Изложба за потопеното в българските язовири наследство представя Националния етнографски музей при Българската академия на науките. Изложбата ще бъде открита на 1 август, вторник, в 11 ч. в малкото фоайе откъм служебния вход на музея.
Екип учени ще покаже във фоторазказ резултатите от 4-годишното си проучване на над 60 селища, изселени и залети при строежа на над 20 язовира в България, а две от изчезналите села ще гостуват с етнографски предмети.
През социалистическия период с разгръщането на индустриализацията и електрификацията в страната са построени десетки големи и стотици по-малки изкуствени езера, които да захранват ВЕЦове, да осигуряват поливното земеделието и битовото и промишлено водоснабдяване. Сред най-големите проекти са язовирите „Искър“, „Студен кладенец“, „Копринка“ (тогава „Георги Димитров“), „Александър Стамболийски“, „Жребчево“, „Кърджали“ и др. На тяхно място са били разположени села и разнообразни археологически паметници, които се налага да бъдат потопени. За целта населението е обезщетено и преместено в други селища, а къщите и повечето обществени сгради – разрушени. Като мълчаливи свидетели за някогашните общности остават църквите или изселващите се поставят паметници, за да не бъде забравено, че някога там е имало живо село.
През последните 4 години екип от ИЕФЕМ-БАН проучи всички изселени села на място и по документи, срещна се с родени в тях и потомци, за да запишат спомените им. Сега в снимки и разказ учените ще представят основните моменти от строежа на язовир и заличаването на село – през планирането, процедурите на отчуждаване и обезщетяване, на преместване и промяна на пейзажите, личните преживявания и общностните стратегии, последвалите културни практики на конструиране и поддържане на спомена за потопеното село. Със запазени отпреди 70 години етнографски материали Радослав Иванов и Мими Цонева ще представят вече несъществуващите села Елешница (под яз. „Пясъчник“) и Жребчево (под едноименния язовир).
До края на годината учените ще издадат книга, в която историята на всеки язовир и унищожените заради строежа му села е подробно описана, както и научна монография върху отделни аспекти на потопеното наследство. Проектът „Потопеното наследство. Село на дъното на язовира: миграции, памет, културни практики“ е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към МОН.
Коментари
Последни
Ремонт закрива временно трамвай 1, шестицата е с променен маршрут
Временна организация на движението създават от Столична община на трамвайна линия 1 и 6 заради предс... Прочети още...
Изтъркана зебра и неизхвърлен боклук тормозят живеещи в Драгалевци
Неихвърлен боклук продължава да тормози живеещи в столичния квартал Драгалевци, район Витоша-Столичн... Прочети още...
Витоша ски след решението на ВАС: Сезирали сме РИОСВ - София и над година и половина нямам...
Собственикът на лифтовете на Витоша - Витоша ски АД излязоха с позиция веднага, след като бившият км... Прочети още...
Българин и сириец отиват на съд заради подпомагане на мигранти в София
Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност двама мъже – българин и граж... Прочети още...
Виж също
closeСтолична библиотека представя литературния хит „От авторите и чит......
Дългоочакваната софийска премиера на литературния хит „От авторите и читателите – За книгите и четенето&ldqu...
Прочети още keyboard_arrow_right