Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 32 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 41 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (12%, 18 Гласове)
Общо гласували: 155 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 740
За 3 месеца: 1755 стари автомобила са стикирани в София

За 3 месеца: 1755 стари автомобила са стикирани в София

1755 моторни превозни средства са стикирани на територията на Столична община, които отговарят на критериите за излязло от употреба моторно превозно средство. Това отчитат данните на комисията от екипи на Столичен инспекторат и служители на съответните районни администрации на територията на Столична община, съобщават от „Московска“ 33. За тези автомобили тече тримесечен предупредителен срок, в който те трябва да предприемат действия по преместването или собствениците им сами да ги предадат за рециклиране. Ако след този период не бъдат взети мерки по доброволно премахване на колите, се пристъпва към принудително репатриране, което се извършва на площадки за разкомплектоване. Голям дял от установените коли не са със софийска регистрация, което обаче не е предпоставка за забавяне на процедурата. Тя се прилага по един и същи начин за всички установени излезли от употреба автомобили, независимо от регистрацията. Принудително преместените коли на площадки за разкомплектоване през същия отчетен период са 160. Най-голям брой стикирани и преместени негодни за употреба коли са в районите : „Люлин“, „Красно село“, Младост“, „Изгрев“, „Искър“, „Слатина“и „Илинден“. „Напомняме на собствениците на тези превозни средства да не чакат административната мярка, а да инициират сами преместване на превозните средства. Изоставени на обществени места, колите често пречат на комуналните дейности по чистота, свободното преминаване на пешеходци или стават обект на замърсяване“, посочват от СО.

comment 0
visibility 1809
Заради миене: Променят движението по столичния бул. Симеоновско шосе

Заради миене: Променят движението по столичния бул. Симеоновско шосе

Заради миене на пътното платно, тротоарите и спирките на бул. „Симеоновско шосе“ – в участъка от "Софийски околовръстен път" до бул. „Д-р Г. М. Димитров“, се въвежда промяна в организацията на движение, съобщават от Столичния инспекторат. От 00:30 часа до 4:30 часа на 25 април се забранява влизането на пътни превозни средства първо по западното пътно платно, а след това по източното пътно платно на бул. „Симеоновско шосе“ в участъка от Околовръстното до ул. „Проф. д-р Иван Странски“. От 00:30 часа до 4:30 часа на 26 април се забранява влизането на пътни превозни средства първо по източното пътно платно, а след това по западното пътно платно на бул. „Симеоновско шосе“ в участъка от ул. „Проф. д-р Иван Странски“ до бул. „Д-р Г. М. Димитров“. Столичен инспекторат моли водачите на пътни превозни средства да се съобразят с временните забрани за движение и не възпрепятстват дейността на работещите екипи. Контрол на терен се осъществява от екипи на Столичен инспекторат, които също организират и безопасността на участниците в процеса.

comment 0
visibility 764
-

Обсъждат финансовата децентрализация на София

  "Децентрализацията е изключително актуална и за новия екип на Столичната община." Това каза заместник-кметът по финанси и здравеопазване на София Иван Василев, който взе участие в заключителната конференция по проект "Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България", организирана от НСОРБ. Василев припомни, че кметът Васил Терзиев на първата си работна среща с всички районни кметове в Столична община е повдигнал темата за местната и финансовата децентрализация в София. По думите на Иван Василев "в момента районните кметове изработват конкретно предложение как в Столична община да се приложи принципът на финансова децентрализация и как повече приходи да остават в районните администрации. Задействан механизъм, по който повече пари да отиват при районите " – посочи също столичният зам.-кмет Василев. По темата за прозрачността Иван Василев даде за пример Бюджета на Столична община, който бе представен и обсъден пред повече от триста души в аулата на Софийския университет. Общинският екип отговори на повече от 40 въпроса, свързани с бюджета. Включени са предложения и на гражданите, а бюджетът е направен в разбираем за гражданите формат. "На страницата на Столичната община се публикува информация с разбивка как се харчат парите на софиянци, което е изключително важно за прозрачността. Искаме съгражданите ни да знаят къде отиват парите им – за транспорт, зелена среда, събития, образование. С първия си бюджет екипът на кмета Терзиев въведе гражданско участие – софиянци ще кажат как да инвестираме 5.3 млн. лв. С това тестваме нагласите на обществото дали иска да участва в управлението, ако да – ще разработим съответните политики " – заяви също заместник-кметът Василев. Иван Василев даде пример за сътрудничеството на Столична община с INSAIT – Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, за преформатиране на вътрешни процеси в общината чрез новите технологии. Участници в заключителната среща по проект "Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България" бяха още Мария Касадо – служител по политиките в Главна дирекция „Реформи“ в Съвета на Европа, генерален секретар на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, експерти от Центъра за експертиза за добро управление (CEGG) в Съвета на Европа, кметове на български общини и председатели на общински съвети, представители на партньорските организации по проекта.

