Фандъкова: Отваряме за посетители втория археологически парк в София – Късноантичен мавзолей

photo_library
  • -

    Снимка: Столична община, Аделина Ангелова

  • -

    Снимка: Столична община, Аделина Ангелова

  • -

    Снимка: Столична община, Аделина Ангелова

От утре, 20 октомври, отваряме за посетители втори археологически парк в нашия град. След откриването на „Западна порта на Сердика“ за свободен достъп, софиянци и гостите на града ще могат да посещават и археологическия парк „Късноантичен мавзолей“ близо до Южен парк в район „Лозенец“. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова.

Довършихме археологическите проучвания, разкрихме и експонирахме културно-историческото наследство от античността, което показва част от историята на нашия град. На място е оформен парк, стая за деца, информационен център на музея за история на София и детска площадка.

„Късноантичният мавзолей“ ще функционира като филиал на Музея за история на София. Обектът ще работи ежедневно, с вход - свободен. През месеците ноември-април включително ще бъде отворен за посетители от 10.00 до 17.00 часа, а през месеците май-октомври от 10.00- 19.00 часа.

На открито в археологическия парк е направена постерна изложба на открито с табла на български и английски език, проследяващи историята на проучванията на терена. Предвижда се на обекта целогодишно да се организират събития и изложби на открито, както и програми за обучения на деца.

Разкриването на културно-историческото наследство за мен винаги е било изключително важно, заяви кметът Фандъкова. Тя посочи, че по общинската програма „Култура“ обособихме специален приоритет за проучване и разкриване на културно-историческото наследство на София.

Археологическите проучвания

Семейният мавзолей, в близост до Южния парк, вероятно е издигнат през втората четвърт на ІV в. и е просъществувал до третата четвърт на V в. Предполага се, че тук се намира крайградско имение на високопоставен сердикийски гражданин, разказа директорът на музея Венета Ханджийска.

Постройката на късноантичния мавзолей е била едноетажна и се състои от пет верижно свързани помещения. Първите проучвания на мавзолея стартират в края на 1954 г. под ръководството на българският историк и археолог Иван Велков.

По късно е реализирано ново цялостно археологическо проучване от археолози на Музея за история на София. Разкрити са късноантичният мавзолей, пещ за строителна керамика, ями и съоръжения от късножелязната епоха. Отрити са останки от 8 индивида; над 160 монети и златен коланен накрайник. Най-ценният предмет, открит при проучванията, е ваза тип Диатрета от втората половина на ІV в. Представлява луксозна чаша от два пласта стъкло с ажурна мрежеста украса и фигурално-растителен фриз в син цвят. Композицията изобразява Дионисиева сцена, в центъра на която е бог Дионис. Вазата е експониран в залите на Регионален исторически музей – София, съобщи директорът на музея.

Обектът е реализиран по проект за повишаване на туристическата атрактивност на София и Ниш. Партньори са Столична община, Сдружение „Институт за прогрес и сътрудничество в региона на Западните балкани – Ниш“ и Сдружение „Любов и светлина“.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 152 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Кметът на София обеща места за 3000 деца в детските градини до 15......

Половината от тези 9700 деца, за които днес няма места, ще получат системна целодневна грижа още до края на тази година....

Прочети още keyboard_arrow_right