Кметът на София посети строяща се метростанция и завода за биометанизация в Истанбул

Кметът на София посети строяща се метростанция и завода за биометанизация в

Снимка: Столична община

По покана на кмета на турския мегаполис Екрем Имамоглу Йорданка Фандъкова участва на среща на В40

Кметът на София Йорданка Фандъкова посети Истанбул по покана на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и Мрежата на балканските градове В40, на която София е член. Със столичния кмет в турския мегаполис е и зам.-кметът по строителство инж. Ангел Джоргов. 

Двамата посетиха изграждащата се нова станция на истанбулското метро Кабаташ-Мечидикьой, където бе обсъдена обмяната на опит в сферата на строителството. Новата инициатива на кмета Екрем Имамоглу В40 събра в Истанбул кметовете на Атина, Сараево, Пловдив, Стара Загора, Свиленград, Пула и Лакташи.

Целта на инициативата е да се задълбочат връзките на градовете в сферата на икономиката, културата, образованието, местната демокрация, както и за решаване на глобални предизвикателства - изменението в климата, включването на зелените политики, дигиталната трансформация и местната демокрация, като част от устойчивото управление на градовете.

По време на срещата кметове отправиха послание за обединение и градивност, и откриха парк и паметник в чест на сътрудничеството и приятелството между градовете от мрежата на балканските градове. Кметът на София предложи българската столица да бъде домакин на среща на мрежата В40.

На срещата Фандъкова и кметът на Истанбул Имамоглу обсъдиха взаимоотношенията между градовете и значението на местната власт за запазване на диалога и развитието на региона. Също така потвърдиха плановете за сътрудничество в сферите на екологията, чистотата на въздуха, транспорта и общественото строителството.

По време на работното посещение столичният кмет разгледа завода за биометанизация на Камербургаз. Заедно с проф. д-р Пелин Алпкьокин – заместник генерален секретар на отдел „Опазване на околната среда и развитие“ и отдела „Железопътни системи и проф. д-р Айшен Ердинчлер – ръководител на катедра „Опазване на околната среда и развитие“, бяха обсъдени теми в сферата на чистотата на въздуха, опазването на околната среда и обработката на отпадъците.

От 2013 г. в София работи инсталация за преработване на зелени и биоотпадъци, като за миналата година са преработени 15 619 тона зелени отпадъци и 5050 тона биоотпадъци, от които са получени 1 081 186 MWh електрическа енергия и 13 858 тона компост.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Тази нощ: Ограничения по Симеоновско шосе заради миене...

Миенето на бул. „Симеоновско шосе“ продължава и тази нощ, което налага промяна в организацията на движение, ...

Прочети още keyboard_arrow_right