Реклама
comment 0
visibility 913
-

Столичната община и Вълка с общ график за премахване на незаконните постройки

Няма спиране и забавяне при премахването на незаконните постройки в ловно стопанство "Искър". Това е показала проверка на БНТ. В разрушаването участват, както наети от Столичната община работници, така и хора от фирмата на Румен Гайтански-Вълка. Съвместните действия започнаха след като от "Био-майнинг" пожелаха да участват в събарянето на незаконните постройки и Ловния дом на територията на държавното стопанство "Искър". На терен работят две тежкотоварни машини и близо 20 души. По думите на Мирослав Гьорев, представител на фирмата, се работи и вътре, и вън, като 90% от работата в момента се извършва вътре в сградите. "В момента се демонтират покривните керемиди, почиства се строителният отпадък за по-лесен достъп", обясни инж. Николай Илиев, технически ръководител на обекта. Втори опит: Продължава събарянето на незаконния хотел до яз. Искър От Столичната община и фирмата на Румен Гайтански работят по изготвянето на общ график за премахването на постройките. Общинарите твърдят, че имат интерес от това, тъй като така ще спестят близо 2,4 милиона лв. общински бюджет. "До момента Столичната община и екипите не са спирали работа по договора, който е подписан. Финализираме линеен график, по който времево и технически да сме наясно - ние като Столична община, както и извършителят - как разумно да се спазят сроковете по дейности", заяви Цветан Тодоров от Столичната община. Очакванията са общата работа между Столичната община и частната фирма да продължи между три и шест месеца до окончателното премахване на незаконните постройки.    

comment 0
visibility 4478
Зам.-кметът на София по екология: Само в столичния "Връбница" не е извършен

Зам.-кметът на София по екология: Само в столичния "Връбница" не е извършена обработка сре...

Единствено в столичния район Връбница не е започнала обработката на зелени площи срещу кърлежи. Във всички 23 района на Столична община е извършено третиране срещу паразитите, съобщи зам.-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева пред Радио София. Тя уточни, че се изпълнява график, но и метеорологичните условия трябва да го позволяват извършването на плануваните дейности. В почти столични райони вече е завършило първото косене на тревните площи, а на места са започнали вторични обработки. "Стараем се да увеличим броя на обработките. Когато времето е топло и сме ги започнали много по-рано дейностите. Може би ще се наложи да направим една или две обработки повече, отколкото досега са били правени“, обясни Бобчева. Целта е до Великден зелените площи да бъдат обработени и втори път срещу гадинки. Тя съобщи, че в момента се има ремонт на алеи в парк „Св. Никола“, а са планирани и в парк „Св. Петър и Павел“. От Московска 33 за планирали да се възложи проектиране за подмяна на осветителните тела през настоящата година. Целта е да се подобри осветлението в парковете. "Вече са заменени осветителни тела в Западния и Южния парк“, уточни зам.-кметът на София. Както преди месеци обяви кметът Васил Терзиев, започват големи ремонти на столичните паркове. В "Заимов" е на стойност около 800 000 лева.

