабад“ плащат не остават тук. Хората тук внасят над 200 милиона лева местни данъци и такси, а към нас се връщат около 200 000 лева за инвестиционна програма.

- Какво бихте искали да се промени?

- Време е на районните кметове да се даде истинска самостоятелност. Ние на практика сме най-близо до хората и ги чуваме най-ясно. Освен това едни столичен район на практика има население, колкото един средно голям български град. Районите в столицата имат много различни нужди. Моето мнение е, че процент от данъците на жителите на района трябва твърдо да остава в местната община. Така ще можем да подобрим много по-качествено инфраструктурата и реално да променим София за добро.

- Как може да се случи това?

- Необходима е промяна в Закона за местното самоуправление. Време да поговорим сериозно за истинската децентрализация и местно самоуправление. Кметовете трябва да станат много по-независими от държавата и да се засили контролната функция на гражданите и възможностите за отзоваване.
В градовете с райониране, каквито са София, Пловдив и Варна, трябва сериозно да се помисли за повишаване на правомощията на районните кметове. Трябва да се помисли посока районните администрации да разполагат със собствен бюджет, както и да имат по-сериозни правомощия за санкции и контрол на фирмите, които извършват ремонтите, почистват и т.н.
Аз планирам да стартирам дискусия през есента, но нека наближи и ще Ви разкажа повече.

- Вие сте лекар по професия, медик от Спешна помощ – София. Каква е диагнозата на града?

- Градът ни е изпаднал в будна кома. Какво имам предвид – по централните проекти тече „живот“, но кварталите са тотално забравени. Системата работи, но е време за истински живот в града.

Матея Тупарова

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Училищните библиотеки в столичния Изгрев получиха книги на Дебеля......

Училищните библиотеки в столичния район „Изгрев“ получиха  произведения на Димчо Дебелянов и Атанас Дал...

Прочети още keyboard_arrow_right