Комисия на СОС не прие доклада за местен референдум за завода на RDF

Комисия на СОС не прие доклада за местен референдум за завода на RDF

Снимка: Столица.bg

Постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране на СОС не прие доклада на група общински съветници, които искат за се проведе местен референдум в София.

На него столичани трябва да отговорят на въпроса - Да бъде ли изграден на територията на Столична община инсталация за изгаряне на гориво от отпадъци - RDF?

Изграждането на инсталацията е трета фаза на Интегрирания подход за преработка на отпадъци и конкретно комбинирано производство на енергия чрез изгаряне на RDF. Заводът получи европейско финансиране и ще бъде построен на терен на Топлофикация София в пайона на Централна гара.

ЕК одобри 94 млн. евро за изграждането на завод за изгаряне на RDF

В предишния мандат на Столичен общински съвет също имаше противници на завода, но и тогава местният парламент не одобри въпроса за провеждане на местно допитване до гражданите.

На 19 май т. г. докладът за местен референдум по въпроса с изграждането на инсталация за изгаряне на RDF е внесен от общински съветници на "Демократична България". Комисията обаче не го прие.

Основно противниците на инсталацията са зарази избраната технология - чрез изгаряне на крайния продукт от преработката на отпадъци - RDF. Иначе и трите проекта на Столична община за преработка на отпадъците, включително и завода са предвидени като инвестиционна мярка в Националния план на отпадъците 2014 - 2020 .

"Избраната технология е най-разпространеното прилагане и в Европа има над 400 такива инсталации. Сега се изграждат 30 такива, включително и със собствено финансиране - общинско. Такива в момента се строят в Истанбул и две Белград. В Дания са изградени и пуснати 3 инсталации в последните 5 години", припомни общински съветник.

"Екологичните ползи са, че процентът на депонираните отпадъци ще падне под 10%, а в момента е 16%. Също така ще се осигури устойчиво управлението, намаляват се емисиите и вредните газове с очистваща технология. Ще бъдат по-малко емисиите на въглероден диоксид и потреблението на първични природни ресурси.

Една от икономическите ползи е, че се намалява потреблението 65 млн. куб м на газ от Топлофикация София, което е над 5 млн. лв. спестени от закупуване на въглеродни емисии", коментираха общински съветници.

За строежа на инсталацията има одобрено финансиране от Европейската банка за развитие, а проектът поручи зелена светлина и от ЕК.

 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 29 Гласове)
  • Няма да избере (27%, 35 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (13%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 38 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (10%, 13 Гласове)
Общо гласували: 132 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

До края на годината ще има технически проект за Околовръстно от Б......

След около две години ще започне реалното изграждане на Околовръстното на София, в участъка от бул. „Братя Бъкстон...

Прочети още keyboard_arrow_right