Световният ден за борба със СПИН ежегодно се отбелязва на 1 декември и е посветен на повишаване осведомеността за СПИН-пандемията, причинена от разпространяването на вируса ХИВ, съобщават от Регионалната здравна инспекция в София.
30 години епидемията е глобален здравен, социален и икономически проблем и една от причините за висока смъртност. Организации по света обикновено отбелязват този ден с различни мероприятия посветени на болестта, както и контрола и превенцията ѝ.
Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) е заболяване на човешката имунна система, причинено от вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ). С течение на времето, заразяването с ХИВ /Човешки Имунодефицитен Вирус/, може да отслаби имунната система до такава степен, че тя да не може да се справи с определени инфекции. Тези инфекции се наричат опортюнистични - наричани така, защото са причинени от организми, които не могат да предизвикат болест у хора с некомпрометирана имунна система, но „се възползват” от отслабената имунна система на хора с ХИВ.
Много от инфекциите, които причиняват проблеми или застрашават живота на хора със СПИН, обикновено могат да бъдат контролирани при лица със здрава имунна система. Имунната система на човек със СПИН отслабва толкова, че се налага медицинска намеса, за да бъде предотвратена или лекувана определена сериозна болест.
ХИВ-позитивният резултат не означава, че човекът е болен от СПИН.
Човек, който е ХИВ-позитивен, получава диагноза за СПИН, след като развие някоя от болестите, индикиращи заболяването. ХИВ-позитивен човек също така може да има диагноза за СПИН на базата на определени кръвни тестове /брой клетки CD4/ и в същото време да не е имал сериозни заболявания.
Макар че различни терапии на СПИН и ХИВ могат да забавят протичането на болестта, все още не съществува ваксина или лекарство, което напълно да излекува носителя на вируса.
Има три основни начина за предаване на ХИВ: по сексуален път – при сексуален контакт без бариерни предпазни средства/презервативи с човек, инфектиран с ХИВ; по кръвен път – при използване на замърсени с инфектирана кръв игли, спринцовки и др. инструменти; от ХИВ-позитивна майка на бебе – по време на бременността, раждането и кърменето.
Първият случай с ХИВ в България е регистриран през 1986 г. Запазва се тенденцията от последните години броят на новорегистрираните мъже да е по-голям от този на жените.
Несъмнено епидемията от ХИВ е глобален проблем, чиито решаване може да се осъществи само със съвместните усилия на всички.
Как да се защитя?
Профилактиката включва:
- Познаване и избягване на рисково сексуално поведение.
- Правилно използване на предпазни средства.
- Контрол при използването на индивидуални спринцовки и игли и ефикасна дезинфекция на всички инструменти, които могат да бъдат преносители на вируса;
- Обучение на подрастващите по проблемите на сексуалното общуване.
Коментари
Последни
Зимен фестивал на традициите ще зарадва жителите на кв. Требич
Голям зимен фестивал на традициите ще зарадва жителите на столичния квартал Требич, съобщават от рай... Прочети още...
Обновяват 150 детски площадки в цяла София с решение на общинския съвет
Столичният общински съвет ще разгледа предложение на председателя Георги Георгиев и зам.-кмета по ек... Прочети още...
Красимир Димитров: Екипите ни бяха първи в Турция, дано успеят да помогнат на повече хора
Първите 15 спасители, пристигнали в помощ на турската страна след опустошителните земетресения вчера... Прочети още...
Инж. Джоргов: Започва следващият етап от ремонта на обособеното трамвайно трасе на бул. “Ц...
"От 7 февруари строителните работи от ремонта на трамвайното трасе по бул. “Цар Борис III&ldqu... Прочети още...
Виж също
closeДва екипа на ВМА - София ще помагат в Турция след земетресението ......
Два екипа от Военномедицинска академия (ВМА) в София ще се включат в помощта, която България ще окаже на Турция след сил...
Прочети още keyboard_arrow_right