С тържествен водосвет беше осветена изцяло обновената и с повишени диагностични възможности Лаборатория по микробиология на Военномедицинска академия (ВМА) в София, съобщават от здравното заведение.
Лабораторията е ключoва за цялостната дейност на лечебното заведение, а в нея успешно се развива диагностична, консултативна, научно-изследователска и учебно-преподавателска дейности.
Екипът е изграден от висококвалифицирани специалисти, които извършват:
- Медико-диагностична дейност за поставяне на етиологична диагноза на инфекциозните заболявания - бактериологични, серологични и молекулярно генетични изследвания;
- Проучвания на етиологичната структура на инфекциозните заболявания и микробната резистентност на патогените, с цел оптимизиране на антимикробната терапия;
- Консултации при провежданата антимикробна терапия при хоспитализирани и амбулаторни пациенти;
- Експертизна дейност – извършване на изследвания на контингента военнослужещи, заминаващи и завръщащи се от международни мисии;
- Разработване и прилагане на нови, съвременни методи за диагностика и епидемиологично типиране на проблемни за болничната патология микроорганизми;
- Профилактична, контролно-консултативна, учебна и научна дейности.
„70% от изследванията, които правим, са на пациенти от болницата. Останалите са амбулаторни. На годишна база извършваме десетки хиляди изследвания. Данните за изминалата година отчитат изработени около 23 500 проби“, заяви доцент д-р Иванка Гергова, д.м., началник на Лаборатория „Микробиология”.
Тя подчерта, че Лабораторията разполага със съвременна диагностична апаратура, на световно ниво.
„Освен биохимична, извършваме и генетична идентификация. С новия апарат, който е най-модерният в момента (в България има едва три такива), имаме възможност при позитивирала хемокултура, за половин час да определим и видова идентификация при септично болни пациенти, при които часовете са от решаващо значение за живота им. По този начин терапията им може да бъде променена още същия ден, съобразно изолата. Едновременно могат да бъдат изработени близо 100 проби“, каза още доц. Гергова.
Според нея наличието на Лаборатория по микробиология в самата болница дава възможност не просто да бъде диагностицирана дадена инфекция и лекувана първоначално, но и да бъде проследявана.
ВМА е единствената болница в България, която е разработила собствен Справочник за емпирична терапия на най-честите инфекции, въз основа на нашата локална резистентност. Ежегодно този справочник се адаптира – това е част от нашата антибиотична политика, подчерта още специалистът.
Коментари
Последни
В столичния квартал "Враждебна" ще садят дървета
В парка на ул. 8-ма в квартал "Враждебна" в столицата ще бъдат засадени нови дървета. Това съобщават... Прочети още...
Приключи строежът на нова детска градина в Бистрица
Основните строителни дейности по новата детска градина в Бистрица, район Панчарево, са приключили. Т... Прочети още...
Задържаха мъж, издърпал златен накит на жена в "Надежда"
Служители на столичното Второ РУ са задържали 28-годишен извършител на грабеж, съобщават от СДВР. С... Прочети още...
В Банкя отбелязаха Деня на водата
В столичният район Банкя вече традиционно ще се чества Денят на водата, съобщават от районната админ... Прочети още...
Виж също
closeНабират лекари и сестри за медицинските хеликоптери...
Министерството на здравеопазването набира кандидати за включване в обучителен курс „Оказване на спешна медицинска ...
Прочети още keyboard_arrow_right