comment 0
visibility 1537
По сигнал на Столица.bg бул. Витоша ще се почиства по често през уикенда

По сигнал на Столица.bg бул. Витоша ще се почиства по често през уикенда

Увеличена е честота на изхвърляне на кошчетата за боклуци по столичния бул. Витоша през уикенда, съобщиха от Столичен инспекторат. Контролиращото звено на Столична община реагира незабавно на сигнал на Столица.bg за препълнените съдове за отпадъци в пешеходната зона на булеварда и разплиляването им. Кошчета за отпадъци "преливат" по столичния бул. Витоша "Столичен инспекторат предприе коригиращи действия, за да не се допуска замърсяване на обществени места. Възложено е на фирмата да увеличи честотата на обслужване през уикендите. Това е съобразено с потока от хора в тази част на булеварда", съобщиха от Инспектората.

comment 0
visibility 2427
Васил Терзиев:  Столичен инспекторат засили контрола, 60% повече измити ули

Васил Терзиев: Столичен инспекторат засили контрола, 60% повече измити улици в София

Столичният инспекторат повиши чувствително контрола върху качественото изпълнение на дейностите по чистота, извършвани от фирмите изпълнители, отчете кметът на София Васил Терзиев в профила си във фейсбук. Това показват сравнителните резултати за първото тримесечие на 2024 г., а сред посочените данни са 60% повече измити улици, 2 пъти повече подменени контейнера за отпадъци, 3 пъти повече индивидуални контейнера са раздадени на домакинствата и е подобрена комуникация с гражданите. "Измиването на улиците е една от важните мерки за по-малко прах и по-чист въздух. В началото на годината възложих на почистващите фирми да започнат улично измиване преди стандартно планирания график. Резултатът - измити са входните и изходните пътни артерии на града, както и улиците, по които се движи градският транспорт", пише Терзиев. За първото тримесечие на 2024 г. са измити почти 12 000 дка площ, включително и малките вътрешноквартални улици и по-големите булеварди.  Преди миенето са почистени от наноси, а шахтите бяха отводнени. "Измитите площи са над 60% повече в сравнение със същия период на 2023 г., когато отчетените площи са 7000 дка", съобщава Терзиев за дейността на Столичен инспекторат. "От 1 април вече има утвърден график за миенето и дейността започна във всички 24 района на столицата. Призовавам гражданите да се запознаят с него на сайта на Столичния инспекторат и да ни съдействат за доброто почистване на града, като преместят автомобилите си в съответния период. Контролът на терен се осъществява от служителите на Столичния инспекторат през цялото денонощие", апелира кметът на София. Засилен е и контролът за сметосъбирането и редовното извозване на отпадъците. През първото тримесечие бяха подменени над 1060 контейнера за общо ползване, 868 индивидуални контейнера са раздадени на домакинствата, подменени са 272 улични кошчета по спирките и други места за обществено ползване.  Три пъти повече - 151 броя, са допълнително заредените контейнери, в сравнение с 2023 г. "Знам, че все още има случаи с препълнени контейнери. За това говорят и постъпилите 176 сигнала за първото тримесечие. Най-често те идват от райони като „Студентски“, „Младост“ и „Красна поляна“. Всички тези случаи са отработени и са взети незабавни мерки. На критичните точки осъществяваме допълнително наблюдение", споделя Терзиев и призовава гражданите да подават сигнали за нередности.

comment 0
visibility 1158
Зам.-кметът по финанси Иван Василев поема строителството на Столична община

Зам.-кметът по финанси Иван Василев поема строителството на Столична община

Заместник-кметът по финанси Столична община Иван Василев ще поеме временно ресор "Обществено строителство" до намиране на подходящ професионалист, който да заеме длъжността за постоянно. Това съобщи столичният кмет Васил Терзиев на профила си във фейсбук. На Московска 33 има зам.-кмет по строителството, но още не е официално "Благодаря на Иван Матов за съвместната работа и професионализма, с който изпълняваше ангажиментите си на заместник-кмет на София с ресор "Обществено строителство"", написа Терзиев.

