Явор Митев: Дезинфекцията срещу COVID-19 трябва да се прави само от специалисти

Явор Митев: Дезинфекцията срещу COVID-19 трябва да се прави само от специал

Снимка: Силвърклийн

2020 г. е белязана от пандемичната обстановка в цял свят и е нужно да се научим да живеем с мерките срещу COVID-19! Всички специалисти, вирусолози, епидемиолози и медици са еднодушни по този въпрос. Коварната инфекция връхлетя България в края на февруари т. г. и от тогава най-сигурното нещо да не се разболеем са мерките, който ни препоръчват специалистите.

Какви са обаче самите мерки, как и по колко пъти трябва да прави дезинфекцията? Отговори на тези въпроси, важни детайли и подробности около дезинфекцията потърсихме от Явор Митев, който над 22 години ръководи фирми с основна дейност за дезинфекция, дезинсекция и деритизации и от 7 години е в сферата на професионалното почистване като управител на "Силвърклийн ЕООД".

- Кой има право да дезинфекцира срещу разпространението на СOVID-19?

- Въпросът е строго регламентиран с нормативната уредба - от Наредба № 1 от 05 януари 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, обн. ДВ, бр. 7 от 19.01.2018 г. Тази дейност може да се извършва от юридически и физически лица, на които след обучение в структурите на МЗ - РЗИ, Център по заразни и паразитни болести, се регистрират като извършители на Дезинфекционни дейности. Всички те подлежат на строг контрол от страна на органите на МЗ. Има публичен регистър в сайта на МЗ на всички юридически и физически лица, които имат право да извършват тези дейности.

- Контролира ли се тази дейност в София и от кого?

- Да! Регионалните здравни инспекции, като във всеки град си има отдели осъществяващи контрол. Конкретно за нашата столица, това е отдел "Паразитология" към РЗИ.

- Какви препарати се използват за извършване на дезинфекцията?

- Дали препаратите са от чужбина или български, не е толкова важно. Важно е да се акцентира, че те трябва да са одобрени от Министерство на здравеопазването със съответните разрешителни, регистрирани по надлежния ред и дезинфекцията да се извършва при точно спазване на концентрации в работните разтвори. Трябва да се използват единствено и само одобрени препарати и регистрирани в МЗ, и да се налага строг контрол за концентрацията на работния разтвор.

- Трябва ли дезинфекцията да се извършва от специално обучени за това хора?

- Категорично да! Необучени в тази област хора, подлагат на риск всички останали и винаги има съмнение за ефективността от дезинфекцията. Всяка обработка трябва да се прави качествено.

- Правилно ли да разбираме, че контрола на разтворите за дезинфекция е сериозен проблем в момента?

- Точно така, това е проблем, който възниква в момента, когато необучени лица не са запознати как точно да се използва препарата и правят погрешни дози. Различните дезинфектанти са с различна концентрация. Това е изключително важен момент, тъй като ако не се спази тази пропорция или няма да има ефект, или става предозиране. Много е важно да бъде точно съотношението на разтворите!

- Различни ли са препаратите за дезинфекция при различни вирусни заболявания (Хепатит, COVID-19) или препаратите са стандартни?

- Различни са, СЗО, както и други ангажирани по случая институции на световно ниво посочиха, че COVID-19 се влияе от алкохолните дезинфектанти и препоръчват използване на такива.

- Какво е важно да се знае за обработката на детски градини и други по-чувствителни обекти при COVID-19?

- Дезинфекцията трябва да бъде цялостна и повърхностна. Основните места, които задължително трябва да се обработят са всички повърхности, които се пипат с ръце - дръжки на врати, шкафчета, прозорци, парапети по стълби, асансьори, ел.ключове и др. Може да влезе дезинфектор и да напръска целия под с качествен дезинфектант и точен разтвор, но ако не е обработил тези повърхности, които се пипат с ръце, няма да има особен ефект от мероприятието. Повтарям, че е задължително дезинфекцията да се прави от обучени и компетентни лица. Те са подготвени на много добро ниво и практически запознати в принципите на ДДД – дейноста. 
Важна е и периодичността на дезинфекцията, а тя зависи от спецификата и характера на обекта.

