Милена Алексиева, кандидат за кмет на Панчарево, пред Столица.bg: Прозрачност, отчетност и постоянна комуникация са гаранция за решаване на проблемите

Милена Алексиева, кандидат за кмет на Панчарево, пред Столица.bg: Прозрачно

Снимка: Личен архив

Милена Алексиева е родена в София, но от години живее в район Панчарево. Омъжена е с две деца и заради семейството се мести в Панчарево. Завършва право в СУ „Климент Охридски“ и практува, развива се професионално, има собствена практика като адвокат и иска да промени към по-добро един от най-живописните и слабо развити , инфраструктурно, столични райони с 10 села.

Юристката отдавна е активен член на „Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне“. Тя има професионален поглед върху функционирането на районната администрация и предоставяните услуги на гражданите. ЖЕланието й е да се улесни живота на местните хора и да не изпитват фобия когато трябва да решат проблемите си с общинската администрация.

Готова е да жертва личното си спокойствие, за да помогне и подобри управлението на района, както и да реши битовите неволи, натрупани от години. Милена Алексиева е изборът на Спаси София, част от коалицията "Обединени за София", за кандидат кмет на район Панчарево. Пред Столица.bg Алексиева споделя за натрупаните проблеми и забавяне на решаването им и откровено признава от какво не се страхува.

Спаси София издигат Милена Алексиева за кандидат за кмет на столичния Панчарево

- Госпожо Алексиева, защо приехте да се кандидатирате за кмет на район Панчарево?

- Като активно ангажирана в „Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне“, познавам проблемите на район „Панчарево“, където и живея. В годините сме пускали стотици предложения и сигнали, срещали сме се с различни общински и държавни институции за решаване им, даже имаме сигнал до Европейската комисия по повод Панчаревското езеро и виждам, че има смисъл, защото нещата се раздвижиха.
Като юрист съм научена да предлагам и намирам решения, а като част от група активни граждани не се отказвам и упорито отстоявам исканията ни на всяко ниво. Смятам, че заедно с хората от района можем да постигнем много. Като жител на район Панчарево искам нашата общност да живее не само в най-хубавия, но и в един от най- уредените и спокойни софийски райони.

- От колко години живеете тук?
- Аз съм родена и живея в София, в Панчарево сме от близо 16-17 години, семейството на голямата ми дъщеря също е в района.

- Какви са проблемите на района?
- Много са, някои натрупвани в годините - лоша инфраструктура, която продължава да се руши, освен от нарасналия брой на МПС и от тежката строителна механизация покрай безумното презастрояване на района, от тежките машини на сметоизвозването, несъобразени с малките улички по селата в район Панчарево, от липсата на ритмични ремонти и поддръжка. Няма транспортна връзка между селата в района, освен една. Липсва улично осветление. Голям проблем е и сметоизвозването – нередовно и некачествено, липсата на мисъл, че в района се генерират огромно количество зелени отпадъци, които да бъдат поети от обслужващите фирми. Покрай застрояването са се образували и множество големи незаконни сметища със строителни отпадъци. Някои даже обрасли с растителност в годините. Предвид интереса към района от предимно млади семейства, най-наболял и продължаващ да нараства е проблемът с детските ясли и градини - липса на места, деца се разкарват из селата по два пъти дневно - в зори и в мрак. Това е така заради системата на райониране на Столична община - страшна мъка за родители, баби и дядовци. Изключително затормозяваща е и мудната администрация, както и липса на диалог на ръководството й с гражданите от района, в който те периодично да споделят и да се намира решение за поставените проблеми - ритмично и обосновано.

- Оправдаха ли се очакванията ви и свършената работа от сегашния кмет?
- За съжаление - не. Очаквахме по-голям ентусиазъм за решаване на проблемите на всички 10 села, не само в определени, по-бърза работа на районната администрация, а не търсене на поводи за разкарване, понякога с години, на жителите на района, постоянен контакт с гражданите в обществен съвет, каквото обещание имаше и разбира се - прозрачност и отчетност, каквито въобще липсваха през трите последни години.

- Кой е най-належащият проблем, който трябва да се реши светкавично?
- Проблемът с детските ясли и градини трябва да е приоритетен, още повече, че има терени за изграждането им. Решаването ще освободи родителите да работят, ще спести средства и нерви в транспортирането на децата между селата, ще облекчи трафикът в района и ще имаме щастливи, а не изнервени деца.