comment 0
visibility 1077
Зам.-кметът по строителство на София подаде оставка

Зам.-кметът по строителство на София подаде оставка

Оставка подаде зам.-кметът по обществено строителство на Столична община Иван Матов. Заместникът на Васил Терзиев сам обяви това в профила си във фейсбук. "Подавам оставка като заместник-кмет на София с ресор “Обществено строителство”. Благодаря за доверието да поема този отговорен ресор, но поради лични причини няма да мога да продължа да изпълнявам функциите си", написа той. Заместник-кметът по строителство на София с отнето право да възлага строителство? По-рано днес съветникът от ГЕРБ Георги Георгиев, който е и зам.-председател на СОС, заяви, че Матов е с отнето право да възлага строителство. На Московска 33 има зам.-кмет по строителството, но още не е официално Иван Матов бе назначен в края на януари т. г. след като Столична община дълго време бе ресорен зам.-кмет. Преди официално да бъде назначен, около месец, той бе на Московска 33 и се запознаваше с работата и задълженията на ресор "обществено строителство". Още през януари Столица.bg прогнозира, че кметът Васил терзиев трудно ще намери зам.-кмет за изключително тежкия ресор "Обществено сторителство" и наследник на инж. Ангел Джоргов. В последните два мандата на Столична община не й върви на заместник-кметове по транспорт и строителство, въпреки че ресорът бе разделен на две през 2019 г.  

comment 0
visibility 3654
Кметът на София обяви 2 май за неучебен ден

Кметът на София обяви 2 май за неучебен ден

Кметът на София Васил Терзиев обяви 2 май за неучебен ден за училищата в Столична община, съобщиха от Московска 33. "Обявявам датата 2 май 2024 г. за неучебен ден за  училищата на територията на Столична община под надслов – Ден да опознаем София", пише в заповедта на кмета. Терзиев се позовава на чл. 105, ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование. "Целта е на този ден да се даде възможност на учениците да опознаят по-добре нашия град във връзка с годината, в която отбелязваме 145 години от обявяването на София за столица на България. На учениците и техните преподаватели ще бъде осигурена възможност да посетят безплатно Регионален исторически музей София и неговите филиали и Софийска градска художествена галерия", пише в уведомлението на кмета до началника на РУО-София Ваня Кастрева. Безплатни посещения ще има и във филиалите на РИМ София, които могат да се проверят на сайта на музея. От Столична община напомнят, че заповедта не важи за детските градини и детските ясли, за които 2-ри май е присъствен ден. По-рано днес общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера призова кметът Васил Терзиев да последва други кметове на големи градове и да издаде заповед за неучебен 2 май.    

