Цените на плодове и зеленчуци в София са по-ниски по централните пазари от тези в кварталите. Това показва проверка в столицата. На пазара на бул. Стамболийски стоката е от борсата, а доматите са по 2.50 лв. за килограм и са оранжерийни и родни - от Сандански.
Краставиците са около 1.50 - 2 лв. и също са български от Звъничево, разказва пред нова телевизия търговец. Черешите са по 2 лв. за кг за разлика от кварталния пазар в Дружба 1, където е над 4 лв., което го прави един от най-скъпите пазари в столицата.
"Черешата 2 лв. на кг, а плащат по 90 стотинки за берачите. Кайсиите са от Силистра по 2.50 лв", хвали си стоката търговец.
На другия пазар в кв. "Иван Вазов" цените са по-високи. Краставицата е 3.90 лв., а доматите, според качеството, започват от 3.50 лв. "Всичко се пръска, препаратите поскъпнаха. Ако някой може да даде по-ниска цена, да го направи", оправдава се търговец на пазара. Церешите са от Кюстендил, а каисията е гръцка, допълват други продавачи на пазара.
5 лв. е цената на череши и кайсии на пазара в "Младост". Търговците твърдят, че им е тежко, защото цените скачат пропорционално на цените на горивата.
"Череши и кайсия са по 5 лв. за кг, защото зависи на борсата колко е. В сравнение с 2021 г. е по-скъпо заради горивата. Цените на плодове и зеленчуци по кварталните пазари в София са значително по-високи, защото там са предимно прекупвачи, зависими от цената на борсата.
В центъра на София по пазарите са предимно производители и от там идва разликата в цените, коментираха търговци пред Столица.bg на най-големия Софийски пазар.
Тези в кварталите имат железен аргумент: ние сме фирми и плащаме осигуровки, използваме препарати за пръскане, а през 2021 г. струваше 28 лв., сега е 280 лв.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук