Кремена Димитрова за "столичаниТе": София не е приятелски настроена към жителите и гостите си

-

Снимка: Столица.bg

Кремена Димитрова е завършила Културология в СУ „Св. Климент Охридски“ и Театрознание в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, Специализира и арт-мениджмънт и културна политика в Университета по изкуствата в Белград. Тя е дългогодишен драматург на редица театри, автор на множество публикации в онлайн и печатни медии, поет, редактор и сценарист, съставител на сборници, артистичен директор на продуцентска къща „Креди Арте“, старши експерт "Комуникации и Медии" в Националния филмов център. Родена е в Свищов, но столицата и нейният забързан ритъм отдавна са не просто част от живота ѝ – те са целия ѝ живот. Кремена е типично градско момиче – прави едновременно много неща, интересува се от още повече и успява да ги съчетае с вкус. Освен отдаден на работата си професионалист, тя е човек с мнение завсичко, което се случва в града и в обществото и го споделя в новата рубрика на Столица.bg - столичаниТе .

- От кога живеете в София и защо избрахте столицата за свой дом?

От 1993-а, когато дойдох да уча в Софийски Университет „Св. Климент Охридски“. Въпреки, че имах възможност да уча и във Велико Търново, избрах новата пред старата столица. София ми беше мечта, идвам от не много голям град, където ми беше станало тясно. Нямаше достатъчно културни събития, за каквито душата ми беше жадна, а и имаше само един театър.

- По какво София прилича на родния Ви град?

- По това, че се говори на един и същи език и няма обществени тоалетни.

- По какво се различава?

- Брой театри, концертни зали, галерии, църкви, музеи, барове, джаз клубове. Хората са различни също. По-освободени са, а в същото време всеки си гледа неговата си работа. В малкия град хората се познават и там работи институцията „какво ще кажат хората“. Живяла съм за месец и половина в Ню Йорк. Там си напълно анонимен и можеш да излезеш с гнездо на главата, вместо с шапка, и никой няма да те забележи.

- Какво Ви се иска да виждате през прозореца на дома си сутрин, и какво виждате в действителност?

- Дървета и птици, и много цветя. Имам късмет да живея в кооперация с вътрешен двор и си осигурявам нужното. Но като пресека улицата ме блъска реалността с мръсотията, кича, дисхармонията в архитектурата, лошите тротоари, лошите плочки и т.н. Знаем си кусурите.

- Кои са любимите Ви места в града?

- Тайните (шегувам се, разбира се). Южен парк, Борисова градина, Ботаническа градина, Царската градина, стария еврейски квартал, улици като Любен Каравелов, Солунска, Марин Дринов, Ангел Кънчев. Обичам вътрешните дворове на къщите в центъра. Има такива съкровища там! Сгушени малки градини с беседки, чешмички, пейки и мушката, хортензии и котки...

- Какво липсва на столицата, според Вас?

- Хигиена, осветление, архитектурен вкус, който да пази и възстановява старите сгради и културни паметници, а не да ги руши, за ги прави казина и молове. Липсват ми алтернативни културни пространства и бохемски квартали, като Маре в Париж или Трастевере в Рим. Възмущавам се от това, че музеите и галериите затварят в 18 или 19 часа, и не работят по празници. Дори в Бургас библиотеката е денонощна!!! Дразня се, че е абсолютно невъзможно хората с увреждания да имат нормален живот, както и от това, че майките с колички трябва да правят мускули и да се учат на слалом с количка. Липсват уличните фестивали, уличните артисти, ама смислените, парковата култура. Най-хубавите класически концерти в Ню Йорк са в Сентръл парк.

- Какво бихте ремонтирали, реконструирали и променили в София, ако можехте?

- Модерен театър, киното на ул. Мария Луиза, Къщата с ягодите, както и всички други къщи, които пазят духа на Стара София. Бих ремонтирала всички подлези и гари. Бих превърнала НДК в Младежки дом.

- Кои са предимствата на големия град, които го правят привлекателен за хората, според Вас?

- Наситеният културен живот, възможностите за работа, разнообразието, стандарта, свободата да избираш.

- Кой е най- големият недостатък на София?

- Градът не е приятелски настроен към жителите и гостите си. Постоянно си изправен пред изпитания – било то с градския транспорт (изключвам метрото), ремонтните дейности, мръсотията, осветлението, тротоарите... Липсва му уют.

- Съществува ли действително разлика между хората в столицата и тези в провинцията, според Вас, и каква е тя?

- Ние, хората от провинцията, сме по-адаптивни, по-склонни да опознаваме, да обичаме и да ценим това, което градът ни дава. Ние сме оцеляващите. Ние изкарваме два университета – академичния и този на живота. И нямаме предразсъдъци.

Сатирикът Иво Балев пред "столичаниТЕ" : Цяло изкуство е да се интегрираш в уличното движение в София

Диана Юсколова

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 40 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (12%, 18 Гласове)
Общо гласували: 154 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Арх. Ева Борисова за СтоличаниТе: София е град, в който можеш да ......

Ева Борисова е ландшафтен архитект и една от най- неспокойните и нестандартни личности, които съм срещала. Занимават я х...

Прочети още keyboard_arrow_right