Д-р Н. Поройлиев пред Столица.bg: При грип болни с кардиологични заболявания са 10 пъти по-склонни към инфаркт

Д-р Н. Поройлиев пред СТолица.bg: При грип болни с кардиологични заболявани

Снимка: ИСУЛ

При ваксинираните с 37% намалява рискът да влязат в болница и 50% да получат сърдечен арест 12 месеца след ваксинацията, предупреждава кардиологът от ИСУЛ

Д-р Николай Поройлиев завършва Медицински университет София през 2011 г. Своята специалност Кардиология придобива през 2016 г. след специализация в Клиника по кардиология към УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" – София, където работи и до момента.

През 2018 г. защитава дисертация на тема: "Изследване на камерната функция при пациенти с постоянна кардиостимулация" при Катедра Спешна медицина към Медицински университет София.

Професионалните му интереси са в областта на електрокардиостимулацията и електрофизиологията. Извършва диагностика и лечение на кардиологични заболявания и има дългогодишен опит в лечение на артериална хипертония, сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, дислипидемия, определяне на сърдечно-съдов риск, проводни и ритъмни нарушения на сърдечния ритъм.

Пред Столица.bg д-р Поройлиев обясни за ваксините срещу грип и предпазване от усложнения при хора с кардиологични заболявания.


- Д-р Поройлиев, в едно американско проучване, чийто резултати бяха публикувани наскоро, се твърди, че хората със сърдечно-съдови заболявания са 10 пъти по-склонни да получат инфаркт, след като са се разболели от грип. Каква е причината?

- За съжаление, това е вярно. Причината е, че когато човек се разболее от грип, имунната му система започва да действа агресивно, за да се пребори с вируса. Отговорът води до възпаление, което може да повиши кръвното налягане и да доведе до допълнителен стрес върху сърцето. Плаките, натрупани в артериите, стават по-уязвими към разкъсвания в тази ситуация. Тъй като плаката отслабва и се нарушава целостта й, съсиреци, запушващи артериите, могат да се образуват и да нарушат притока на кръв към сърцето, а това, от своя страна, да предизвика сърдечен удар.

За всеки човек, който има съществуващ сърдечен проблем е по-вероятно сърдечно-съдовата му система да бъде претоварена от ефектите на грипа. Стресът върху организма, предизвикан от инфекцията, може да задейства отрицателна верига от събития. Затова изследванията показват, че хората със сърдечни заболявания са почти 10 пъти по-склонни да получат инфаркт, след като са се разболели от грип. Според друго изследване, те са много по-изложени на риск и от други усложнения: пневмония, бронхит, белодробна недостатъчност. Грипът може да влоши диабета, астмата и други съществуващи състояния.

- Това само за възрастните хора, за които знаем, че по принцип са по-уязвими от всякакви вирусни заболявания, ли се отнася, или младите със сърдечно-съдови оплаквания също са застрашени?

- Според указания на Центъра за контрол на заболяванията на САЩ всеки, който е на възраст над 6 месеца трябва да бъде ваксиниран срещу грип. Това отговаря на въпроса ви. Има все пак няколко групи от пациенти, които са особено рискови. На първо място това са хората над 65 години, които са по-склонни да страдат от сърдечни инциденти поради отслабено сърце. Но дори и по-млади пациенти със сърдечни, бъбречни оплаквания, диабет трябва да внимават.

- Ваксината ли е единственият начин тези хора да се предпазят от потенциалните сериозни усложнения от грипа?

Има базови мерки, които всеки от нас може да спазва, а именно: редовно измиване на ръцете или използването на антисептици, ограничаване на престоя в затворени и пренаселени помещения, спазване на разумна дистанция, когато е възможно. Тези мерки винаги ще са актуални и полезни за ограничаване на разпространението на инфекциозните заболявания, но единственият доказано ефективен метод е поставянето на противогрипна ваксина. Ваксинирането, разбира се, не отменя спазването на противоепидемичните мерки.

Българинът традиционно е скептичен към ваксините, особено към тези срещу грип. Пандемията от коронавирус не подобри нещата в тази посока. Има ли реални доказателства, че противогрипните ваксини наистина помагат?

За тези, диагностицирани със сърдечно-съдови заболявания, противогрипната ваксина предпазва не само от грип. Ваксинацията срещу грип ще ги предпази от повишен риск от така наречените сърдечно-съдови събития. Доказано е, че инфарктите и инсултите се случват по-често при болни от грип, които не са били ваксинирани.

Също така е доказано, че хората, които имат сърдечни заболявания и са ваксинирани срещу грип, имат 37% по-малък шанс да бъдат хоспитализирани и 50% по-малък шанс да получат сърдечен арест 12 месеца след ваксинацията, по данни на UCLA Health . Мисля, че тези данни са достатъчно убедителни. Както виждате ваксините имат протективен ефект за дълго време.
Сред колегите буди притеснение фактът, че все още не е ясно как ще си взаимодействат грипът и COVID-19, който, за съжаление отново се надига като вълна в Западна Европа и неминуемо ще достигне и в България. Най-сериозно стои въпросът с пациентите с дълъг COVID.

- Поради различни причини много хора не успяха да се ваксинират през септември-октомври, когато е препоръчителният период за това. Късно ли е да си сложим ваксина в средата на декември?

- Никога не е късно да се ваксинира човек. Просто в края на октомври е най-добрият период, защото в Северното полукълбо още не са регистрирани много случаи.
Изграждането на имунитет отнема около 2 седмици. Това не е чак толкова дълъг период, особено за един възрастен човек, чийто живот вече не е толкова активен и който знае, че с временно ограничение на контактите си, ще може да изгради имунитет срещу грипа и да се предпази от тежките му усложнения. При младите хора, ако са пропуснали да се ваксинират досега, това не е толкова страшно и те най-вероятно ще се справят добре и без ваксина. Проблемът е с хората с хронични заболявания, възрастните и малките деца.
Бих посъветвал възрастните хора да помислят и за ваксина срещу COVID-19. Много е вероятно грипът и COVID-19 да се разпространяват едновременно. Двете инфекции могат да причинят подобни симптоми. Грипната ваксина може да намали симптомите, които могат да бъдат объркани с тези, причинени от COVID-19. Противогрипната ваксина обаче не предпазва от COVID-19 – това трябва да се знае.

- Сред рисковите групи, които трябва да се ваксинират срещу грип, споменахме и малките деца. Аз лично не познавам нито един родител, който да е ваксинирал бебето си срещу грип. Какво е това – незнание, предразсъдъци?

- Аз пък познавам – баща ми. Той ни е ваксинирал срещу грип още от съвсем малки. Но всеки сам преценява. И това не е проблем само в България. На много места е така. А е важно да се знае, че има особености в имунитета на децата до 2-годишна възраст. Той все още не е добре развит. Имунитетът при малките деца е по-толерантен, затова и протичането на заболяванията е по-продължително, което пък от своя страна дава възможност на вируса по-добре да се разпространи. Всъщност това, от което страдаме най-много при грип, е отговорът на организма. Обикновено той е много остър при грип. По това може да се различи. Започва изведнъж. Човек се чувства като блъснат от кола. Няма кашлица, тя се появява доста по-късно. Грипът тази година започва от трахеята, има болки в гърлото и вече при оздравянето се появява кашлица.

- Очаквате ли предстоящата грипна вълна да е по-тежка от това, което сме свикнали да виждаме през последните години? Вече има такива информации от другата част на земното кълбо, където грипната вълна преминава. Какви са вашите наблюдения?

- Трудно е да се предвиди тежестта на предстоящата грипна вълна, тъй като протичането й до голяма степен зависи както от мерките, които се прилагат на индивидуално ниво, така и от тези на национално ниво и от взаимодействието между тях. До нас достигат данни от САЩ, че има повишена заболеваемост сред децата, при които грипът често води до тежки респираторни усложнения. Какво ще се случи обаче, предстои да видим.

 Моника Николова

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Умът ти е като някое дистанционно, винаги липсва, когато ти трябва.

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Доц. Кунчев: Няма да се въвежда епидемична обстановка заради кокл......

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходим...

Прочети още keyboard_arrow_right