Столичен инспекторат направи регистър на драскачите, изпраща го на СДВР

Столичен инспекторат направи регистър на драскачите, изпраща го на СДВР

Снимка: Столица.bg

Столичен инспекторат е подготвил регистър на графитери, които редовно си оставят "подписа" върху ремонтирани и изчистени фасади на емблематични сгради в София. Списъкът, вид каталог, ще бъде изпратен на СДВР, за да може да се откриват "творците"-мърлячи.

От няколко години Столичен инспекторат не може да смогне да изчисти фасадите на обществени сгради. Използва се голям ресурс за чистине и възстановяване, а частни здания, особено в центъра на София, придават вид на гето с външните "рисунки".

Драскането се превръща в епидемия и в столицата пристигат гастрольори от Германия, Англия и Нидерландия.

Последният фрапиращ случай бе на драскача, които омаза прясно пребоядисаната сграда на Богословския факултет на центъра на София - бул. Витоша. И към момента не е открит извършителят на вандалския акт.

Дебютант от Германия изписа 16-етажен блок в столичния Дружба 1 и район Възраждане. Бе заловен от полицията и е с наложена глоба от 2000 лв. Но след като получи и урок от съда, германецът напусна България на 1 март т. г. 

"Ззад всяко "творение" има три имена на автора. Това което оставят по сградите е техния подпис и те трябва да носят отговорност. Който прави изкуство се договаря, получава разрешение от собствениците и рисува. Столична община също осигури такима места за изкуството на графитерите", обясни пред Столица.bg авторът на регистъра Иво Пенев от Столичен инспекторат.

От години той води битка с драскачите, които по 3 - 4 пъти си остават кичозния вкус върху знакови публични сгради в София.

"Големият проблем е в Зона 1 - център, те нямат интерес в кварталите. Повечето драсканици в центъра са с тези таговете, графитерите ги наричат бомби -подпис на чиста фасада. Целенасочено избират зданията и няма как да опазиш", обяснява Иво Пенев.

Създаденият регистър е с цел на органите на реда да открият авторите и "най-малко ще помогне да се калкулират щетите - квадратите увредена повърхност".

Директорът на контрол на рекламата обясни, че съществува цялостна субкултура и имитатори. И този вандализъм се превръща в мода, а и е не по-малко опасен от "пил шофьор зад волана". "Някои от чужденците идващи у нас са хора, свързани със социалистическото изкуството и панелни блокове.

Преди около месец във Волуяк е загинал драскач, който отишъл на гарата, за да рисува вагоните и там го удря волтова дъга. В същия ден друг драска по ограда на Лъвов мост, а третия новобоядисаната фасада на Богословския факултет, облечен в черно с качулка, камерите го запечатват, но не и лицето му.

Най-честите мишени менте графитерите са контейнери за отпадъци, стълбове и елтабла.

Според Пенев блокът в Дружба 1 няма да бъде почистен или пребоядисан докато си е там, защото няма процедура. А наскоро са спипани и малчугани, които по тъмно драскали по сгради на ул. Будапеща в центъра на столицата.

Проблем се оказват непълнолетни, с "късмета" да имат бащи, които ги подкрепят да драскат - грозни и обидни фрази за футболния противник. И при забележка, отговорът бе - "тате така ми каза". А бащата, скрил се зад храстите се скара: "ти защо говориш с непознати"!

Към момента никой не се опитва да изчисли нанесените щети от вандалските творби, а те се плащат от данъкоплатеца.

 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 152 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

В София: 9700 деца засега остават извън детските градини...

Столичната община обяви днес класирането за приема в самостоятелни детски ясли, детски градини и подготвителни групи в у...

Прочети още keyboard_arrow_right