Комисия на СОС не прие доклада за местен референдум за завода на RDF

Комисия на СОС не прие доклада за местен референдум за завода на RDF

Снимка: Столица.bg

Постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране на СОС не прие доклада на група общински съветници, които искат за се проведе местен референдум в София.

На него столичани трябва да отговорят на въпроса - Да бъде ли изграден на територията на Столична община инсталация за изгаряне на гориво от отпадъци - RDF?

Изграждането на инсталацията е трета фаза на Интегрирания подход за преработка на отпадъци и конкретно комбинирано производство на енергия чрез изгаряне на RDF. Заводът получи европейско финансиране и ще бъде построен на терен на Топлофикация София в пайона на Централна гара.

ЕК одобри 94 млн. евро за изграждането на завод за изгаряне на RDF

В предишния мандат на Столичен общински съвет също имаше противници на завода, но и тогава местният парламент не одобри въпроса за провеждане на местно допитване до гражданите.

На 19 май т. г. докладът за местен референдум по въпроса с изграждането на инсталация за изгаряне на RDF е внесен от общински съветници на "Демократична България". Комисията обаче не го прие.

Основно противниците на инсталацията са зарази избраната технология - чрез изгаряне на крайния продукт от преработката на отпадъци - RDF. Иначе и трите проекта на Столична община за преработка на отпадъците, включително и завода са предвидени като инвестиционна мярка в Националния план на отпадъците 2014 - 2020 .

"Избраната технология е най-разпространеното прилагане и в Европа има над 400 такива инсталации. Сега се изграждат 30 такива, включително и със собствено финансиране - общинско. Такива в момента се строят в Истанбул и две Белград. В Дания са изградени и пуснати 3 инсталации в последните 5 години", припомни общински съветник.

"Екологичните ползи са, че процентът на депонираните отпадъци ще падне под 10%, а в момента е 16%. Също така ще се осигури устойчиво управлението, намаляват се емисиите и вредните газове с очистваща технология. Ще бъдат по-малко емисиите на въглероден диоксид и потреблението на първични природни ресурси.

Една от икономическите ползи е, че се намалява потреблението 65 млн. куб м на газ от Топлофикация София, което е над 5 млн. лв. спестени от закупуване на въглеродни емисии", коментираха общински съветници.

За строежа на инсталацията има одобрено финансиране от Европейската банка за развитие, а проектът поручи зелена светлина и от ЕК.

 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Автобус 384 в столичния "Дружба" вече не се движи...

Закрива се от днес автобусната линия 384, с маршрут само жк Дружба - бл. 3 през Летището, метростанция Дружба и до бл. 2...

Прочети още keyboard_arrow_right