comment 0
visibility 672
-

60% повече измити улици за първото тримесечие на 2024 г. отчете кметът на София

Чистотата и контролът върху изразходването на обществен ресурс са водещи приоритети за този мандат, написа във фейсбук кметът на София Васил Терзиев. По думите му Столичният инспекторат е повишил чувствително контрола върху качественото изпълнение на дейностите по чистота, извършвани от фирмите изпълнители, за което говорят сравнителните резултати за първото тримесечие на 2024 г. Данните показват 60% повече измити улици, 2 пъти повече подменени контейнера за отпадъци, 3 пъти повече индивидуални контейнера са раздадени на домакинствата, както и подобрена комуникация с гражданите. Измиването на улиците е една от важните мерки за по-малко прах и по-чист въздух. В началото на годината възложих на почистващите фирми да започнат улично измиване преди стандартно планирания график. Резултатът - измити са входните и изходните пътни артерии на града, както и улиците, по които се движи градският транспорт. За първото тримесечие на 2024 г. са измити почти 12 000 дка площ. Тук се включват и малките вътрешноквартални улици и по-големите булеварди. Преди да започнем миенето те бяха почистени от наноси, а шахтите бяха отводнени. Измитите площи са над 60% повече в сравнение със същия период на 2023 г., когато отчетените площи са 7000 дка. От 1 април вече има утвърден график за миенето и дейността започна във всички 24 района на столицата, каза още кметът на София. Той призова гражданите да се запознаят с него на сайта на Столичния инспекторат и да съдействат за доброто почистване на града, като преместват автомобилите си в съответния период. Контролът на терен се осъществява от служителите на Столичния инспекторат през цялото денонощие. Състоянието на контейнерите е много важно, за да може събирането и извозването на отпадъците да се случва както трябва, отбеляза още Васил Терзиев. През първото тримесечие бяха подменени: - над 1 060 контейнера за общо ползване- 868 индивидуални контейнера са раздадени на домакинствата- Подменихме 272 улични кошчета по спирките и други места за обществено ползване- 151 бр. допълнително заредените контейнери, в сравнение с 51 бр. през 2023 г. "Знам, че все още има случаи с препълнени контейнери. За това говорят и постъпилите 176 сигнала за първото тримесечие. Най-често те идват от райони като „Студентски“, „Младост“ и „Красна поляна“. Всички тези случаи са отработени и са взети незабавни мерки. На критичните точки осъществяваме допълнително наблюдение", каза още кметът на София. Той призова гражданите да бъдат активни и ако забележат нередности при изпълнението, да подават сигнали към Столичния инспекторат, районните администрации и на контактния център на СО.

comment 0
visibility 1482
-

Заместник-кметът по строителство на София с отнето право да възлага строителство?

Заместник-кметът по строителство на София е с отнето право да възлага строителство, съобщава зам.-председателят на Столичния общински съвет Георги Геогиев. "Невероятно, но факт. С изрична заповед преди дни Васил Терзиев отнема правото на собствения си заместник с най-големия ресор", пише в своята Фейсбук страница Георгиев. По думите му Васил Терзиев дължи незабавни отговори защо го е направил. "Дали защото има съмнения, че Матов е корумпиран; дали защото е видял, че Матов няма нужните експертни качества; дали защото Матов нито е корумпиран, нито е неподготвен, обаче не слуша и затова някой друг ще дърпа конците зад кадър?", пита общинският съветник от ГЕРБ-СДС и коментира, че такова лишаване от правомощия на най-важния заместник-кмет е без прецедент и го превръща във фигурант. Иван Матов беше назначен на позицията Заместник-кмет на София в направление "Обществено строителство" през януари 2024 г. Той е възпитаник на Немската гимназия, строителен инженер от Техническия университет в Мюнхен с обмен в "Ecole Nationale des Ponts et Chaussées" в Париж и магистър по бизнес администрация от ИНСЕАД (INSEAD) във Франция и Сингапур. Има опит в създаване на градове и инфраструктурни мегапроекти в целия цикъл на планиране, проектиране и изпълнение. Работил е за строителния гигант Vinci и консултантската компания "McKinsey & Company", както и по портфолио от проекти в Европа, Азия, Африка и Карибския басейн. От пресцентъра на Столична община не коментираха изявлението и заявиха, че подготвят официална позиция по въпроса.

comment 0
visibility 2307
-

Кметът на София: Подписал съм заповед само за ремонт на бул. Патриарх Евтимий

"Подписал съм заповед само за ремонт за подобряване на пътната настилка на бул. „Патриарх Евтимий“, заради недоброто състояние на настилката." Това заяви категорично кметът на София Васил Терзиев във връзка с притесненията на граждани от района относно намеренията на Столична община за промяна на движението по централния столичен булевард. Заради строителни работи по бул. „Патриарх Евтимий“ ограничават движението в центъра на София"В случай на промяна на организацията на движение и паркиране, както и потенциалното добавяне на велоалеи, следва да се направи предварително обсъждане и запознаване на широката общественост с подробни проекти и ефекти от тези действия. Диалогът със заинтересованите страни е ключов за прозрачния модел на управление, който искаме да наложим", каза още кметът на София в страницата си във фейсбук. Удариха общински съветник от "Спаси София"По отношение на нападението над общинския съветник Стефан Спасов от един от организаторите на протеста заради ремонта по "Патриарх Евтимий", Терзиев коментира, че саморазправа, посегателства и всички форми на насилие са абсолютно недопустими. Той призова компетентните органи да действат бързо и отговорно, защото такива актове на агресия не трябва да остават безнаказани.

