Диян Стаматов, ГЕРБ, за Бюджет 2023: Изграждаме третият градски ринг, продължаваме метрото и изграждането на градини

Диян Стаматов, ГЕРБ, за Бюджет 2023: Изграждаме третият градски ринг, продъ

Снимка: СОС

Капиталовите разходи бяха подкрепени, очакваме подкрепа и за бюджета от всички политически групи.

Проектът за Бюджет 2023 г. на Столична община - 2.555 млрд. лв., беше представен от кмета на София Йорданка Фандъкова и заместникът й Дончо Барбалов в понеделник, 21 август т. г. Започна общественото обсъждане, а бюджетът ще се гласува от СОС през септември.

Столица.bg ще ви представи позицията на всяка политическа група в СОС - ГЕРБ-СДС, БСП-София, Демократична България, Патриоти за София и независимия общински съветник Борис Бонев.

Ето позицията на ГЕРБ-СДС, представена от председателя на групата Диян Стаматов:

Както знаете на 21 август бе представен проекта за бюджет на Столична община за 2023 г., като причина за забавянето бе липсата на държавен бюджет общините, поради което не можехме да приемем своите бюджети в началото на годината. Това наложи екипа на Кмета да разработи и да приемем инвестиционни програми, така че да не спират инвестициите в София.

Милка Христова, БСП-София: Бюджет'23 е направен от администрацията, отнеха правата на опозицията за разработване на политики

През май беше приета инвестиционната програма, благодарение на която се работи и в момента. Тогава общинските съветници от всички политически групи я подкрепиха. Надявам се, че ще получим и подкрепа за бюджета, по който ще работи както сегашния екип на г-жа Фандъкова през следващите 2 месеца и половина, така и екипа на следващия кмет след избора му от ноември.

Общият размер на бюджет 2023 на Столична община е 2,555 млрд. лв. Средствата за инвестиции в настоящия бюджет са 670,4 млн. лв.

От тях 323 млн. лв. са собствените средства на общината или около 48%. 44% или 295,6 млн. лв. са средствата, които сме защитили от европейските програми за конкретни обекти и едва 8% са целевите средства от държавния бюджет за инвестиции в София.

Грети Стефанова, Демократична България: Бюджетът на Столична община за 2023 г. – „Още от същото“

Най-голям дял са средствата за основен ремонт и изграждане на улици и булеварди. 200 млн. лв. са предвидени за изграждането на 16 нови улици и булеварди и основни ремонти на 36 улици, булеварди, мостове в различните райони на града. Противно на общото впечатление, не пренареждаме само жълтите павета пред Народното събрание.

Тъй като в момента е август, голяма част от обектите вече се работят и сме ги представяли пред вас.

Карлос Контрера, Патриоти за София: Имаме 10 условия към кмета и ГЕРБ, за да подкрепим Бюджет'23

Най-големият и стратегически пътен обект, заложен в програма на кмета госпожа Фандъкова, е изграждането на третият градски ринг. Това са участъци от бул. „Тодор Каблешков" и бул. „Филип Кутев". Очакваме областният управител да завърши прехвърлянето на последния имот, който попада в обхвата на бул. „Филип Кутев", за да започнем и този участък, тъй като имаме пълна готовност. Изграждането та „Ломско шосе" към околовръстния път, както сме в очакване да започнем и строителството на нови участъци от бул. „Копенхаген" и бул. „Рожен" – с първия ще свържем „Самоковско шосе" и бул. „Ал. Малинов", а с втория ще дадем нова връзка със Северна скоростна тангента. Имаме готовност да започнем и разширението на ул. „Хенрих Ибсен" от „Черни връх" до „Сребърна" и работим по ул. „Йордан Радичков" – и двата обекта са важни за натоварените южни квартали.

Част от основните ремонти вече завършихме - това са тунела на „Люлин", ул. „Коперник", бул. „Първа Българска армия", продължаваме по ул. „Кукуш", ул. „Народен герой" и „Народно хоро", които са ключови за „Овча купел" и някои квартални улици във „Възраждане", „Красно село" и „Кръстова вада".

Борис Бонев, независим съветник в СОС: Бюджет 2023 е бюджет на измамата

Очаква се до 15 септември да бъде отворено автомобилното движение през „Княжево" и през есента да завършим и реконструкцията на трамвайното трасе по бул. „Цар Борис III".

Изключително важна нова програма, която стартира тази година е изграждането и ремонта на тротоари – заложили сме над 48 млн. лв. Общият й обем е 120 млн. лв., като средствата са осигурени и за следващите години с инвестиционен заем.

