Георги Георгиев ще предложи закупуването и поставянето на дефибрилатори в метрото в София

-

Снимка: Столица.bg

Шест броя автоматични външни дефибрилатори да бъдат закупени и поставени на най-оживените 5 метростанции.  Това предложение представи председателят на Столичният общински съвет Георги Георгиев. Инициатор на пилотния проект е кардиологът и зам.-председател на Столичния общински съвет проф. Иво Петров.

Дефибрилаторите ще бъдат поставени на метростанциите при Софийския университет, НДК, "Сердика", "Люлин" и "Витоша". Те ще бъдат поставени в специални шкафове. Преди пандемията през тези 5 метростанции минаваха 400 000 души на ден, сега пътникопотокът е 240 000 души дневно. Шестият дефибрилатор се предвижда да бъде поставен в аварийната дирекция на Столична община, като ще се използва както на терен, така и за обучението на доброволци.

"Надявам се, най-късно през февруари да е приключило и обучението на служители на метрото във всяка от станциите как да работят с дефибрилаторите", каза председателят на СОС Георги Георгиев.

"Идеята ни бе подкрепена от всички политически групи в СОС, за което благодаря. Поставянето на автоматични външни дефибрилатори е отдавнашна мечта на Дружеството на кардиолозите в България - да въведем европейската и световна практика. Този пилотен проект включва и обучение - първо на групи, които са пряко ангажирани със спасяването на човешки животи - лекари, медицински сестри, планински спасители, доброволци към БЧК и други, а след това ще бъдат
обучени и всички останали. У нас - най-малко 4000 българи губят живота си поради внезапен сърдечен арест. С тази машина, поставена върху гърдите на човек в първите минути, можем да спасим живот. Данните показват, че без намеса в първите минути от настъпването на такъв инцидент, смъртността е 80%. И обратното - шведска статистика показва, че при използване на дефибрилатор в първите минути, 70% от пациентите се спасяват", обясни проф. Петров. Той отбеляза още, че такива дефибрилатори вече има поставени в много страни.

Софтуерът на апаратите, които ще бъдат закупени, е така направен, че сам определя дали даден пациент има нужда от електрически разряд. По този начин се гарантира, че апаратът няма да бъде използван неправомерно. Самият апарат пък дава гласови инструкции как да се действа стъпка по стъпка, което позволява използването му дори от случаен човек, който не е специалист. По този начин вероятността от грешка е нула, обясни още кардиологът.

Предложението ще бъде гласувано на заседанието на СОС в четвъртък, 16 декември.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

Иван Таков: Инатът на заместник-кмета по транспорт ще струва мног......

„Инатът на заместник-кмета по транспорта Илиян Павлов и на общинските съветници на "Спаси София" ще струват много ...

Прочети още keyboard_arrow_right