comment 0
visibility 1057
-

1000 фиданки засадиха за първия уикенд в Новата гора на София-Негован

Общо 120 доброволци засадиха 1 000 фиданки дъб в рамките на първия уикенд от новия залесителен сезон на „Новата гора на София“ – Негован, съобщават от Столична община.  Кметът на София благодари на доброволците за залесяването на "Новата гора" в НегованОт общината припомнят, че всеки може да се включи в дейностите по залесяване в няколко последователни уикенда, събота и неделя, до 19 май 2024 (без официалните празници), между 10 и 16 ч. В рамките на кампанията Столичната община осигурява посадъчния материал и уредите за засаждане. Тази пролет ще бъдат залесени 30 дка с над 20 000 броя широколистни фиданки в общински земеделски земи в землището на село Негован в район „Нови Искър“. По предварителна уговорка, за организирани групи доброволци, е възможно извършване на залесителни мероприятия и през делничните дни. Организаторите следва да подават информация за желаната дата, часовия диапазон и броя на участниците и да я изпратят на електронна поща l.petrunov@sofia.bg. Дейностите по залесяване се осъществяват със съдействието на лесовъдите от Общинско предприятие „Управление на общински земи и гори“ и администрацията на район „Нови Искър“. За удобството на доброволците през периода на кампанията Столичната община ще открие временна спирка на градския транспорт „Новата гора на София-2“ по маршрута на автобусна линия № 20. Автобусите тръгват от площад „Лъвов мост“ (спирка “Пл. "Лъвов мост 1778”). Информация за разписанието на автобусната линия е публикувана на сайта на Центъра за градска мобилност. Инициативата на Столичната община „Новата гора на София“ стартира през 2017 г. и има за цел да трансформира общински непригодни земеделски земи в горски територии, създавайки зелен пояс около столицата. Това създава зелен филтър в крайградските райони на София, който да подпомогне подобряване качеството на атмосферния въздух. В рамките на кампанията Столичната община привлича доброволци, които участват в засаждането на младите дръвчета. Досега от проведените залесителни кампании са засадени 160 000 фиданки в кв. “Суходол”, кв. "Абдовица" и с. Негован.

comment 0
visibility 1168
-

Монтират инсталация от светещи букви в Градската градина на София (СНИМКИ)

