Българка с шведски паспорт на финала на Световната купа по модерен петобой в София

Ралица Милева отпадна на 1/2-финалите в спортен комплекс „Диана“

Шведската националка с български корени Марлена Явайд се класира за финала при жените на турнира за Световната купа по модерен петобой в София. Родената във Варна бивша състезателка на „Одесос“ спечели първия 1/2-финал с резултат 1059 т., след като натрупа 250 т. във фехтовката, 259 т. в плуването и 550 т. в комбинираното състезание на бягане и стрелба („лейзър рън“).

23-годишната Марлена, чиято майка е българка, е възпитаничка на спортното училище „Георги Бенковски“ в Морската столица. До 2019 г. тя се състезаваше за България под наставленията на клубните си треньорки Невена Петрова и Цветана Миланова. След това Явайд замина да следва висшето си образование в Швеция и избра да представя родината на баща си на международната сцена.

С втори и трети резултат от нейната полуфинална група се класираха британката Джесика Варли с 1058 т. (230 + 264 + 564) и литовката Гинтаре Венцкаускайте с 1055 т. (205 + 263 + 587). Топ 9 за финала се затвори от британката Кейт Френч с 1048 т. (219 + 271 + 558).

Във втория 1/2-финал участва последната останала българска представителка на СК в София. Младата ни надежда Ралица Митева (18 г.) не намери място сред първите девет състезателки и приключи участие. Абитуриентката от Велико Търново се класира 14-а със сбор от 1021 т. – 187 т. от фехтовката, 272 т. от плуването и 562 т. от „лейзър рън“.

Победителка във втората полуфинална група стана Аника Цилекенс от Германия с 1056 т. (215 + 265 + 576). Челната тройка допълниха унгарката Рита Ердош със същия тотал от 1056 т. (205 + 262 + 589) и литовката Елзбиета Адомайтите с 1052 т. (247 + 249 + 556 т.). От деветата позиция последна за финала се класира египтянката Малак Исамил с 1045 т. (205 + 275 + 565).

Финалът при жените е в неделя (12 май) от 10:00 ч. Надпреварата за медалите започва с дисциплината конна езда – прескачане на препятствия.

В събота (11 май) от 11:00 и 16:00 ч. са двата 1/2-финала при мъжете. Мъжкият финал е в неделя 16:00 ч.