Иван Чакъров: Надяваме се след взетите мерки въздухът в Красна поляна да е по-чист

Иван Чакъров: Надяваме се след взетите мерки въздухът в Красна поляна да е

Снимка: Фейсбук

Иван Чакъров отново е кандидат за кмет на район Красна поляна-Столична община. Зад гърба си има 4 мандата, което показва, че управлението на района, колкото и да е трудно, е успешно през изминалите години. През петия мандат Чакъров има амбицията да завърши започнатите инфраструктурни проекти в района, обновяването на зелени пространства и изграждането на детски градини, облагородяването на позабравените зони в някой от кварталите. Красна поляна се води за краен район, тъй като граничи с Околовръстното, но реално има едни от най-добрите транспортни връзки и за борени минути се стига до центъра на София.

Чакъров е човекът, който безпроблемно и с много търпение реши премахването на гетото - Виетнамски общежития, и преместването на обитателите, което беше началото на преобразяването на Красна поляна.

Едва ли има някой от конкурентите на Чакъров за кметския пост, да познава по-добре спецификата и проблемите на района, за които кандидатът за пети мандат говори пред Столица.bg.

- Господин Чакъров Красна поляна е един от най-рисковите и трудни за управление райони на Столична община. Защо приехте партийната номинация да се кандидатирате за пети мандат за кмет на района?

- Приех номинацията, тъй като познавам отлично своя район, познавам хората и техните проблеми, свързани с начина им живот. Права сте, че районът е изключително труден, но през последните 16 години, докато бях кмет, доказахме, че роми и българи могат да живеят заедно, без големи конфликти. Заложил съм на стабилността, сигурността и развитието. Нашият стремеж е да изградим Модел за интегрирано развитие. 

- Успяхте ли през изминалия мандат да решите някои от проблемите в квартал „Факултета“?

- Проблемите в квартал „Факултета“ са свързани най-вече с начина на живот на ромите там, тяхното образование и чистотата в района. Правим всичко възможно да бъдат обхванати 100% от децата в училище, като сме създали условия за достъпно образование.

Основния проблем в район Красна поляна е свързан с така наречените Виетнамски общежития, където са настанени през годините роми от всички райони, даже от цялата страна. Успяхме да премахнем 6 от 12-те блока на тези общежития, като настанихме голяма част от ромите в чисто нови иновативни жилища.

Надявам се, че ще успеем да решим изцяло проблема с виетнамските общежития през следващите 4 години. За жалост никои от останалите районни кметове на София не откликнаха на призива ни да изтеглят настанените от тях около 180 семейства.

- Имахме сигнали от живеещите на улица „Барите“, която е като след бомбардировки с огромни ями, няма асфалт и след дъжд там е бедствено положение?

- Както знаете квартал „Факултета“ е без канализация. Направихме улична регулация и кандидатстваме за европейско финансиране за направата ѝ, но докато хората буквално си изливат водата в близките канавки и на голяма част от уличната мрежа, не може да бъде поставен асфалт.

Иван Чакъров: „Красна поляна“ е особен и различен район

- Кога ще бъде извършен ремонт?

- Улицата е ремонтирана няколко пъти, но ще трябва да бъде извършван такъв ремонт след всяка зима.

- Красна поляна беше първият пилотен проект на Столична община за по чист въздух и през 2019 г. бяха монтирани първите филтри на комини на домакинства. До къде стигнахте с проектите, колко домакинства се възползваха от проекта и подмениха отоплението си с екологично?

- Поставени са над 230 филтъра на домовете, ползващи твърдо гориво, в 113 жилища преминаха на система с отопление на пелети, 290 преминаха на климатици и 3 на природен газ.

- По чист ли ще е въздухът тази зима в Красна поляна?

- Надяваме се след взетите мерки тази година въздухът да е значително по-чист, особено ако ромското население не гори на открито кабели и отпадъци. За тази цел направихме в най-високата част кула за наблюдение с камери, от която се реагира много бързо на всеки един палеж и се подава сигнал за действие към полицията.
 
- Колко нови детски градини са построени през изминалите 4 години в Красна поляна? Решен ли е проблемът с липсата на места в градини и ясли? Колко са чакащите деца?

- Предстои откриването на нова сграда за 2 групи към 51-ва ясла, тъй като е най-наболял въпросът с най-малките деца. На територията на района чакащите за ясла са 150 деца и техният проблем ще бъде решен след новата детска градина за 8 групи и построяването на сграда за 2 яслени групи до 54-та детска градина.
 
- Докъде стигнахте с реализирането на програмата за ремонт на улици и тротоари, паркове и междублокови пространства?

- На първо място в Красна поляна се опитваме да решим проблема с паркирането, който е особено наболял, като премахнахме над 800 гаражни клетки и обновяваме местата за паркиране, където бяха те. Освободиха се поне още 400 места за автомобили. Обновихме 7 паркинга, като сега обновяваме цели междублокови пространства. Нашата цел е да направим тези пространства с места за отдих, за спорт, за детски игри и паркиране на автомобили.

Реновирахме и реконструирахме тротоари по ул. “Освобождение”, “Алеко Туранджа”, по ул. “Антон”, бул. “Възкресение”, ул. “Хъшове”, ул. “Уста Генчо” и др.

Чудесният парк Петър и Павел (Боримечката) е вече с чисто ново икономично енергоспестяващо и по-мощно осветление.

Кметът на Красна поляна пред Столица.bg: Предстои ни основен ремонт на "Ал. Стамболийски” и на тунела към "Люлин"


- Кой е най-атрактивния квартал за строителство във Вашия район?

- Красна поляна е доста атрактивен квартал за живеене, тъй като е с доста добра комуникация с центъра на столицата и към периферията. Има много добре организиран транспорт и жилищата не са много скъпи. Кварталите са доста застроени и няма много свободно място за ново строителство. Все пак най-атрактивни са квартал Разсадника и 3-та част на район Красна поляна.
 
- На Ваша територия е спортния комплекс със стадион „Септември“. Преди години внесохте доклад да бъде прехвърлен от ММС на Общината, но не беше прието. Базата е доста занемарена, как се справяте с чистенето на общинските площи?

- За жалост това е един от болните въпроси на нашия район. Това са 110 декара, отредени за спорт и отдих, които в момента са в много тежко състояние. Провели сме много срещи с различните ръководства на ММС, като се надяваме те да вземат съответните мерки. Много е трудно да се опазва чистотата на тази огромна територия, след като няма нито ограда, нито охрана, а хората приемат всеки нестопанисван терен като място, където могат да изхвърлят своите отпадъци. Периодично изхвърляме от там няколко локални сметища и орязваме опасните дървета, но това не е наша собственост и се надяваме на скорошни мерки от страна на държавата.
 
- Ако отново спечелите изборите и сте кмет какво трябва да свършите и спешно да довършите?

- Най-чакан от гражданите е ремонтът на бул. „Стамболийски“ – от бул. „Константин Величков“ до последната спирка на трамвай номер 10, който очакваме да започне до месец и сигурно ще създаде доста проблеми за пътуващите, но след година ще бъде обновен целият булевард с трамвайната линия, тротоарите, тревните площи, канализация и електрификация. Трябва да започнем строителството на нова детска градина за 8 групи за квартал „Разсадника“ и „Илинден“, като с това очакваме да разрешим въпроса с чакащите деца за детска градина и ясла.
 
- Г-н Чакъров кое е гордостта Ви в район Красна поляна като кмет?

- Гордеем се с построяването на най-новото и модерно училище в цяла България, а именно новопостроената сграда на 28 СУ „Алеко Константинов“, както и санираните и обновени детски градини и училища в района. За мен най-важното е децата да получават добро образование при добри условия и да могат да спортуват и играят в обновени съвременни детски спортни площадки.

Александра Никова

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 152 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Обърнете повече внимание на вътрешната красота днес – кожен салон, затоплящи се седалки, климатроник …

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Софийската филхармония с нови записи на химните на България и Евр......

Софийската филхармония и маестро Найден Тодоров, който в момента е служебен министър на културата, направиха нови дигита...

Прочети още keyboard_arrow_right