- Защо досега не е решен?
- Защото когато е създадена системата за детските градини в Столична община, никой не се е замислил за спецификата на нашия район. Ние не сме квартал, в който на две-три спирки има детски градини. Тук сме 10 села, отдалечени на километри едно от друго. Зададените критерии в системата може да изпратят дете от Казичене в Бистрица и дете от Бистрица в Казичене, вместо децата да са си по селата с преимущество. Затова сега в екипа на "Обединени за София" се мисли точно за избягване на подобни възможности на ниво - система. Отделно от това в района - недостатъчна готовност с проекти на районната администрация и недофинансирането им от Столична община са също основателна причина за висящия проблем.

- Не се ли притеснявате от политическото обвързване с партиите в коалицията "Обединени за София"?
- Не. Аз съм граждански кандидат, номиниран от Спаси София, с която сме работили със сдружението ни през годините по различни местни проекти като граждани. Изборът за кмет е един мажоритарен избор, който предполага предимно лични качества. С партиите в коалицията имаме общи виждания за проблемите в столицата и конкретно в район „Панчарево“, и за решаването им ще работим заедно в "Обединени за София".

- Какво бихте обещали на живеещите в район Панчарево?
- Прозрачност, отчетност и постоянна комуникация с тях, което според мен е гаранция за успешно решаване на проблемите, като истинска общност.

- Ако бъдете избрана за кмет на район Панчарево, ще бъдете ли консенсусна с другите политически групи в СОС в името на гражданите?
- Разбира се. Ето, преди няколко месеца потърсихме подкрепа от различни политически групи от СОС в битката ни да остане стадиона в Кокаляне на клуб от нашето село, въпреки противопоставянето на районния кмет по неясни причини. СОС единодушно прие решението и вече може да се похвалим с едно чудесно спортно съоръжение, предоставено за безвъзмездно ползване на отбора по футбол и общността ни.

- През 2019 г. кметът Гюров имаше мощната подкрепа на местното "Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне", сега гражданската организация застава и зад вас, не се ли претеснявате, че те ще бъдат основния ви критик в работата на кмет?
- Това даже е задължително! Гражданите са абсолютен коректив, всяка критика или съвет са добре дошли.

- Имате ли програма и какво включва тя?
- Имам, да. Тя включва мероприятия за инфраструктура, сметосъбиране, детски градини и училища, ред и организация на движението по селата, транспорт и връзки между тях, спорт, култура и отдих за всички възрасти, включително и пенсионерите. Постоянно се срещам с хората от различни села, споделят проблеми, така че да се оформи цялостната визия и в кампанията да имаме готовност да отговорим на хората, а не да обещаваме невъзможни неща.

- В район Панчарево има 10 села, кои са най-облагодетелствани през отиващия си мандат, кой са изостанали в развитието си и защо?
- Поради липсата на какъвто и да е отчет за последните три години от четиригодищния изминал мандат, бяхме принудени да изискаме информация по ЗДОИ за разходваните средства за селата за изминалите години на кмета Николай Гюров. От получената информация от районната администрация установихме огромна диспропорция на средствата, вложени в десетте села. Разликата в инвестициите е между, грубо казано, 4 - 5 милиона за едно село и 0 лева в друго, което е абсолютно недопустимо. И причината не е в жителите, защото най-голямото село в България - Лозен, 6181 души към 15 септември 2022 г., според Уикипедия, е получило 700 000 лв. Никой не знае по какви критерии са разпределени парите в района.

- Необходимо ли е да се привличат инвестиции в район Панчарево и къде?
- Поради вида на населените места и природните дадености в района - планини със зони по Натура 2000, реки, езеро, язовир - смятам, че е най-логично е да се привличат инвеститори в областта на спорта, отдиха и туризма. Така ще се запази обликът на района и преимуществата му. Разбира се, че тук има и индустриални зони, които също се развиват, но производствата трябва да останат извън населените места, а влияещите на качеството на въздуха - далеч от тях. За да може район Панчарево да е наистина един екологично чист оазис на столицата, който освен че е наш дом, е и любимо място на всички столичани и гостите на София.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Обърнете повече внимание на вътрешната красота днес – кожен салон, затоплящи се седалки, климатроник …

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

ЦИК започва прием на документи за регистрация кандидатите за евро......

Централната избирателна комисия приема документи за регистрация на инициативни комитети за издигане на независими кандид...

Прочети още keyboard_arrow_right