За по-чист въздух София: С 30% се увеличават парите за миене на улиците, облагородяват и 73 "кални точки"

За по-чист въздух София: С 30% се увеличават парите за миене на улиците, об

Снимка: Столица.bg

25% от общото съдържание на ФПЧ ввъ въздуха в София идват от строителство, улици и разрушени зелени площи, показва проучване на НИМХ

С 30% се увеличават парите за миене на улиците в проекта за бюджет на Столична община за 2021 г., като една от мерките за по-чист въздух в града. Това е заложено в план-сметката за следващата година, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова на пресконференция.

Днес бяха представени резултатите от научно-приложно изследване "Изследване и определяне на приноса на различни източници за замърсяване с фини прахови частици в град София на база изследване на химическия им състав и прилагане на рецепторни модели".

Проучването и анализите са направени от НИМХ по искане на Столичната община и с подкрепата на Министерството на образованието. Резултатите бяха обяснени и представени от проф. Христомир Брънзов – директор на НИМХ.

Столичният кмет припомни, че от миналата година има действаща програма с  над 100 мерки и въздухът в града е влязъл в средногодишните норми. "В резултат на тези проучвания и ролята на градския прах в замърсяването на въздуха, през последните няколко години последователно увеличаваме средствата за миене на града. От 2017 година досега четири пъти са увеличени площите, които се мият. Работим в две посоки - увеличаваме площи и броят на миене. Увеличаването на средствата за миене с 30% за 2021 г. ще се обсъди на сесия на СОС", каза Йорданка Фандъкова.

Вече има и нова разработена програма, по която ще работят предимно районните кметове. Според изследването един от източниците на замърсяване в София е паркирането на автомобили в зелени площи, или така наречините "кални точки".

"Всички те са изследвани по райони и от подадената информация на районните кметове създадохме нова програма, насочена към облагородяване на такива пространства. Благодаря на районните които подадоха информация", каза Фандъкова.

Още от тази година започва облагородяването на 73 "кални точки". Бюджетът на програмата е около 1,2 млн. лв. и средствата се получават от районните, които имат проекти. Такива вече има готови за Овча купел, Красна поляна и Надежда. Те ще получат още тази седмица съответния бюджет да изпълнят заявените дейности.

"Това са пространства, които трява да се оградят. Включват озеленяване, създаване на паркинги с настилки, затревяване, ограждения и засаждане на дървета. Програмата е разработена на базата на пилотни проекти, които дадоха резултати", коментира столичният кмет.

В София започват и засилени проверки при строителни обекти и автомоболите - камиони, превозващи строителни материали. Досегашните съвместни проверки на Столичен инспекторат заедно с КАТ и ДАИ, а както и строителни обекти, проверявани от Инспектората и Контрол по строителството на НАГ също дават резултати за по-чист въздух в София.

За последните 10 дни Столичен инспекторат и КАТ-СДВР са проверили десетки камиони и са съставени 49 акта за без чергила и разпръсване на земна маса по пътните платна. За тази година са проверени над 1000 строителни обекта в София, направени са 1900 проверки и са съставени 403 акта, 141 на юридически лица и 261 на физически.

Фандъкова припомни, че по нейна инициатива бяха направени нормативни промени за горенето на дървесина и вече има точни критерии за качеството на дървата. Започнали са проверки и на търговци на дърва за отопление и от 10 октомври досега са направени 25 от служители на Столична община и Регионално управление на горите. съставени са 15 констативни протокола и един акт.

Според проучването на НИМХ делът на транспорта като източник на замърсяване на въздуха в столицата е намалял и се подобрява средата в града, благодарение и на контрола на автомобили, които замърсяват. Изследването на екипа на НИМХ показва, че има и източници на зъмарсяване на въздуха в София, които са извън града.

"Целта ни беше да определим процентно нивото на праха в различните източници - има източници на замърсяване и извън града, изследва се преноса на въздушните маси. Важно беше пробата да е взета добре и чисто, за да сме сигурни че няма намеса. По проекта е купена специализирана апаратура, която е първа и единствена в България. Именно с нея са взети пробите. Те са обработени в две независими лаборатории и референтна, и са получени резултатите за приноса на прахови частици от различните източници", обясни проф. Христомир Брънзов.

Периодът на проучването на въздуха в София е от 7 януари 2019 до февруари 2020 г.

Резултатите показват, че има "резос пенсия" - почвата и праха от улиците, които съществуват в града и ние сме ги създали от години на строителство и  разваляне на зелени площи. От тези площи идват 25% от общото съдържание на ФПЧ ввъ въздуха в София. Втория източник е изгаряне на био маса дървесина - 23%. Третия е външни източници от града на ФПЧ от други места. Изгарянето на въглища, транспорт - 9%, индустрия - 4% в околностите. ФПЧ от топлоцентрали на газ - 4% и други източници, които са неиндентифицирани, но те са под 1%., коментира директорът на НИМХ.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Зам.-кмет: Дейностите по столичния бул. „Филип Кутев“ трябва да п......

Строителните дейности по разширението на бул. „Филип Кутев“ в участъка между бул. „Черни връх“ и...

Прочети още keyboard_arrow_right