Не приеха доклада за Централна баня, Софийски имоти доплаща за банята в Банкя

Комисията по архитектура не прие доклада за Централна баня в София, Софийск

Кадър: Фейсбук

От дискусията стана ясно, че първо трябва да се намери правилния модел и какво да бъде презназначението на минералната баня

Комисията по архитектура и градоустройство на СОС не прие доклада "План за обновяване на Централната минерална баня в София", внесен от независимият общински съветник Борис Бонев.

Предложението бе отхвърлено с 4 гласа "против", 6 "въздържал се" и само 3 гласа "за". Преди гласуването на доклада, членовете на комисията приеха, кметът на София да издаде заповед за създаване на работна група, с членове от всички оплитически групи в СОС, за изясняване на подробности около реконструкцията на Централната минерална баня в столицата. 

Представят публично концепциите за Централна баня

Създаването на работна група бе прието с 9 гласа "за" и 2 "против". По време на дискусията за Централна баня стана ясно, че все още не е намерен одекватиня модел за управление на обекта.  И най-важното е да се знае категорична за какво точно ще се използва Централна баня след реконструкцията.

Главният архитект на София посочи като пример възстановената минерална баня в Банкя. След две години конкурси не се намери оператор и накрая бе дадена на Софийски имоти, а арх. Здравков каза, че в момента се налага общинското дружество да доплаща, тъй като известната балнеолечебница има социална функция.

Около 200 предложения за съдбата на Централна баня (СНИМКИ)

"Не е най-подходящият момент да се разглежда докладът на Комисия с 60 точки в дневния ред и на сесия, в четвъртък, със 100 точки. Но всички опити по-рано бяха неуспешни, въпреки че всички знаят казуса за Централната минерална баня и е по-доста спорен начин ще се използва това ценно богатство. Банята трябва да е баня, а сега половината сграда е музей. Няма лошо, но има по-подходящи сгради, а банята да си е баня. Столична община проведе качествен конкурс за обновяване на северното крило като термален център. И трите концепции бяха сходни и която и да се реализира ще е добре за София и държавата. Изготвено е от Софияплан подробен план за дейстиве за обновяване и трябваше отдавна да бъде приет и да се изпълнявата. В плана има линеен график и сега трябваше реално да започва строителството, а ние още мисли дали банята е да е баня. Моят призив е работата да започне", каза Борис Бонев на комисия.

Той допълни, че общият дебит на софийските минерални извори е 18 000 л в минута. "За мен е енигма защо не се възползваме от това нещо. Тябва да се гледа дългосрочно. Да се приеме доклада и да се даде ход на реконструкицята на централна баня, призова Бонев колегите си съветници.

На друго мнение беше председателят арх. Иво Петков. "Занимавам се с проблема като Централна минерална баня и обществените сгради в София от дълго време. Позиционирането на сгради и разместването не е игра на шах. За да осъществим намерението централна баня да функционира, за което съм съгласен, и да се включат и останалите минерални бани в услугата, трябва да се изкара музеят. Това означава, че трябва да осигурим подходящо място за РИМ София. След доклада на Софияплан, разгледан на работна група и Герогиев се съгласи, че трябва да намерим доставчик на услуга. Намерих един доставчик и направих разчет за очакваната инвестиция около 50 млн. лв. за цялостната реконструкция с капацитет около 200 души. Това излиза 385 лв. за 4 часа на човек и първо трябва да намерим концесионер - доставчик на услуга. Обслужването на месец на обекта е около 475 000 лв., защото има тежки инсталации за вода и въздух. Кой доставчик ще гарантира, че 25 години това ще се управлява като Централна баня", коментира арх. Петков.

Северното и източното крило на Централна минерална баня в София стават балнео-център

Бонев защити предложението и посочи, че в доклада има примерна сметка на приходи, разходи и инвестиции, която показва приходът за година е 2 163 000 лв., а оперативните разходи около милион.

"Обвързването на Централна баня в общ продукт с останалите минерални бани могат да повишат приходите и инвестиците да бъдат избити в кратки срокове. Това е съгласувано с главния архитект, директор Планиране, директор Инвестиционно отчуждаване, зам.-кметовете на Столична община по култура, строителство, финанси, дирекция Общинска собственост, общинската Агенция по приватизация, Софийски имоти и общинското дружество Туризъм", каза борис Бонев.

С аргументите си точка на дискусията сложи арх. Здравко Здравков, който е ръководил работна група, за да се спаси сградата на Централна баня. За пореден път главният архитект на София посочи важен факт, че 
каптажът  исондажът на Централната минерална баня се намират в частна собственост на бивш министър на МВнР. "Създаваме имот в кадастралната карта да се придобие имотът от държавата и да се върне каптажа и сондажа като публична собственост. При мен на среща идваха представители от Близкия Изтох, Франция и хотелски вериги в близост до банята и интересът клони към нула. Като възложим задание за проекитране, трябва да кажем какво искаме от бъдещия обект. Какво да стане Северното и централно крило - обществена къпалян, рехабилитационен или СПА център. Тук, в комисията, имаме 6 архитекта - хайде дефинирайте едно задание? Да хвърилм финансов ресурс в общо задание с общ порект и накаря Столична община ще бъде единствения оператор. Да вими Банкя, при огромния ресурс и няма кой да се ангажира. Ако не намерим правилиния бизнес модел, никой кмет няма да позволи разходването на финансов ресурс. Да вземем поуки и да намерим работещ модел. Направихме анализ на ресурса, на качеството на минералната вода, на охранителната зона. Какво ще бъде Централна баня -
болница за долекуване, или безплатно ще се ползва", попита членовете на комисията арх. Здравков.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Автобус 384 в столичния "Дружба" вече не се движи...

Закрива се от днес автобусната линия 384, с маршрут само жк Дружба - бл. 3 през Летището, метростанция Дружба и до бл. 2...

Прочети още keyboard_arrow_right