COVID-19 като вирус се промени, сега са нормалните респираторни вируси, характерни за есента и зимата. Хората над 65 години задължително да се ваксинират, както и хронично болни. Но тези, които са изкарали ковид през пролетта и лятото са защитени следващите 2 години. При усещане за дращене на гърлото сутрин да се пие лимон със сода.
Това препоръча пред Нова телевизия емидемиолъгт проф. д-р Тодор Кантарджиев, консултант на Столична община. "Преди 4 години когато нямаше пандемии ,30% от сухата кашлица и гърлобоба си бяха обикновенни коронавируси. Обаче едни хора си правиха опити от летящи мишки да ги адаптират на човешки клетки и видяхте какво стана", каза професорът.
Той потвърди, че има увеличаване на случаите, но не е драстично. Всяка есен се забелязва увеличение на риновируси. Грипът ще е през ноември и декември, а пикът ще е януари и февруари. На този фон да помислим за коронавирусните ифекции, защото хората още са изплашени.
От 27 септември започна ваксинирането за новите варианти на коронавируса. "Ако започнат да се увеличават и има опасност за болниците, ще се върнем към PCR тестовете. Най-новият вариант, който плаши Европа и САЩ е БА2.86. Не е толкова опасен, защото не се мре, преди 3 години се мреше. По-трудно се прехваща от другите. Направи 35 мутации и е по-различен - по-трудно го хваща антигенните тестове, трябва да знаят хората, че показва 50/50 - отрицателен, но човекът е болен и затова трябва след 48 часа да се повтори", предупреди проф. Кантарджиев.
"Ако имате температура, раздразнение в гърлото, сякаш пясък и ако това продължи ден, два, вероятно да е корона, но задължително трябва да имате болки по мускулите, нямате сили да стането от дива (осоено мъжете). Ако това продължи 2 - 3 дни е коронавирус. Първо се разивва в гърлото и се взимат мерките първо за там. Лимон със сода е най-доброто и може да отреже инфекцията в рамките на половин ден. Проветрявайте редовно. Миналата седмица в Израел въведоха маски на закрито", обясни професорът.
Той допълни, че ваксина за грип и COVID-19 могат да се направят едновременно, но в различни ръце.
Грипът започва ноември декември, епидемичното разпространение, и януари февруари е пик. После в рамките на 2 седмици грип няма да има. Корона вирус ще имаме в началото на есента и пролетта, когато още имунитетът на хората намалее от затварянето през зимата, прогнозира проф. Кантарджиев.
Коментари
Последни
Коледна елха грейна до храм „Св. Александър Невски“
Стотици столичани се събраха в центъра на София, за да видят на живо как ще светнат коледните светли... Прочети още...
Съветници искат изслушване в СОС на Топлофикация и Зелени системи за проблемите в София
Общинските съветници от групата на Местна коалиция "БСП за България" настояват за изслушване... Прочети още...
Кметът на София Васил Терзиев откри конгреса на Европейската гимнастика в София
Кметът на София Васил Терзиев откри конгреса на Европейската гимнастика в София, 1 - 2 декември. За ... Прочети още...
Борис Бонев: ГЕРБ в СОС са разцепени, опитват се да вкарват клинове между мен и Терзиев
"Групата на ГЕРБ в СОС е разцепена, опитват се да вкарват клинове между мен и Васил Терзиев. Между г... Прочети още...
Виж също
closeИзследват безплатно и анонимно за ХИВ/СПИН в центъра на София...
Столичната Регионална здравна инспекция организира анонимен и безплатен пункт за всички желаещи да се изследват за ХИВ/С...
Прочети още keyboard_arrow_right