Директорът на АГ "Шейново": Жената, родила със секцио не е виждала собственото си бебе

Размениха новородени в софийско АГ, ДНК тест доказва грешката

Снимка: Фейсбук

Нов вид гривнички с бар код ще има в болницата

Севда Михайлова, която първоначално отрече да са сменени новородените не е виждала никога нейното си бебе. Това обясни директорът на сотличното АГ "Шейново" д-р Румен Велев пред bTV тази сутрин.

Оказва се, че тя е родила със секцио и бебето й е занесено 24 часа след раждането. А бебетата вече са били разменени в кошчетата в неонатологията.

Двете момиченца, родени в средата на септември в софийската "Шейново" са били "сгрешени" още в първите часове след появата им на бял свят, изписват ги след 3 дни и едва след 3 месеца, в началото на декември другата майка разбира за смяната.

Тя е родила нормално и веднага й е дадено бебето, 2 часа стои с него в родилна зала и след това е местят в стая в родилно отделение. Всъщност тя вижда собственото си бебе първия път. После става грешката в кошчетата и същото бебе е занесено за първи път на Севда, която ражда със секцио.

Новороденото няколко дни е било в това кошче с друг номер, бебето е с точната гривна, но в друг кош, изписани са на 3 ден, разказа д-р Велев.

"Според мен би трябвало да се забележи размяната. Ние стимулираме бебетатат да са по-дълго при майките, чисто психологически за майките и бебетатат е да са в непрекъснат контакт. Едното бебенце на жената, родила нормално е по-дълго при нея. На другата е дадено на следващия ден и то е било обърканото бебе. Това го знаем със сигурност, защото самата майка е правила снимки и тя ни потвърди, че това бебе, което е при нея не е същото от първия ден", допълни директорът на АГ "Шейново".

"Протокола показва, че при изписването се взима листа с история на заболяването на бебето, също с номера, бебето и майкат се взимат и се сравняват номера, пол и др. параметри, и няма как да не се забележи това нещо. Майката, родила с цезарово не е виждала никога биологичното си бебе.

Другата майка, след като ражда бебето стои 2 часа при нея в родилна зала. Не е имало друго бебе и жена в стаята. Държим закърмването да стане веднага. После сме я привели в стая в Родилно отделение и в 1 часа и е дадено бебето 4 часа по-късно", обясни подробности по случая лекарят.

Той се надява по-бързо следствието де уточни подробности, защото са минали над 25 души, които са имали контакт с това бебе и теоретично всеки един може да ги смени. При фокусиране в този период на време, реално хората са доста по-малко, коментира д-р Велев.

 Директорът припомни, че акушерките са хроничен проблем не само в АГ "Шейново", която е на доста високо ниво. "Тази година ще имаме ръст на раждаемостт в сравнение с 2021 г. Трудон ни е, но това не е оправдание. Това е една рутинна и автоматизирана дейност, че не се замисляме как я извършваме - когато се роди бебе, поставяне на гривнички, внимателни сме, да ги предадем в неонатологията, и не мога да намеря обяснение лично за себе си, след резултатите от всички тези проверки", сподели директорът.

Той има съмнение по отношение на изтичане на информация за случая от лекар от АГ "Шейново" на 8-ия ден след започване на разследването.

"Целта ни беше да запазим дискретност, защото не сме важни ние, а двете сеемйства. Това е голям личен проблем и да успеем да съхраним тяхната психика, но това вече излезе извън контрол. Който го е направил, не може да се нарече лекар, няма как да го разбера, но всеки носи лична отговорност. Мислех си, че ако на мен ми се случи, ще бъдат гневен. Раждането е много съкровен акт, началото на живота и няма как, не може да се повтори, хората ни имат доверие и затова трябва бързо и строго да покажем, че такива действия няма да бъдат толериране, а моралната отговорност я носим всички ние. Готов съм с оставката", коментира д-р Велев.

Той уточни, че това ще го направи, ако се установи, че по някакъв начин той не е създал необходимия ред, за да се избегне това, или в процедурите в болницата има пропуск и възможност това да се случи.

"В момента е по-полезно да приключим максимално бързо този случай, да помогнем не се крием и си поемаме отговорността. В момента не  говорим за финансови компенсации, не е важно. Ако се обърнат семействата към нас, ще осигурим пълна пълна подкрепа - здравна и психологическа", предложи д-р Велев.

Той съобщи, че ще има нов тим гривнички с бар код и да се удостоверяват счетец, за да се изключи персонална грешка. "С баркод четеца да поставяме стикер, така по-лесно ще се прави проверки и да се сравняват номерата на количките с гривничката на бебето. Ще разработим по-подробен алгоритъм за проследяване на целия престои на бебетата и процедурата по удостоверяване на идентичността на бебе и майка. Едната майка за първи път вижда чуждото бебенци и затова случаят е психологически", допълни д-р Велев.

Според него трябва да се направи промяна и обясни, че най-добрият начин да няма проблеми е бебетата и майките да са издяло заедно още от първите минути на раждането и където раждат там да остават. "Това е системата на запад, но при нас не е лесно да се осъществи. За това се изисква желание и промяна в манталитета ни и начина на мислене", обясни директорът на АГ "Шейново".

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

63-годишен пациент беше спасен от хронична болка с иновативна опе......

На 63-годишен пациент, страдащ от дългогодишна болка в областта на ставите на таза и опашната кост, беше направена инова...

Прочети още keyboard_arrow_right