Драмите на три поколения софиянци в „Софийските истории“ на Кирил Топалов

Драмите на три поколения софиянци в „Софийските истории“ на Кирил Топалов

Кадър: "Европа"

Повечето от сюжетите на разказите и новелите се случват в Подуене, около „Оборище“ и „Черковна“, както по-късно и в боянските манастирски ливади

Разкази, новели и много емоции и спомени на кореняк софиянци е събрал Кирил Топалов в новата си книга  „Софийските истории“. Авторът, известният професор по литератур в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, във френски и гръцки университети, едва ли има нужда от представяне, а творбите му връщат в спомените на 3 поколения столичани. 

Сюжетите и героите на по-голямата част от белетристичните и драматургическите му творби отразяват живота на столичани, поради което той е определян от литературната критика като един от най-добрите софийски градски писатели. Тази традиция продължава и в новата му книга с разкази и новели - „Софийски истории“, която излезе през юли с логото на авторитетното издателстбо БАРД.

Книгата се вглежда в драмите на три поколения софиянци – от дядовците (македонски и тракийски бежанци с техните идеали, с трудното им и нерадостно битие в драмата на четири войни, три от които една след друга), през синовете (в драматичното време след политическата промяна през 1944 г.), до внуците и правнуците в периода на следващата драматична политическа промяна след 1989 г.

Различни поколения, различни идеали, различни ценности в съдбата на столичния българин. Някои от разказите носят усещане за циклични цялости, в тях понякога се преплитат по-бегло или по-директно общи събития, прозират и много автобиографични моменти.

Повечето от сюжетите на разказите и новелите се случват в Подуене, около „Оборище“ и „Черковна“, както по-късно и в боянските манастирски ливади – двете места, където са протекли детството и младостта на автора. Това обстоятелство неизбежно предпоставя някои от по-директните или по-бегло загатнати елементи на автобиографичност. В тези два диаметрално разположени, спрямо центъра на София, квартала живеят хора с различен манталитет, професии и култура, детството в двете махали е и сходно, и различно, но времето за всички е едно и също.

Почти идентични са и предизвикателствата, и драмите, и смешките. „Софийски истории“, разказани топло и човешки. Герои, които помним от недалечното минало. Усещане за съпричастност. Какво повече от това е нужно на българина?

Кирил Топалов е бивш директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, посланик в Гърция, Ватикана и Малтийския орден. Почетен гражданин на Атина и София. Член на две световни елинистични академии, на съюзите на писателите, преводачите, журналистите, кинодейците. Автор на много научни изследвания, на 3 книги с разкази, на 11 романа, повечето многократно издавани – „Бъди благословена“, „Не се сърди, Човече“, „Бягай... Обичам те“. Негова рожда е пиесата „Нерви за любов“, в която блестяха Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев.

Елиана Митова 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

Руси Чанев получава "Аскеер" за цялостно творчество за 24 май в С......

Руси Чанев получава наградата за цялостен принос към театралното изкуство на „Академия Аскеер“ за 2024 годин...

Прочети още keyboard_arrow_right