Тази седмица започва поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев „Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било“, съобщават от Столична община. Творбата ще бъде разположена в Градската градина в София. На мястото на инсталацията е предвидена и програма от тематични събития в рамките на целия период, за който проектът ще остане в градската среда. През тази година продължаваме програмата на Столичната община „Навън“. На мястото на бившия Мавзолей предоставяме възможност за артистични намеси и инсталации в градска среда, каза зам.-кметът по култура на София Яна Генова. Програмата е от 2021г. и с решение на Столичен общински съвет по нея могат да кандидатстват художници и творци. Инсталацията ще бъде място за събития и няма да е изолирана от живота на преминаващите граждани, посочи също Генова. Намерението на Красимир Терзиев е да създаде място, на което човек може мислено да се освободи от инерцията на ежедневието. Да седне и да размишлява за миналото, за нерешените проблеми и травми от него, но и да помисли за визия за бъдещето. Текстът е свързан, както с историческата натовареност на това място - бившия Мавзолей, така и с особения момент на съвременността, в който пребиваваме. Едно от основните ми желания беше да не повтарям модела на монумента, който създава дистанция между зрителя и произведението, а по-скоро да привлека и приобщя публиката, за да стане част от проекта, обясни Красимир Терзиев, който е преподавател по Културна антропология в Софийския университет. Творбата на Красимир Терзиев е избрана през 2022 г. във второто издание на програма „Навън“ на Столичната община сред 8 други предложения. В 13-членната комисия по разглеждане на кандидатурите са участвали експерти от Софийската градска художествена галерия, Националната художествена академия, Министерството на културата, Обществено-експертния съвет по устройство на територията, по градски дизайн и реклама и независими външни експерти. Председател на комисията е проф. Георги Янков, а в състава влизат Аделина Филева, арх. Бойка Къдрева, Димитър Стоянович, д-р Илия Мечков, доц. Михаил Груев, Любен Генов, Полина Стефанова, арх. Йоана Петкова, Любен Домозетски, Илинка Чергарова, Гергана Мудова и Лъчезар Бояджиев. Проектът е гласуван и от Столичния общински съвет, след обществено обсъждане с граждани и представители на културната общност. Програма „Навън“ на Столичната община е създадена през 2018 г. с решение на Столичния общински съвет за подкрепа на временни художествени инсталации в градска среда и в подкрепа на стратегията за развитие на София. Целта й е да обживи и придаде нов смисъл на едно от историческите „бели петна“ в центъра на столицата – площадката на бившия Мавзолей. Планирано е монтажните дейности да започнат тази седмица и да приключат до края на месец април. Инсталацията „Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било“ ще бъде открита в началото на месец май и остане част от градската среда на столицата в рамките на следващата една година.  

Столична община

Столичани са изключително активно ангажирани с благоустрояването на София, работата на общинската управа, стопанисването на различни ценни архитектурни, исторически, културни обекти и др. Тази тяхна активна гражданска позиция превръща новините, пряко свързани със Столична община, особено четени и коментирани.

Територия на Столична община

Територия на Столична община

Факт е, че в област София се намира единствената община – Столична община. Столична община се разпростира на площ от 1348.902 кв. км. Ако трябва да направим сравнение с останалите общини в страната, Столична община е на втори място по големина. Най-голямата община е Сливенската. Гранични на Столична община са следните общини: В северозападната част са общините Божурище, Костинброд и Софийска област; В северната част са община Своге и Софийска област; В източната част се намират община Елин Пелин и Софийска област; В югоизточната част са разположени община Ихтиман и Софийска област; В южната част са община Самоков и Софийска област; в западната част се намират община Перник и област Перник.

История на Софийска община

История на Софийска община

Според историческите сведения, общината става законен орган на местното самоуправление по примера на семейната и племенна общност. Като самостоятелна административна единица общината се формира през Първата българска държава. Управлява я княз или кмет. През феодализма общините са подчинени представителите на централната власт. По време на турското владичество общините съществуват, но не са самостоятелни единици. Основните функции на общината са религиозни и просветни. След Освобождението се възвръща дейността на старите общини, формират се и нови такива. След 1944 г. общинското управление се състои от кмет, помощник - кмет, наместници и представители на ОФ. В Столична община те са 9, за градове с повече от 30 000 души население са 7, за всички други са 5, а за селата 2.

Управление на Столична община

Управление на Столична община

Днес Столична община се управлява от Столичен общински съвет, за по-кратко наричан СОС. Членовете на общинския съвет са изборни длъжности. Те се избират от жителите на общината при провеждане на местни избори. Столичният общински съвет определя какъв ще е бюджета на общината всяка година, както и с какви пари ще разполагат отделните столични райони.

Столична община има кмет. Кметските му правомощия са не само в София, но във всичките 38 селища в границите на общината. Това е изборна длъжност, за която решават живеещите в Столична община на местните избори.

Столична община се състои от 24 района. Всеки район се оглавява от районен кмет. Той управлява само своя район. Може да разпределя бюджета за района. Районните кметове се избират от Столичния общински съвет.