На второ място по обем на инвестициите през тази година са също инфраструктурни обекти, но подземни. Това е изграждането на близо 100 км канализация в 12 квартала и населени места: кв. „Кръстова вада-изток", кв. „Симеоново", кв. „Суходол", кв. „Обеля", кв. „Бенковски", гр. Нови Искър, гр. Банкя и квартали, и кв. „Драгалевци". Инвестициите са в размер на 104,5 млн. лв. като 69 от тях са безвъзмездни по оперативна програма „Околна среда".

79,5 млн. лв. са средствата, които инвестираме в изграждането на 3 км. ново метро от „Хаджи Димитър" до „Левски Г". За съжаление, в момента ни се налага да мислим за забавяне на строителството, тъй като строителните фирми настояват за индексация заради големия ръст на цените. Този участък се финансира изцяло от Плана за възстановяване и устойчивост и до момента не е предвиден механизъм за индексация на договорите.

Имаме готовност да започнем и изграждането на 6 км метро през „Слатина". Веднага след решение на съда по обжалването на плана.

В строителството на детски градини и училища инвестираме 59,6 млн. лв. Това са почти изцяло собствени средства на общината, с които се финансира строителството на 45 нови сгради на детски градини и ясли, 1 ново училище в „Манастирски ливади", нова сграда към 139 училище, 8 училищни спортни площадки и 3 училищни спортни зали. Още 19,6 млн. лв. са средствата, които отделяме за ремонти в 18 градини и 33 училища, като 28-о и 48-о училище правим цялостни основни ремонти със защитени европейски средства. Общо 78,2 млн. лв. инвестираме в образователна инфраструктура.

Отделно от тези средства сме заложили малко над 5 млн. лв. за ремонт и изграждане на повече от 160 детски площадки. Конкретният избор на площадки и е на кметовете на райони, като с бюджета са гарантирани средства за тях.

Правим основни ремонти на 13 спортни площадки и изграждане на 3 нови спортни игрища. Най-големият от тях е скейт парка в „Надежда", който вече се изгражда. Общият размер на инвестицията в спортни обекти е 2,6 млн. лв.

Над 56 млн. лв. са средствата в сектор „Екология". На финала са проектите ни за безплатна подмяна на печки на дърва и въглища с екологични варианти (над 21 млн. лв. остават от двете програми ОПОС и ЛАЙВ). Над 13 хил. нови уреда сме монтирали до момента и смяната продължава.

Големият акцент в зелените проекти тази година е цялостното реновиране на междублокови пространства. Това е добре познатата програма за премахване на „кални точки" и изграждане на паркинги и зелени пространства пред жилищните сгради. Тази година успяхме да пренасочим близо 9 млн. лв. европейски средства за нея, с което разширихме чувствително обхвата й.

Предвиждаме изграждане на два парка – един в „Младост" 3 (пъмп трак парк) и един в „Красно село" – това са проекти, които реализираме по предложение на гражданите и програмата „София избира". Планирали сме изграждането на градинка „Татяна Лолова" в „Слатина" и тоалетни за парк „Гео Милев".

Продължаваме с рекултивацията на двете стари депа „Суходол" и „Долни Богров", развиваме мощностите на Завода за преработка на отпадъците, закупуваме нова почистваща техника и подготовката на проектите за нови инсталации, които да преработват едрогабаритните и строителни отпадъци, които София генерира.

Много голяма е инвестиционната ни програма в областта на културата тази година – над 29,6 млн. лв. Част от средствата са защитени европейски средства за реставрацията на минералната баня в „Овча купел", която е паметник на културата, за основния ремонт на театър „София", културния институт „Средец". Със собствени средства осигуряваме нова сценична техника за театър „София" и центъра за съвременно изкуство „Топлоцентрала".

8,6 млн. лв. са инвестициите в нова техника и ремонти на общински болници и ДКЦ-а, както изграждането на първата общинска детска поликлиника в район „Възраждане".

5 центъра, които предоставят социални услуги на хора без дом и на хора в неравностойно положение, ще бъдат реновирани. За тях сме заложили 3 млн. лв.

И на последно място ще се спра на инвестициите в сигурността на гражданите. Близо 2 млн. лв. лева отделяме за разширяване на системата ни за видеонаблюдение и оборудване и развитие на аварийната дирекция. Отделно 7,5 млн. лв. тази година инвестираме в различни инфраструктурни проекти за пътна безопасност, изграждане и ремонт на улично осветление, нови светофарни уредби и 5 камери за контрол на скоростта, които закупихме и предстои да дарим на СДВР.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Хората, които са непрекъснато кисели, в следващия сиживот се прераждат в туршия

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Иван Таков: Инатът на заместник-кмета по транспорт ще струва мног......

„Инатът на заместник-кмета по транспорта Илиян Павлов и на общинските съветници на "Спаси София" ще струват много ...

Прочети още keyboard_arrow_right