Увеличават се заразените с коклюш в София

-

Снимка: МЗ

Само за седмица в София заразените с коклюш са се увеличили на 75. През изминалата седмица в лаборатория са потвърдени нови 112 случая на коклюш, с което общият брой заболели става 317. За същия период на миналата година те са били едва 4. Два от всеки три случая са установени в София, сочат още данните на Националния център по заразни и паразитни болести.

Днес, 23 април, данни за разпространението на инфекцията коклюш у нас и информация във връзка с починалите от болестта две бебета в Кюстендил ще бъдат представени на извънредно заседание на парламентарната Комисия по здравеопазване. Според експертите прогнозата е кривата да върви нагоре до 1000 случая в следващите 1-2 месеца.

Общо 56 деца от 10 столични училища са били регистрирани с коклюш за последните два месеца. Най-много заразени с коклюш има в София, Стара Загора, Кюстендил, Варна и Бургас, съобщи преди ден директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

„Очакваме бързо решение от властите, защото ваксината трябва да бъде намерена от бременните. При положение, че искаме да защитим бременните и децата нека държавата да се раздвижи и да осигури ваксината, която да бъде безплатна. Трябва да разрешим проблема държавнически”, каза пред Нова телевизия д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар. По думите ѝ в момента в аптеките тези ваксини не могат да се намерят. Тя подчерта, че най-добрата ваксина е поставената. Д-р Николова обърна внимание и върху високата цена на PCR-тестовете, които са най-сигурният начин за диагностициране. "Родителите трябва да платят 80 лева, за да кажем със сигурност, че е коклюш. Ако имаш две деца колко пари трябва да платиш? Как да карантинираме само с преглед?", попита тя. 

Според доц. Снежина Лазова, детски пулмолог и педиатър, бременните жени трябва да бъдат убедени, че ваксината е безопасна и ефикасна. Тя уточни, че при заболяването е важна ранната диагностика. „Колкото по-рано е започнато лечението, толкова по-добре. При адекватно антибиотично лечение заболелият е заразен до 5 дни от стартиране на антибитика, нелекуваните продължават да бъдат заразни до две-три седмици, докато продължава симптоматиката”, каза доц. Лазова.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Изписаха от столичната ИСУЛ детето с костно-мозъчна трансплантаци......

Първото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяването на тази дейност в Клиниката по де...

Прочети още keyboard_arrow_right