Община София и област София-град се припокриват. Кметът и Столичният общински съвет са с 4 – годишен мандат. Общината има собственост и бюджет. За да функционира ефективно администрацията на Столична община, СОС избира различни постоянни и временни комисии, които в момента са 13. Изпълнителната дейност в общината се ръководи от кмета. Кметът носи отговорност за изпълнението на общинския бюджет, за спазване на обществения ред, за изпълнението на поставените програми. Зам.-кметовете в Столична община отговаря за различните отраслови направления. Зам.-кметовете се избират от Столичен общински съвет, но се предлагат от кмета на общината.

Районните кметове се грижат за решаването на всички въпроси, касаещи потребностите на жителите на съответния район, за благоустрояването на техния район, поддържане на хигиената му, както и за компетентното административно обслужване на жителите на съответния район.

Транспорт в Столична община

Транспорт в Столична община

Изключително натоварена е транспортната система в Столична община. Тя е добре развита и е ключова част от транспортната система на страната. В Столична община функционират всички видове транспорт без водния. През Столична община минават части от 6 железопътни линии от ЖП мрежата на страната. Столична община разполага с 8 гари, вагонни и локомотивни депа.

Автомобилният транспорт е изключително натоварен. Основният стремеж на Столична община е намаляването на интензивният транзитен трафик през столицата.

Най-голямото летище в България е Летище София. В момента то се отдава на концесия. Предстои разширение и реконструкция на терминалите, както и изграждане нов терминал. Ремонт на пистата е правен неколкократно

Общественият транспорт на Столична община се модернизира непрекъснато. Целта е да се намали замърсяването на въздуха от превозните средства на градския транспорт. Автобусите се подменят с нови електробуси. Тролеите и трамваите също се подменят с нови, ефективни модели.

Софийското метро се разраства планово. До голяма степен то улеснява придвижването на столичани до различни точки от града.

Природа на Столична община

Природа на Столична община

Софийската котловина, известна още като Софийското поле, заема централната част на Столична община. Това е най-ниската и равна част на общината. На север от Софийското поле е разположена Софийска планина с най-високата си точка връх Готен.

Планина Мургаш се намира на североизток от Софийска котловина. Най-високата ѝ точка е връх Мургаш.

Планина Люлин пък е разположена югозападно от Столична котловина, с най-висока точка връх Дупевица. Планина Витоша е на югоизток, като най-високата ѝ точка е Черни връх. Това е и най-високото място в цялата Софийска община. На територията на Столична община се намират и части от Плана планина, чийто най-висок връх е Манастирище.

Води в Столична община

Води в Столична община

Река Искър се води основна водна артерия на Столична община. 665 км от реката преминават през територията на Столична община. По-значителни източници на Искър в пределите на Столична община са Перловската река, Лесновската река, река Блато, Витошка Бистрица, Железнишка река, река Планщица и река Шипочаница.

Райониране на Столична община

Райониране на Столична община

В пределите на Столична община се намират 38 селища, от които 34 села и 4 града – София, Банкя, Бухово и Нови Искър, разпределени в 24 административни района. Това са районите Люлин, Младост, Красно село, Подуяне, Студентски, Надежда, Слатина, Триадица, Искър, Витоша, Красна поляна, Овча купел, Лозенец, Връбница, Сердика, Възраждане, Илинден, Средец, Оборище, Изгрев, Нови Искър, Панчарево, Кремиковци, Банкя.

Видно е, че категорията сама по себе си обхваща широк диапазон от теми, които живо интересуват читателите и често комуникацията след публикуване на новина е доста оживена. Това е добър знак, че столичани не са безразлични към добрите и лошите практики в управлението и стопанисването на общината. Мнението им е важно и то би могло да накара администрацията да се насочи към проблеми, които не са били забелязани или решени в миналото. Медията ни отразява обективно всяка новина свързана с общината, а гражданите са свободни да споделят своето мнение, положително или отрицателно.

Територия на Столична община

История на Софийска община

Управление на Столична община

Транспорт в Столична община

Природа на Столична община

Води в Столична община

Райониране на Столична община

Прочетете още