- По същия начин ли се обработват публични открити пространства - спирки на градския транспорт, метростанции, контейнери за отпадъци, детски площадки?

-Да, но при определени условия, нужно е да се вземат предвид атмосферните условия. Ако вали дъжд и се обработват пространства на открито (или след като е валяло), всъщност се намалява концентрацията на активното вещество в препарата. Също така, правилно е да се прави рано сутрин или в следобедните часове, когато няма пряка силна слънчева светлина, за да не се неутрализира препарата. Най-важното, пак повтарям, в цялост - да се покрият всички повърхности, а не да се подхожда частично.

- Колко часа действа една дезинфекция?

- Експозицията е времето, за което препаратът действа (унищожава). При различните дезинфектанти варира от минути до максимум час, час и нещо. Това е времето, за което се унищожава вирусът и е важно да се уточни, че няма такъв остатъчен ефект както при препаратите за дезинсекция - микрокапсулирани препарати, които остават на повърхността и действат за по-дълъг период. В случая за COVID-19 не може да се разчита на една дезинфекция, която е направена един път в седмицата, например. Повечето клиенти настояват за по-редки манипулации с оглед финансовата стойност на дезинфекцията, което е разбираемо, но всъщност намалява ефективността от тези мероприятия. Защото дори и третиране, направено по всички правила и принципи на ДДД-делото, ако е еднократно в седмицата или в месеца, нали разбирате че няма как да обезпечи един обект.
Много е трудно да се обясни това на един клиент, но определено трябва да призная, че хората се съобразяват с това, макар и с неохота.

- Във вашата фирма специалист ли приготвя разтворите за дезинфекция?

- Задължително! Всяка една фирма трябва да има ръководител ДДД мероприятия, който е обучен и е минал специален курс в Центъра по заразни и паразитни болести. Тези специалисти контролират вътрешнофирмено процесите – извършва мониторинг на обектите, носи отговорност, изготвя и протоколите за извършените третирания, прави проучвания на обектите и преценява какъв препарат да се използва, с каква концентрация. След което изпълнителите - дезинфектори извършват обработката.

- Как стои въпросът с пръскането на открити пространства и тревни площи за комари?

- При комарите имаме два вида обработка - ларвицидна и имагоцитна. Първата е в началото на кампанията и всъщност цели унищожаването на ларвите на комарите. Това е много важна обработка и определя качеството на третирането за целия период, защото унищожава ларвите. Третира се около конкретни места – заблатени води, изкуствени водоеми и др. Важно е кампаниите да стартират края на март, началото на април, разбира се в зависимост от атмосферните условия за сезона. Ако се пропусне тази обработка и после се започне борба срещу възрастната форма - имагото, вече е по-трудно, защото е достигната численост, която трудно се контролира.

- Трябва ли да се дезинфекцират и училищните дворове при започване на учебната година на 15 септември т. г.?

- Абсолютно! Имаме договори с частни училища и вече няколко пъти ги третирахме мащабно. Акцентът отново е мероприятията по ДДД да се извършват от професионалист, с точната концентрация на разтвор и да не се допуска частична обработка.

- Наблюдава ли се промяна в цените на дезинфекцията и консумативите за нея?

- В началото на април и май, при първоначалния шок от коронавируса, имаше момент на злоупотреба с цените. Например ръкавиците, които използват нашите служители ги купувахме на стойност около 4.00 лв. кутията, в момента са около двадесет лв., което за мен е абсолютна спекула. Държавата обаче реагира много адекватно и цените се върнаха що-годе в нормални граници.

Бояна Бояджиева

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Умът ти е като някое дистанционно, винаги липсва, когато ти трябва.

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Лекари от столична АГ болница спасиха две родилки от провинцията...

Лекари от столична АГ болница спасиха две жени с изключително високорискови бременности, съобщават от здравното заведени...

Прочети още keyboard_arrow_right